Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Küresel finans piyasaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana zorlu bir dönem geçirdi, ancak henüz bitmedi.

Küresel finans piyasaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana zorlu bir dönem geçirdi, ancak henüz bitmedi.

Bir stratejist, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden ve Avrupa’da II. Deutsche Bank’ta.

ABD hisse senetleri 24 Şubat 2022’de Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) ile düştü.
-%1,02
700 puandan fazla veya %2,2 düşüşle açılırken, büyük çaplı endeks S&P 500 SPX,
-1.05%
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri harekatı açıklamasından saatler sonra %1,8 düştü. Bu arada, petrol fiyatları ABD West Texas Intermediate ham petrolü CL00 ile ralli yaptı.
+1.41%

CL.1,
+1.41%

CLJ23,
+1.41%
New York Ticaret Borsası’nda 2014’ten bu yana ilk kez varil başına 100 dolara yükseldi.

Görmek: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bir yıl sonra piyasalar için ne anlama geliyor?

Cuma günü itibariyle, Dow endüstrileri, 2022’nin büyük bölümünde düştükten ve 2023’ün başlarında Ekim düşük seviyelerinden sıçradıktan sonra bir yıl öncesine göre biraz daha düşüktü. Son 12 ayda S&P 500 %7,4 düşerken, Nasdaq %15,5 düştü. Dow Jones Piyasa Verileri.

Bu arada, tahviller rekor düzeydeki en kötü yılını 2022’de tamamladı. Hisse senetleri düşerken tutunmak yerine, ABD ve Avrupa devlet tahvillerinden en yüksek dereceli şirket tahvillerine kadar neredeyse her tür tahvil geçen yıl çift haneli kayıplar verdi. .

Sert bir ABD Hazine satışları, 2 yıllık TMUBMUSD02Y notunun getirisiyle getirileri yükseltti.
%4.803
yıl için 3,67 puan yükselirken, 10 yıllık getiri TMUBMUSD10Y,
%3,953
Dow Jones Market Data’ya göre, yüzde 2,33’lük artışla 1977’ye kadar giden verilere dayalı rekorun en büyüğü. Tahvil fiyatları ve getirileri zıt yönlerde hareket eder.

Özellikle ABD piyasalarındaki katliam, Federal Rezerv’in ilk COVID şokundan toparlanmaya eşlik eden yükselen enflasyonu yatıştırma çabasıyla faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmasıyla geldi. Geçen yılın Mart ayında bir dizi yürüyüş başladı.

Deutsche Bank’ta bir stratejist olan Jim Reid, Cuma günü müşterilere notta, “Ukrayna işgalinden bu yana geçen yılla ilgili olarak, son üç yılın negatif tahvil getirilerinin çoğu bu dönemde gerçekleşti” diye yazdı.

“Ukrayna’daki savaş, ABD’nin DM’ye önderlik etmesinden sadece birkaç hafta önce başladı. [developed market] küresel yürüyüş döngüsü. Bu nedenle, aşırı covid teşvikiyle tahvil satışının zemini zaten hazır olsa da, tahvil barajı ancak merkez bankaları yürüyüşe başlayana kadar kırıldı.”

Aşağıdaki grafikte Deutsche Bank, işgalden bu yana geçen 12 ay boyunca seçili ana varlık sınıflarının getirilerini vurgulamaktadır.

Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana geçen yıl seçilen başlıca küresel finansal varlıkların toplam getiri performansı (ABD doları cinsinden).

KAYNAK: BLOOMBERG FINANCE LP, DEUTSCHE BANKASI

BofA Global Research’teki analistlere göre, EPFR Global verilerini haftalık bir notta aktaran analistlere göre, Şubat 2022’den bu yana küresel yatırımcılar tahvil fonlarından toplam 135 milyar dolar çekti. Bu arada yatırımcılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana nakit olarak 354 milyar dolar ayırdı. BofA Global Research baş yatırım stratejisti Michael Hartnett, hisse senedi fonlarının toplam 40 milyar dolarlık girişe tanık olduğunu ve altının 12 milyar dolarlık çıkışa tanık olduğunu söyledi.

Pek çok kişinin beklediğinin aksine, Avrupa’nın savaşa yakınlığı göz önüne alındığında, yatırımcıların uluslararası borsalardaki varlıklarını artırmak için ABD hisse senetlerinden para çekmesi ve Avrupa piyasalarının bundan fayda sağlayabileceğine bahse girmesiyle, Avrupa hisse senetleri geçen yıl ABD hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi. daha zayıf bir dolar.

MSCI Euro endeksi MPEH23,
-%0,05,
Dow Jones Market Data’ya göre, Avrupa’daki 15 gelişmiş pazarda büyük ve orta ölçekli temsilin performansını izleyen MSCI ABD, son 12 ayda %8’den fazla tırmanırken, %7,2 düştü.

“Dolar, euro karşısında %6,5 değer kazandı; yerel para birimi cinsinden Avrupa performansı daha da yüksektir. Reid, “Genel performans, elbette, çok daha yüksek oranlarda ve aşırı başlangıç ​​değerlemelerinde düşük performans gösteren ABD’de teknolojiye çok daha fazla ağırlık verilmesiyle daha fazla ilgili olabilir” dedi.

2022’nin büyük bölümünde toparlandıktan sonra, doların diğer para birimlerine göre değeri, Federal Rezerv’in enflasyon baskılarını düşürmede ilerleme kaydettiğinden bahsetmesiyle son birkaç ayda düştü. Ancak, Ocak ayında beklenenden daha sıcak enflasyon raporları doların canlanmasına yardımcı oldu ve doların kayıplarını tersine çevirdi. ICE ABD Dolar Endeksi DXY,
+%0,63
bu ay %3,2 artarak 105,20 oldu.

Görmek: ABD yakıt fiyatları neden Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkilerini hissetmeye devam ediyor?

Bu arada ABD ham petrol Cuma günü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden hemen önce görülen seviyenin yaklaşık %17 altında kapandı.

“İronik bir şekilde, Avrupa’daki savaş göz önüne alındığında, petrol geçen yılın en kötü performans gösterenlerinden biri. Reid, Avrupa gaz fiyatlarının bile bir yıl öncesine göre %50’den fazla daha düşük olduğunu, ancak Ağustos ayı sonuna kadar %200 artmasına rağmen” dedi.

Görmek: Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin emtia üzerindeki gerçek etkisi


İlginizi Çekebilir

Google, ChatGPT’ye rakibi olan Bard AI chatbot’a erişim sağlıyor

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Google’ın Bard yapay zeka hizmetine erişim açmaya başladığını söyledi. Arama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: