Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Mali danışmanınız bunu söylemeyecek, ancak yönetim ücreti indirimi alabilirsiniz.

Mali danışmanınız bunu söylemeyecek, ancak yönetim ücreti indirimi alabilirsiniz.

Doktora gittiğinizde bir fatura alırsınız ve borcunuzu ödersiniz. Pazarlık için nadiren yer vardır. Ancak bir mali müşavir tuttuğunuzda, ücretiniz için pazarlık yapabilirsiniz. Danışman sizi bunu yapmaya davet etmeyecektir. Sormak size kalmış.

İlk adım, danışmanın nasıl ödeme aldığını anlamaktır. Sağlanan finansal planlama hizmetlerinin türüne ve kapsamına bağlı olarak, peşin bir sabit ücret, saatlik ücret veya aylık veya yıllık bir avans ödeyebilirsiniz.

Danışmanın yatırım portföyünüzü yönetmesini istiyorsanız, varlık büyüklüğünüzün bir yüzdesini ödersiniz. Buna AUM (yönetim altındaki varlıklar) ücreti denir.

tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, AUM ücretlerinde yılda %0,59 ile %1,18 arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. DanışmanlıkHQ. Danışmanın ne kadar çok para yatırmasını isterseniz, ücretiniz o kadar düşük olur.

Ücretleri yalnızca paradan tasarruf etmek için müzakere etmek en iyi sonuçları vermeyebilir. İdeal olarak amacınız, danışmanın zamanını, uzmanlığını ve hizmet taahhüdünü telafi etmek için adil olduğunu düşündüğünüz tutarı ödemektir.

Washington, DC merkezli Amerika Tüketici Federasyonu’nun yatırımcı koruma direktörü Micah Hauptman, “Değer elde ettiğinizi düşünmüyorsanız, ücretleri düşürmek için pazarlık yapmaya çalışmak gayet iyi,” dedi. “Her zaman pazarlık yapabilirsiniz. Ancak bu çekişmeli bir konuşma olmamalı.”

Bunun yerine Hauptman, yatırımcıların ücretin elde ettiklerini hissettikleri değeri yansıttığını sürekli olarak yeniden teyit etmelerini önerir. Bir AUM modeli kapsamında yatırım yönetimi için ödeme yapıyorsanız, bu özellikle yararlıdır. “Portföyünüz birkaç yıldır büyüyorsa, belki bir ücret ayarlaması uygun olabilir” dedi.

Diyelim ki yıllar önce 100.000 $’lık yatırım yapılabilir varlıklarla başladınız ve yılda 1.000 $ ücret ödediniz. Şimdi portföyünüz 500.000$’a yükseldi ve aynı %1’i yılda 5.000$’dan ödüyorsunuz. Şimdi fazladan 4.000 $ değerinde bir değer elde edip etmediğinizi kendinize sormak isteyeceksiniz. Değilse, danışmanınızla ücretler hakkında kibar bir sohbet işe yarayabilir.

Kendi firmalarını kuran bağımsız danışmanlar müşteri çekmeye heveslidirler, bu nedenle oranlarını ayarlamaya daha açık olabilirler.

Bir danışmanlık firmasının büyüklüğü ve ortakların yürüttüğü uygulamanın türü, daha düşük bir ücret alıp alamayacağınızı etkiler. Kendi firmalarını kuran bağımsız danışmanlar müşteri çekmeye heveslidirler, bu nedenle oranlarını ayarlamaya daha açık olabilirler. Düzinelerce danışmanı ve köklü politikaları olan daha büyük firmalar, indirim sunma konusunda daha az esnekliğe sahip olabilir.

Hauptman, seçeneklerinizi önceden araştırın, diyor. Otomatik yatırım hizmetlerine sahip dijital platformlar da dahil olmak üzere diğer danışmanlık firmalarının ücretlerini öğrenin. Mevcut danışmanınızın sunduğu tüm hizmetlerin bir madde işaretli listesini oluşturun ve bunu, daha düşük maliyetli robo danışmanlar da dahil olmak üzere rakiplerinizden alacağınız hizmetlerle karşılaştırın.

Herhangi bir müzakerede olduğu gibi, başarınız da durumun dinamiklerine hakim olmanıza bağlıdır. Ücretinizi, danışmanlık firmasına getirdiğiniz hesap türüyle uyumlu hale getirme niyetinizi belirtmek, davanızı güçlendirir.

Tüketicileri incelenmiş, yalnızca ücretli danışmanlarla buluşturan San Francisco merkezli bir hizmet olan Wealthramp’ın kurucusu ve CEO’su Pam Krueger, “Danışmanlar zamana ve karmaşıklığa göre ücret alıyor” dedi. “Dolayısıyla, oldukça basit ihtiyaçlarınız varsa, belki birkaç 401(k)s ve IRA ve danışmandan ne istediğinizi biliyorsanız, daha fazla avantajınız olur.”

Kruger, “Hesabımın karmaşık olduğunu düşünmediğim için ücretimi azaltabilir miyiz? Bir aralık var mı?”

Danışmanın bakış açısını benimseyin. İhtiyaçlarınız daha sonra değişirse daha yüksek bir ücret ödemeye istekli olacağınızı söyleyin. Yeni bir müşteriyseniz, danışmanın varlıklarınızı analiz etmesi ve hedeflerinizi, para geçmişinizi ve risk toleransınızı belirlemek için araştırma yapması nedeniyle bir ilişkinin ilk yılının daha fazla zaman alabileceğini unutmayın.

Krueger, “Danışmanın ilk yıl boyunca daha derine inmesi gerekiyor” dedi. “Danışman, denetim yapmak ve sizi tanımak için daha fazla zaman harcayacaktır.” Bu durumda, ücret pazarlığı yapmadan önce bir yıl beklemek mantıklı olabilir.

Pazarlık ücretleri konusunda kendinizi garip hissediyorsanız, değerli ve makul fiyatlı bulduğunuz bir hizmeti sağlamanın danışmanınızın çıkarına olduğunu anlayın. En yüksek müşteri memnuniyeti oranlarına sahip danışmanların elde tutma oranları da yüksektir ve daha fazla yönlendirmeden yararlanırlar.

Ağı için ülke çapında yüzlerce yalnızca ücretli danışmanla röportaj yapan Krueger, “Yeni bir müşteriyle müzakere etmeye istekli olmayacak tek bir danışman tanımıyorum” dedi. Yine de tüketicileri ellerini fazla oynamamaları konusunda uyarıyor. Danışman-müşteri ilişkisi güven üzerine kuruludur. Danışmanlarının uzmanlık ve değer sunduğuna inanan müşteriler, ücreti adil ve şeffaf olarak görmelidir.

Krueger, “Bir danışman için alışveriş yapıyorsanız ve 1 numaralı şey olarak ücretlere odaklanıyorsanız, çok büyük bir hata yapıyorsunuz,” dedi. “Asla fiyatı ana olay haline getirmeyin.”


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: