Anasayfa / Ekonomi Haberleri / McCarthy, Tayvan lideriyle görüşürken, House paneli Apple ve Disney ile Çin’i konuşuyor

McCarthy, Tayvan lideriyle görüşürken, House paneli Apple ve Disney ile Çin’i konuşuyor

ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin bugün Güney Kaliforniya’daki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşmesi Pekin’i kızdırırken, bu hafta birkaç Amerikan şirketiyle Çin’in kendi endüstrileri üzerindeki artan etkisi hakkında önemli bir Temsilciler Meclisi panelinin tartışmaları da muhtemelen dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde tüyler ürpertici.

Meclisin Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesinden iki partili bir Meclis milletvekilleri grubunun Çarşamba günü Los Angeles’ta Walt Disney Co. DIS ile görüşmesi bekleniyordu.
+%0,34
CEO Bob Iger ve diğer eğlence endüstrisi liderleri.

Perşembe günü komite üyelerinin Körfez Bölgesi’nde Microsoft Corp. MSFT ile bir araya gelmesi planlanıyor.
-%0,99
Başkan Brad Smith, Alphabet Inc. GOOG yöneticileri,
-%0,16

GOOGL,
-%0,24
ve Palantir Technologies Inc. PLTR,
-4.43%,
ve diğer teknoloji endüstrisi figürleri ve Cuma günü Apple Inc. AAPL ile görüşecekler.
-%1,13
Yayınlanan birden fazla rapora göre CEO Tim Cook.

Seçim komitesi başkanı, Wisconsin’den Cumhuriyetçi Temsilci Mike Gallagher, Çin’de iş yapan ABD şirketlerine karşı sert bir tavır alıyor.

Gallagher dedi Ocak ayında bir radyo röportajında “Big Tech’in bağlılıkları hakkında artan şüpheyle yüzleşmesi gerekiyor” ve “Hollywood’daki açgözlü yöneticilerden” söz ediliyor. Ayrıca Iger ve NBA Komiseri Adam Silver’ın panelinden önce ifade verme sözü verdi. Bu ay, kongre üyesi ABD’li milletvekilleri arasında güvenlik endişelerini vurgulayanlar arasında yer aldı. yük vinçlerinde teknoloji Shanghai Zhenhua Heavy Industries Co. 600320 tarafından yapılmıştır,
+%0,51,
ZPMC olarak da bilinir.

FactSet verilerine göre Apple, gelirinin yaklaşık %18’ini anakara Çin’den elde ediyor. Hem Disney hem de Alphabet için Çin, gelirin %4’ünü oluşturuyor; Microsoft için %12; ve Palantir için %7’dir.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, Pekin’e karşı sağlam bir tavır almaya giderek daha istekli görünüyorlar. Bunun işaretleri geçen ay TikTok’un CEO’su bir Capitol Hill duruşmasında sorguya çekildiğinde ve ayrıca Ocak ayında dar bir şekilde bölünmüş Meclis ezici bir çoğunlukla ÇKP’de Seçilmiş Komite kurulması lehinde oy kullandığında geldi.

Height Capital Markets araştırma direktörü Benjamin Salisbury, “Bize göre Kongre, ABD-Çin ilişkilerinin statükonun kabul edilemez olduğuna karar verdi, ancak milletvekilleri henüz ortak bir yasama yol haritasına varmadı” dedi. hafta.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ve ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy, Çarşamba günü Simi Valley, Kaliforniya’daki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde bir araya geldi. Tsai, Latin Amerika ve Tayvan arasında resmi olarak bir mola yeri üzerindedir.

Getty Images aracılığıyla AFP

“Bu boşlukta, Seçim Komitesi muhtemelen Kongre’nin retorik ve yasama gündeminin çoğunu şekillendirecek” dedi.

Kaliforniyalı bir Cumhuriyetçi olan McCarthy ve Tsai, Çarşamba günü Kaliforniya, Simi Valley’deki Reagan Kütüphanesinde, ÇKP Seçilmiş Komite üyelerinin ve diğer Meclis milletvekillerinin katıldığı kapalı toplantılarının ardından kısa açıklamalar yaptılar.

McCarthy, “Tayvan halkı ile Amerika arasındaki dostluk, özgür dünya için son derece önemli bir meseledir ve ekonomik özgürlüğü, barışı ve bölgesel istikrarı korumak kritik öneme sahiptir” dedi.

Tayvan, Çin’in hak iddia ettiği, kendi kendini yöneten bir adadır.

Tsai, “Sürdürdüğümüz barışın ve inşa etmek için çok çalıştığımız demokrasinin bugün benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğu bir sır değil” dedi.

“Kendimizi bir kez daha demokrasinin tehdit altında olduğu ve özgürlük ışığını parlak tutmanın aciliyetinin hafife alınamayacağı bir dünyada bulduk. Başkan Reagan en iyisini söyledi: Özgürlük, yok olmaya asla bir nesilden daha uzak değildir.. Her nesil tarafından sürekli olarak onun için savaşılmalı ve savunulmalıdır” diye ekledi.

Şimdi Oku: Tayvan, başkanı Kevin McCarthy ile görüşmeden önce Çin baskısına meydan okuyor

Ve bakın: Biden Beyaz Saray: Çin, Tayvan liderinin ABD ziyaretine ‘sert tepki vermemeli’

Artı: Çin sadece jeopolitik olarak kendini kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’nin merkezi rolünü açıkça sorguluyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: