Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kızım bir Kanada kolejine gitmeye kararlı. 529 hesabım yine de vergi avantajlarından yararlanacak mı?

Kızım bir Kanada kolejine gitmeye kararlı. 529 hesabım yine de vergi avantajlarından yararlanacak mı?

Kızım lisans derecesi için bir Kanada okulu düşünüyor. Okul, ABD Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinde “yalnızca erteleme” okulu olarak yer almaktadır, bu da bir öğrencinin bu okuldayken yeni federal krediler alamayacağı anlamına gelir. Ancak mevcut kredileri varsa, bu okula giderken ertelenebilir.

Kızım için 529 planımız var. 529’dan çekilirsek ve bu okulda öğrenim ücretini, oda ve yemek ücretini ödersek, bu nitelikli bir geri çekilme olarak kabul edilir mi? Yoksa para çekerken vergi ve kazanç üzerinden %10 ceza ödemek zorunda mı kalacağız?

Üniversite finansmanı konusunda şaşkın

Sevgili Flummoxed,

Sorunuz, yüksek öğrenim masraflarının haberlerde yer aldığı bir zamanda aklıma geldi.

Yüksek Mahkeme geçtiğimiz günlerde Biden yönetiminin 400 milyar dolardan fazla öğrenci kredisini silme teklifine ilişkin tartışmaları duydu.

Sorunuz yaklaşık 529 hesap. Ancak bu vergi avantajlı 529 tasarruf araçları ve öğrenci kredileri, bir derece için aynı ödeme girişiminin farklı parçalarıdır. Bu hesaplar, ailelerin üniversite için daha fazla birikim yapmasına yardımcı olur, böylece öğrenciler daha az borçlanabilir.

Yine de, siz ve kızınız bu özel üniversiteye bağlı kalırsanız, potansiyel finansal tuzaklar vardır – 529 paranız olsa bile.

Belirttiğiniz gibi, niteliksiz bir dağıtım, para çekme işleminin kazanç kısmında gelir vergisi ve kazanç üzerinden %10 vergi cezası ile sonuçlanır. Bazı eyaletler, geçmiş katkılar için verilen kendi vergi indirimlerini telafi edebilir.

529 hesaplarında uzman olan ve yüksek öğrenim masraflarını karşılayan ve “Nasıl Yapılır?” Daha Fazla Üniversite Mali Yardımı için İtiraz.

Kantrowitz, ABD sınırlarının ötesinde Başlık IV federal öğrenci yardımı almaya hak kazanan yaklaşık 400 okul olduğunu ve 67’sinin Kanada’da bulunduğunu belirtti. İşte bir Eğitim Bakanlığı web portalı yerli ve yabancı hangi okulların uygun olduğunu görmek için” dedi.

Kantrowitz, “Kolej yalnızca ertelemeli bir okul olarak tanımlandığından, üniversite için ödeme yapmak üzere 529 planından yapılan dağıtımlar niteliksiz dağıtımlar olarak kabul edilecektir” dedi. Niteliksiz dağıtımların, aksi takdirde uygun olabilecek okul ücreti dışındaki harcamalar için de geçerli olacağını sözlerine ekledi.

529 hesaptan alınan para, borçlu başına 10.000 $’a kadar öğrenci kredisi ödeyebilir. Ancak, Kantrowitz yazdı“öğrenci, Başlık IV federal öğrenci yardımı almaya uygun bir kolej veya üniversiteye kayıtlı olmalıdır.”

Öğrencinin kendi kurumunun uygun olduğu yurtdışında eğitim programları için istisnalar olduğunu söyledi. Ama buradaki planın bu gibi görünmüyor.

Dahası, kızınız Amerika’da belirli profesyonel lisanslara ihtiyaç duyan bir kariyer peşindeyse, yurtdışında akredite olmayan bir okuldan bir derecenin sorun çıkarabileceğini belirtti Kantrowitz.

529 plan açıklandı

Umarım cevabım planları bozmaz.

529 planına aşina olmayanlar için: Vergi sonrası para ile finanse edilirler ve aileler, nitelikli bir dağıtım olduğu sürece, federal gelir vergisinden muaf olabilirler.

Uygun giderler arasında okul ücreti, oda ve yemeklerin yanı sıra bir öğrencinin derse katılmak için ihtiyaç duyduğu kitaplar ve malzemeler yer alır. Bu hesaplar, Aralık ayı boyunca toplamda 411 milyar dolardan fazla tuttu ve ortalama hesap bakiyesi 25.630 dolardı.

Başka bir uyarı: Kantrowitz, Kanada’ya uçak bileti veya benzin parasını ödemek için 529 para kullanmanın bile nitelikli bir harcama olarak sayılmayacağını söyledi.

Ancak tek bir okula odaklanmak aptallık olabilir. Aramanızı genişletmek, kızınız için iyi olan ve 529 fonunuzun vergi açısından verimli kullanımı için iyi olan bir okul bulabilir.

“Öğrencilere ve velilere söylediğim şey, bir rüya okulu olmasın. Üç rüya okulunuz olsun,” dedi Kantrowitz.

Gelecek yıldan başlayarak, kullanılmayan 529 para, bir yararlanıcı için bir Roth IRA’ya aktarılabilir. Bu, emeklilik tasarruflarına odaklanan geniş kapsamlı mevzuat olan SECURE 2.0’ın yıl sonunda kabul edilmesi sayesinde oldu. Roth IRA’ları vergi sonrası para ile finanse edilir, bu nedenle daha sonra vergisiz olarak geri çekilirler. Kullanılmayan para için önceden var olan seçeneklerden bazıları, yararlanıcının değiştirilmesini içerir.

Finans koçu ve Find your Financial Bliss’in kurucusu Kelley Long, “Yardımın amacı, yüksek öğrenim için erken yaşta birikim yapmak isteyen ancak ne kadar tasarruf edeceğinden emin olmayan kişiler içindir” dedi. “529’lara karşı yaygın olan ‘hey, çok fazla koyarsan cezalandırılırsın’ şeklindeki yaygın argümanlardan birini ortadan kaldırıyor” diye ekledi.

Yararlanıcının 529 hesabının en az 15 yaşında olması ve çevrim için harcanan para miktarının en az beş yıldır hesapta olması gerekir. Yeni kurallara ilişkin açıklamaya göre, buna kazançlar ve katkılar da dahildir. John Hancock Yatırım Yönetimi.

529’dan Roth IRA’ya aktarılabilecek toplam maksimum 35.000 ABD Doları vardır. Bu, yıllık IRA katkı limitleri ve yararlanıcının kendi kazanılan gelir gereklilikleri dahil olmak üzere diğer kurallarla da karışır.

Sonuç olarak: Üniversite diploması, kızınızın hayatında ilerleme kaydetmesine yardımcı olabilir. 529 parasını bu amaç için kullanamıyorsanız, para yuva yumurtasında ilerlemesine yardımcı olabilir.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: