Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Lufthansa, 2022’de kâr elde ettikten sonra daha yüksek kapasiteye güveniyor

Lufthansa, 2022’de kâr elde ettikten sonra daha yüksek kapasiteye güveniyor

Alman Lufthansa AG LHA,
+4.46%
dördüncü çeyrekte ve 2022’nin tamamında kâr elde ettikten sonra kapasiteyi artırmak için çalışıyor çünkü sektörü felç eden yıllarca süren kısıtlamalar ve sınır kapatmaların ardından hava yolculuğuna olan talebin güçlü kalmasını bekliyor.

Alman taşıyıcı grup Cuma günü, yıl için 791 milyon Euro (838.2 milyon $) ve dördüncü çeyrek için 307 milyon Euro net kar bildirdi. Şirket, 2021’de yıllık 2,19 milyar Euro ve dördüncü çeyrekte 314 milyon Euro zararla kırmızıdaydı.

Seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılması, uluslararası trafiği Covid-19 salgınının zirvesinde neredeyse durma noktasına getirdi. Şimdi, havayolları, uluslararası hava yolculuğuna yönelik artan talebi karşılamak için kapasitelerini genişletmek için uçaklar için çabalıyorlar.

Lufthansa Perşembe günü Airbus SE ve Boeing Co.’dan liste fiyatı üzerinden yaklaşık 7,5 milyar dolar değerinde 22 adet uzun mesafeli uçak siparişi verdiğini ve bunların on yılın ortasından itibaren teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Havayolu şimdiye kadar 10 Airbus A350-1000, beş Airbus A350-900 ve yedi Boeing 787-9 siparişi verdi, ancak daha fazla uzun mesafeli uçak satın almak için ileri görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Lufthansa ayrıca dünyanın en büyük yolcu uçağı olan dört A380’i Temmuz ayından itibaren ABD rotalarında yeniden faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Havayolu şirketi, Boeing 747-400, Airbus A340-600 ve A340-300 dahil olmak üzere altı eski uçak tipini kullanımdan kaldırdığı için önümüzdeki birkaç yıl içinde toplam 108 uzun mesafe uçağı alacak.

Lufthansa geçen yıl 102 milyon yolcuya hizmet verdi, bu 2021’dekinin iki katından fazla.

Dördüncü çeyrek geliri %52 artarak 8,88 milyar Euro’ya ulaştı. Lufthansa’nın tercih ettiği kârlılık ölçüsü olan faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazanç, 42 milyon Euro’luk düzeltilmiş zarardan 575 milyon Euro olarak geldi. Grup, bu yıl düzeltilmiş FAVÖK’te önemli bir iyileşme bekliyor.

Analistler, şirket tarafından sağlanan bir fikir birliğine göre, yıl için 875 milyon Euro net kar ve dördüncü çeyrek için 9.21 milyar Euro gelir ve 605 milyon Euro düzeltilmiş kazanç üzerinden 386 milyon Euro tahmin etmişlerdi.

Lufthansa, yaklaşan Paskalya ve yaz tatili dönemleri için hava yolculuğu talebinin özellikle güçlü olduğunu, İspanya, İtalya, Yunanistan ve diğer Akdeniz ülkelerinin en popüler destinasyonlar olduğunu kanıtlarken, Kuzey Amerika’ya ve Kuzey Amerika’dan uçuş talebinin de yüksek olduğunu söyledi.

Havayolu, Avrupa havacılık sistemindeki darboğazları öngörmesine rağmen, kapasitenin bu yıl 2019’a kıyasla ortalama olarak yaklaşık %85 ​​ila %90’a çıkmasını bekliyor.

[email protected] adresinden Mauro Orru’ya yazın; @MauroOrru94


İlginizi Çekebilir

Düşen enerji maliyetleri manşet enflasyonu düşürürken çekirdek fiyatlar hala inatla yüksek olduğu için ECB ikilemi

Perşembe günü açıklanan veriler, Avrupa’da manşet enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi. Ancak, tüccarlar temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: