Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Makro fon devi Brevan Howard, faiz oranı konumlandırmasından %20 getiri açıkladı

Makro fon devi Brevan Howard, faiz oranı konumlandırmasından %20 getiri açıkladı

Zor zamanlarda, hedge fonlarının yatırımcılar için başarılı olup olmayacağı yazı tura atabilir.

Geçen yıl şaka değildi – fon yöneticileri yüksek enflasyon, yükselen enerji maliyetleri, sallanan döviz piyasaları ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan dalgalanmalarla boğuşmak zorunda kaldı. HFR verilerine göre küresel olarak hedge fonlar geçen yıl yatırımcıları için %4 kaybetti.

Ancak oynaklık, Brevan Howard’ın makro fon yöneticileri için sürpriz olmadı.

Bunu tahmin ettiler ve Çarşamba günü yayınlanan yıllık raporuna göre, temel makro stratejileri için “elverişli” olduğunu kanıtladı. Londra borsasında işlem gören besleyici fon BH Macro Fund, büyük ölçüde küresel faiz oranları konusundaki pozisyonu nedeniyle 2022’de neredeyse %22’lik kazançlar bildirdi. Bu, 15 yılın en güçlü ikinci kazancı.

Yılın ilk üç çeyreğinde, ABD’de daha yüksek oranlar üzerine bahse girdi ve ardından, ABD’de faiz artırım döngüsünün sona ermesi olasılığının gündeme gelmesi ve Avrupa’da resesyon endişelerinin ortaya çıkmasıyla dördüncü çeyrekte hareketlendi. Yöneticiler, ana fonun daha düşük oranlar için pozisyon alarak “ek kazançlar elde edebildiğini” açıkladı.

Yönetim kurulu başkanı Richard Horlick, 2023 için Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın yumuşak iniş umutlarının, faiz oranı politika yapıcılarının enflasyon konusunda daha şahin davranmasıyla suya düştüğünü söyledi.

“Yumuşak inişin iyimser senaryosu büyük ölçüde gözden geçiriliyor gibi görünüyor” dedi.

“Küresel merkez bankalarının ciddi durgunlukları tetiklemeden enflasyonu kontrol altına alıp alamayacağına dair büyük belirsizlikler devam ediyor. Faiz artırımı döngüsü sırasında her zaman bir şeyler bozulur ve ağrısız bir durgunluk diye bir şey yoktur,” diye ekledi Horlick.

Ayrıca, politika yapıcıların deneyimli ve kararlı olmalarına rağmen, hem para politikasını kullanarak enflasyonu dizginleyecek hem de finansal piyasalara güven aşılayacak pratik araçlara sahip olmayabileceklerini söyledi.

“Kısmen ekonomik senkronizasyonun bozulmasından dolayı, hem bireysel ekonomiler içinde hem de bunlar arasındaki küresel dengesizlikler, nesiller arası uç noktalarda. Sonuç olarak, makro manzara son derece ilginç olmaya devam edecek gibi görünüyor” diye ekledi.

Yukarıdakilerin hepsine rağmen, fonun stratejisinin “bu dalgalı suları atlatmak için çok iyi bir konuma” sahip olduğundan ve şirketin belirsiz ortamlarda performans gösterme konusunda uzun süredir devam eden bir siciline sahip olduğundan emindi. Gerçekten de fon, 2020’de hisse başına %28 NAV değer artışı ve 2008’de %23 kar bildirdi.

Fonun sterline kote hisseleri BHMG,
-%0,36
Çarşamba günü %0,4 düştü ve ABD doları hisseleri BHMU,
-%1,62
Londra ticareti sırasında %1 arttı.

Şubat ayında firma, BH ana fonuna yatırılmak üzere ilk hisse senedi yerleştirme yoluyla 315 milyon £ (389 milyon $) topladığını duyurdu.

Okuyun: Elon Musk, Bill Ackman duraklama talebinde bulunduktan sonra Fed’in faiz oranlarını yarım puan düşürmesi gerektiğini söyledi


İlginizi Çekebilir

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi. Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: