Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kredi birlikleri nedir ve büyük bankalardan daha mı iyidirler? İşte nasıl çalıştıkları ve mali durumunuzu artırmaya nasıl yardımcı olabilecekleri.

Kredi birlikleri nedir ve büyük bankalardan daha mı iyidirler? İşte nasıl çalıştıkları ve mali durumunuzu artırmaya nasıl yardımcı olabilecekleri.

Geçtiğimiz yıl, Federal Rezerv, ABD ekonomisini istikrara kavuşturmak amacıyla birkaç faiz oranı artışı gerçekleştirdi. Durumunuza ve finans kurumuna bağlı olarak, borcunuz daha pahalı hale gelebilir veya birikimleriniz artabilir. Oranlar değişmeye devam ettikçe, hala en iyi teklifi alıp almadığınızı keşfetmeye değer.

Büyük bankalarla karşılaştırıldığında, bir kredi birliği Özellikle bu ekonomik zamanlarda nakit paranızı saklamak veya borç para almak için uygun oranlar sunabilir.

Ulusal Kredi Birliği İdaresi baş ekonomisti Andrew Leventis, “Kredi arayan kişiler genellikle daha düşük oranlı bir kredi birliği bulabilirler çünkü kredi birlikleri olası kârlarının bir kısmını daha düşük oranlara harcamaya isteklidir” diyor. veya NCUA’dır. “Bu, geleneksel olarak, kredi birliklerinin üyelerine yardım etmesinin bir yoludur, özellikle de oranların yükseldiği ve en iyi anlaşmayı elde etmenin aciliyetinin arttığı zamanlarda.”

İşte bu kar amacı gütmeyen kooperatif finans kurumları ve büyük tasarruf sağlama potansiyelleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Artı: Banka kargaşasının ortasında, ev inşaatçıları ve ev alıcıları için kuruyan finansmanla ilgili endişeler artıyor

Kredi birlikleri nasıl çalışır?

Dikkate alınması gereken hissedarları olan bankaların aksine, kredi birlikleri kârlarını sizin gibi üyelere iade eder.

Bankaların sunduğu ürün ve hizmetlerin birçoğunu sunarlar, ancak bunlar farklı isimler alabilir. Örneğin, bir çek hesabı “hisse senedi hesabı” olarak adlandırılabilir. Kredi birlikleri, belirli bir şubenin ötesinde işlem yapmanıza izin veren bir ATM ağına da ait olabilir.

Genel olarak, kredi birlikleri yaşadığınız, çalıştığınız veya ibadet ettiğiniz yere göre katılmanıza izin verir. Diğer yollar arasında bir aile üyesi aracılığıyla katılmak veya ortak bir yardım kuruluşuna küçük bir bağış yapmak yer alabilir.

Maryland eyaletlerine hizmet veren bir kurum olan SkyPoint Federal Credit Union’ın başkanı ve CEO’su Jim Norris, “Bir üyelik alanımız olması gerekiyor, bu nedenle hesap açmak için gelen üyenin bu ilişkinin kanıtını sunması gerekiyor” diyor. , Washington, DC ve Virginia.

Bir kredi birliğine katılmak için genellikle tek seferlik bir üyelik ücreti vardır, bazen bir tasarruf hesabı açmak için kullanılabilecek 5 ABD dolarına kadar düşebilir.

Okumak: Mevduatlarınız güvende mi? Bankacılık korkularının ortasında paranızı nereye koymalısınız? Mali müşavirler zorlu bir aşk sunar.

Kredi birliği oranları nasıl karşılaştırılır?

Kredi birliklerindeki karlar, üyelere düşük ücretler, daha iyi kredi oranları ve daha yüksek tasarruf oranları şeklinde iade edilir.

Belirli ürünler için oranlar, kredi birliğine göre değişir. Örneğin, NCUA tarafından bir sağlayıcı olan S&P Global Market Intelligence veri tabanlarından elde edilen verilere göre, 2022’nin son çeyreğinde “klasik” bir kredi kartı için ulusal ortalama oran, kredi birliklerinde %11,96 ve bankalarda %13,34 idi. finansal bilgi hizmetleri.

Kredi birliklerinde oranlar daha düşük olsa da, Fed artış yaptığında yine de yükselebilir. Norris, SkyPoint Federal Credit Union’da oranların Fed oranlarına göre bir ay içinde otomatik olarak ayarlandığını, ancak bir sınır olduğunu söylüyor.

Bir NCUA’ya göre, NCUA “faiz oranı seviyeleri bireysel kredi birliklerinin güvenliğini ve sağlamlığını tehdit edebiliyorsa” bu sınırı geçici olarak yükseltebilmesine rağmen, federal yasa, federal olarak yetkilendirilmiş kredi birliklerindeki çoğu kredi ve kredi kartındaki faiz oranını %15 ile sınırlıyor. bülten. NCUA, birkaç yıl boyunca %18’lik bir üst sınırı koruyarak bu yıl 10 Eylül 2024’e kadar uzattı.

Üst sınır, Fed’in faiz oranı artışlarından etkilenmez, bu nedenle limit, bu tutarı aşabilecek değişken faiz oranlarına sahip borçlular için yardımcı olabilir. Bir denge taşıma eğilimindeyseniz, bu tek yönlü kredi birliği kredi kartı maliyetleri düşürebilir.

Görmek: Silicon Valley Bank serpintileri ve bankacılık sektörüyle ilgili endişeler, kredi kartı veren kuruluşları borç verme standartlarını daha da sıkılaştırmaya sevk edebilir

Kredi birlikleri, hesaba bağlı olarak büyük bankalardan daha yüksek tasarruf oranları da sunabilir. Örneğin, 2022’nin son çeyreğinde beş yıllık ulusal ortalama oran depozito sertifikası NCUA tarafından çıkarılan aynı veri setine göre bankalardaki %1,58 ile karşılaştırıldığında %2,33 oldu. Çevrimiçi bir bankada daha yüksek tasarruf oranları bulmanız muhtemeldir, ancak kredi birliği oranları, tercihiniz buysa, hesapları tek bir çatı altında barındırmayı kolaylaştırır.

Okumak: Faiz oranları yükselirken, işte bu yıl kredi kartlarını bekleyenler

Diğer kredi birliği avantajları

Kârlar da eğitim programları aracılığıyla üyelere iade edilir. Örneğin SkyPoint Federal Credit Union, borçlarını ödemekte zorlanan üyelere yardımcı olmak için bir kredi danışmanlık kuruluşuyla birlikte çalışır. SkyPoint ayrıca öğrenciler için bir finansal eğitim programı olan Banzai’yi de sunmaktadır.

Teksas merkezli bir kredi birliği üyesi olan Jayah Kai-samba da kurumunda sunulan birçok programı gördü.

“Tüketicilerini eğitmek konusunda iyi bir iş çıkarıyorlar, bu nedenle finansal eğitim konusunda eğitimler vermek için her zaman web seminerleri veya yüz yüze oturumlar sunuyorlar” diyor.

Kredi birlikleri ayrıca tasarruf etmek için daha fazla seçenek sunabilir. Örneğin SkyPoint Federal Credit Union, tatiller ve özel günler de dahil olmak üzere farklı amaçlar için tasarruf hesapları sunmaktadır.

Kai-samba, kredi birliğinde tatiller, ev masrafları veya tatiller gibi belirli hedefler için para biriktirmek için benzer seçenekler kullanır. Her maaş çekinden her hesaba ayarlanmış otomatik ödemeleri var.

Kai-samba, “Ayrı ayrı ayırabilirim ve bu, bu farklı hesapların her birinde nasıl ilerlediğimi açıkça gösteriyor,” diyor.

NerdWallet’dan Daha Fazla

Melissa Lambarena, NerdWallet için yazıyor. E-posta: [email protected]. Twitter: @LissaLambarena.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: