Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kredi puanınız hakkında endişeli misiniz? TransUnion’ın tüketici eğitimi başkanı, insanların 1 numaralı hatasını ortaya koyuyor.

Kredi puanınız hakkında endişeli misiniz? TransUnion’ın tüketici eğitimi başkanı, insanların 1 numaralı hatasını ortaya koyuyor.

Nisan, Ulusal Finansal Okuryazarlık Ayı’dır. Bu vesileyle Unsur.net, okuyucuların mali sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir dizi “Finansal Uygunluk” makalesi yayınlayacak ve nasıl tasarruf edileceği, yatırım yapılacağı ve paranın akıllıca nasıl harcanacağı konusunda tavsiyeler sunacak. Daha fazlasını buradan okuyun.

ABD’de kredi puanları, bir kişinin mali yaşamının kritik bir parçasıdır – ne kadar ödünç alabileceğinizi, hangi kredi kartlarına başvurabileceğinizi ve hatta nerede yaşayabileceğinizi belirler.

Yine de en çok yanlış anlaşılan sayılardan biridir. İnsanlar genellikle kredi puanlarının neden çok düşük olduğunu, neden çift haneli rakamlara düştüğünü veya ne yaparlarsa yapsınlar neden yükseltemediklerini anlamakta zorlanırlar.

Finansal Okuryazarlık Ayı için Unsur.net, TransUnion’ın tüketici eğitimi başkanı Margaret Poe ile görüştü. Barron’s Live web semineri sırasında.

İnsanların sorduğu en büyük sorulardan biri: “İnsanların kredi puanlarıyla ilgili en yaygın yaptıkları hata nedir?”

Cevap: Poe, Unsur.net’a raporlarını kontrol etmemek veya kredi çekmeden önce yeterince erken kontrol etmemek dedi. “Bayide olmayı gerçekten istemiyorsun ve kredinin sandığın yerde olmadığını fark ediyorsun.”

Kredi puanımı ne sıklıkla kontrol etmem gerekiyor?

Poe, tüketicilerin kredi puanlarını ayda en az bir kez kontrol etmeyi düşünmeleri gerektiğini söyledi.

“Neler olup bittiğine dair iyi bir fikre sahip olman oldukça iyi,” diye açıkladı. “Genellikle, kredi kartı faturaları ve buna benzer şeyler bürolara aylık olarak bildirilir ve bu ay içinde farklı bir noktada olabilir, ancak tipik olarak raporlama sıklığı budur. Bu nedenle, ayda bir kez de kontrol ediyorsanız, bu muhtemelen harikadır.”

Ve tam raporu indirin özgür, doğru olduğundan emin olmak için satır satır inceleyebilmeniz için vurguladı. Farklı bölümleri anlamanıza yardımcı olacak çevrimiçi kılavuzlar vardır.

Poe, tüketicilerin 850 gibi mükemmel bir puan almayı saplantı haline getirmemesi gerektiğini söyledi. “Kredi puanınızı yükseltmek ve mükemmel bir aralığa girmek” için yeterli olabilir, diye ekledi.

Eski bir kredi kartını kapatmadan önce iki kez düşünün

İnsanların yaptığı diğer iki hata: Bir ev veya araba almaya veya kişisel kredi almaya karar vermeden önce yeterince erken kredi biriktirmemek ve eski bir kartı kullanmadığınız için, özellikle de çekmek üzereyseniz, kapatmak. Bir kredi.

İkincisi hakkında: Ebeveyninizin hesabındaki eski, kullanılmayan hesapları veya izin verilen kartları kapatmak biraz idarecilik gibi görünüyor, ancak Poe, tüketicilerin yakın vadede bunu yaptıklarında ne olacağını bilmeleri gerektiğini söyledi.

“Bazı yönlerden, mantıksız geliyor” dedi.

“Gençken hatırlıyorum, kredi geçmişime baktım, ‘Ah, artık o kartı kullanmıyorum’ gibiydim. Hepsi ödendi. Kredi raporumu temizlemek istiyorum’” diye hatırladı. “Sadece daha temiz görünmesini istedim, daha az şey olmasını istiyorum. Bu yüzden hesabı kapattım. Bunun benim için hafif bir olumsuz etkisi oldu,” diye devam etti Poe.

Kredi puanı sonunda düzeldi, ancak tüketiciler eski bir hesabı kapatmanın acil sonucunun farkında olmalıdır.

Artık kullanmıyor olsanız bile, kredi raporunuzda bir hesap tutmak akıllıcadır. Poe, “Sorun değil, çünkü o olumlu geçmişi gösteriyor ve toplam kredi sürenizi uzatıyor,” dedi.

Benzer şekilde, bir ipoteği ödemek gibi bazı finansal hareketler, sağlamlaştırma Poe, kredi almak veya bir öğrenci kredisini ödemek kredi puanınızı etkileyebilir, ancak bunların yalnızca geçici olduğunu söyledi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: