Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Likidite Oranı Nedir Nasıl Hesaplanır ?

Likidite Oranı Nedir Nasıl Hesaplanır ?

Portföyünüzde ne kadar nakit olmalıdır?

NAKİT TAHSİSİ

Portföyünüzde ne kadar nakit olmalıdır? Likidite oranı nedir ve nasıl hesaplanır? Bu soruların cevabı hedeflerinize ve bu hedefleri ne kadar sürede gerçekleştirmek durumunda olduğunuza bağlıdır. Okul taksiti, ev kredisi taksiti ödemesi gibi ödemeleriniz varsa bu ödemeleri karşılayacak nakdi hareketli olmayan nakit yatırımlara koymalısınız.

Bunun sebebi piyasaların kötü gitmesi sonucu bu parayı kolayca değerini kaybetmeden çekeceğiniz bir yatırım aracında olması gerekliliğidir. Ama buna rağmen paranızın bir kısmını kısa veya orta vadeli hisse senetleri veya orta vadeli hisse seneti yatırım fonunda sağlayacağı getirinin daha iyi olacağını düşünerek yatırabilirsiniz.

Diğer taraftan tüm uzun vadeli yatırımlarınızı nakit benzerlerine bağlarsanız gelecekteki hedeflerinizi karşılama imkanından mağrum kalabilirsiniz. Bunun sebebi nakit benzerlerinin uzun vadede vergi ve enflasyonu yenmeye yetecek kadar performans sağlayamamasıdır.

SONRAKİ HAREKET

Bir kısım nakdi kenara koymak akıllıca olabilir. Bu oran uzun vadeli portföyünüzün %5 ila 10’u arasında olabilir. Böylece araştırmakta olduğunuz yeni yatırım fırsatlarından ortaya çıktıkları anda faydalanabilirsiniz. Fakat genelde uzun vadeli yatırımlarınızı büyüme amaçlı olarak yatırmanız gerekir. Bu yatırımlar hisse senedi ve yüksek getirili tahviller olabilir.

Portföyünüzdeki parayı hangi yatırım araçları arasında dağıttığınıza bakmaksızın, çoğu uzman acil durumlar için bir kısmının nakit olması gerektiği görüşünde birleşirler. Çoğu mali danışman insanlara 6 aylık gelirlerini kolayca ulaşılabilen para piyasası hesabı ya da fonu gibi likiditesi yüksek yatırımlarda tutmalarını salık verir. Beklenmedik durumlarda bu paraya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bazı uzmanlarsa hisse senedi, tahviller ve yatırım fonları gibi dengeli bir portföyde bir acil durum fonu bulundurmanın sadece nakit benzerlerinden oluşan bir portföyden daha avantajlı olduğunu söylerler. Tüm acil durum fonunu nakit benzerlerinde bulundurmanın satın alma gücünün enflasyon karşısında erimesine sebep olacağını ve kısa vadeli yatırımın vadesi dolana kadar harcamaların kredi kartından yapılabileceğini savunurlar. Ama tabii çok acil paraya ihtiyacınız olursa bu durumda kayba katlanarak da paranızı çekebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

58 yaşındayım, ayda 4.400 dolar kazanıyorum. Gerçekten gelirimin %80’ini değiştirmem gerekiyor mu?

Emekliliğimde mevcut maaşımın %80’ine ihtiyacım olacağını defalarca duydum. Eğer %20’sini bir kenara bırakıyorsam, eve getirdiğimin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.