Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Küçük ABD bankalarındaki mevduatlar dengeleniyor, ancak büyük bankalar daha fazla çıkış görüyor

Küçük ABD bankalarındaki mevduatlar dengeleniyor, ancak büyük bankalar daha fazla çıkış görüyor

Sayılar: Federal Rezerv’in Cuma günü yayınladığı yeni verilere göre, küçük ABD bankaları geçen hafta mevduat kanamasını durdurmayı başardı, ancak daha büyük bankalar daha büyük bir nakit çıkışı gördü.

Önemli ayrıntılar: Fed’in haftalık H8 anketine göre, küçük bankalardaki mevduatlar 22 Mart’ta sona eren haftada 1,1 milyar dolar azaldı.

Buna karşılık mevduatlar, Silikon Vadisi Bankası’nın bu ayın başlarında çökmesinden hemen sonra önceki hafta revize edilmiş 184 milyar dolarlık düşüş yaşadı.

Son rakamlar, Federal Rezerv tarafından daha küçük kurumlardaki banka kaçışlarını durdurmak ve finansal sistemi istikrara kavuşturmak için kurulan bir acil kredi programının işe yaradığını gösteriyor.

Öte yandan, daha büyük ABD bankaları mevduatlarda düşüş gösterdi. 97 milyar dolar düştüler ve önceki haftaya göre artışın çoğunu geri verdiler.

Başlangıçta daha küçük bankalardaki yatırımcılar paralarını güvende tutmak için daha büyük bankalara kaydırdılar.

Yatırım Şirketi Enstitüsü’nün ayrı verilerine göre, yatırımcılar para piyasası fonlarında rekor miktarda varlık saklıyor.

Yabancı sermayeli bankalardakiler de dahil olmak üzere toplam ABD mevduatı geçen hafta 132 milyar dolar azalarak 17.4 trilyon dolara geriledi.

Genel olarak ABD banka mevduatları, müşteriler daha yüksek getiri ararken geçen yıldan bu yana kademeli olarak düştü. Nihayetinde mevduatlardaki düşüş, banka kredilerini azaltabilir ve ekonomiye zarar verebilir.

Rakamlar ayarlanmamış.

Büyük fotoğraf: Wall Street DJIA,
+%1,26
banka mevduatlarının düşmeye devam edip etmediğini ve sözde bir kredi krizinin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için Fed raporunu izliyor.

Şimdiye kadar, borç vermede keskin bir düşüş olduğuna dair çok az kanıt var. Ticari ve sınai krediler geçen hafta, çoğunlukla yabancı sermayeli bankalar aracılığıyla 4 milyar dolar arttı. Hem büyük hem de küçük ABD bankalarındaki işletme kredileri temelde değişmedi.

Ekonomistler, bir kredi sıkışıklığının gerçekleşmesinin birkaç ay sürebileceğini söylüyor.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: