Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Küçük ABD bankaları, SVB başarısızlığından sonra mevduatlarının %1,9’unu kaybetti

Küçük ABD bankaları, SVB başarısızlığından sonra mevduatlarının %1,9’unu kaybetti

Sayılar: Federal Rezerv’in bildirdiğine göre, küçük ABD bankalarındaki mevduatlar, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonraki haftada 108 milyar dolar veya neredeyse %2 düştü.

Bununla birlikte, hem büyük hem de küçük bankalardaki işletme kredileri, 15 Mart’ta sona eren haftada yükseldi.

Wall Street, SVB ve diğer iki yerel bankanın iflas etmesinden sonra sözde bir kredi krizinin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için Fed raporunu yakından izliyor. İsviçre merkezli Credit Suisse’in geçen hafta sonu acil olarak kurtarılması stresi artırmıştı.

Önemli ayrıntılar: Küçük bankalardaki mevduatlardaki düşüş, bazı yatırımcıların nakitlerini daha güvenli gördükleri kurumlara aktardığını yansıtıyor.

Daha büyük bankalardaki mevduatlar 120 milyar dolar artarak 10.8 trilyon dolara yükseldi ve bu, daha küçük kurumlardan ayrılan paranın çoğunun onlara gittiğini gösteriyor.

Hem büyük hem de küçük bankalardaki ticari ve sınai krediler geçen hafta hafifçe arttı. Şimdiye kadar gelişmekte olan bir kredi sıkışıklığına dair çok az kanıt var.

Yabancılara ait olanlar da dahil olmak üzere tüm ABD bankalarındaki mevduatlar geçen hafta 53 milyar dolar düştü.

Rakamlar ayarlanmamış.

Büyük fotoğraf: Bankalar, ABD mali sistemi üzerindeki son baskıdan sonra işletmelere verilen kredileri azaltırsa ekonomi bundan zarar görebilir. Borç verme, ekonomik büyüme için kritik öneme sahiptir.

Fed, türbülansın “hanehalkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarına yol açması ve ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemel” olduğu konusunda uyardı.

Yine de Fed, hasarın boyutunu belirlemek için henüz çok erken olduğu konusunda uyardı.

Ayrıca bakınız: Üst düzey düzenleyiciler konseyi Cuma günü yaptığı toplantının ardından ABD banka sektörünün ‘sağlam ve dirençli olmaya devam ettiğini’ söyledi


İlginizi Çekebilir

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi. Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: