Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Kıyamet günü geliyor’: SVB Finans Grubu 11. Fasıl için başvurdu. Daha fazla işletme ve tüketici de iflas başvurusunda bulunuyor.

‘Kıyamet günü geliyor’: SVB Finans Grubu 11. Fasıl için başvurdu. Daha fazla işletme ve tüketici de iflas başvurusunda bulunuyor.

Şirketin Cuma günkü Bölüm 11 iflas dilekçesi, borsaları sarsan ve bankaların mali sağlığına yönelik isabetli sorular uygulayan bir bankacılık krizinde başka bir gelişme.

Pandemi sırasında iflas vakaları düştükten sonra geri dönüş yapıyorlar mı?

Ocak ayında, yeni açılan tüketici ve ticari dava dosyaları geçen yılın aynı dönemine göre %19 artarak 31.087 oldu. Şubat ayında %18 artışla 31.889’a yükseldi.

Veriler, bir yasal teknoloji hizmetleri şirketi olan Epiq’in bir iflas analitiği bölümü olan Epiq Bankruptcy ve iflas alanındaki avukatlar, muhasebeciler, hakimler, profesörler ve diğerleri için profesyonel bir kuruluş olan American Iflas Enstitüsü tarafından derlendi.

‘Güçlü bir iş piyasası insanlara yardımcı olur. Daha da yararlı olan, insanlara enflasyona ayak uyduran ve artan borç giderlerine ayak uyduran maaşlar ödeyen bir iş piyasasıdır.’


— Pamela Foohey, Cardozo Hukuk Okulu’nda profesör

COVID-19 salgını sırasında iflaslar hafifledi. 2021’de 413.616, 2020’de 544.463 ve 2019’da 774.940 olan toplam iflas sayısı geçen yıl 387.721’e düştü. ayrı veri Amerikan İflas Enstitüsü’nden.

Ancak bu rakamlar, 2010’daki 1.593.081 iflasla Büyük Durgunluk zirvesinden çok uzak.

İflas uzmanları, kredi erişimini sıkılaştırmanın ve işletmeler ve tüketiciler için artan faiz oranlarının muhtemelen geri dönüşlerini hızlandıracağını söylüyor.

Kurumsal iflas konusunda uzmanlaşmış butik bir hukuk firması olan Togut, Segal & Segal’in ortağı Al Togut, “O kadar hasta şirketler görüyorsunuz ki bu kaçınılmaz” dedi.

Togut, aksi takdirde iflas koruması talep edecek şirketlerin finansal sistemdeki likiditeden yararlandığını da sözlerine ekledi. Likidite, nakde erişmenin ve/veya varlık alıp satmanın ne kadar kolay olduğunu ifade eder.

“Bu, yeniden yapılanmaya ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmiyor, çünkü ihtiyaçları var. Ve kıyamet günü gelecek” diye ekledi Togut.

Uzmanlık alanı tüketici iflası olan Cardozo Hukuk Okulu’nda profesör olan Pamela Foohey, tüketiciler için “kıyamet gününün” geldiğini söyleyerek Togut’un duygularını yineledi.

Ama bu zaman alabilir. Tüketiciler genellikle iflası son çare olarak görüyor ve iflas mahkemesine başvurmadan önce iki veya üç yıl boyunca borçlarını ödemek için mücadele ediyor, dedi.

Foohey, vaka sayılarındaki son yüzde artışların kulağa “dramatik” gelebileceğini, ancak bunun nedeninin düşük rakamlara tırmanmaları ve hala pandemi öncesi seviyelerin altında olmaları olduğunu söyledi.

iflas türleri

İnsanlar için yaygın iflaslar, Bölüm 7 iflası, borçları ödemek için varlıkların tasfiyesi ve geri ödeme planlarına dayanan Bölüm 13 iflasıdır.

Bölüm 11 iflas – SVB Financial’ın yaptığı da budur – işletmelerin borçlarını yeniden yapılandırmasına olanak tanır.

Foohey, bir kişi için Bölüm 13 taksit planının bir işletme için Bölüm 11 planına benzediğini açıkladı. 2021 ve 2022’de yeni davalar tekrar düştü. Geçen yıl, kripto borsası FTX de dahil olmak üzere yaklaşık 380.000 yeni dava açıldı.

Geçen yıl Bölüm 13 geri ödeme planları aracılığıyla iflas koruması arayan kişilerin sayısı arttı %30’dan fazla Amerikan İflas Enstitüsü’ne göre yıldan yıla.

Amerikan İflas Enstitüsü’ne göre, geçen yıl Bölüm 13 geri ödeme planları aracılığıyla iflas koruması arayan kişilerin sayısı yıldan yıla %30’dan fazla arttı.

Hem Togut hem de Foohey, daha fazla iflasın söz konusu olduğunu söylüyor Ne zaman ve yok eğer.

Enflasyonun yıprattığı tüketiciler için Foohey, işgücü piyasasının şimdilik yalnızca mali açıdan en sıkıntılı hanelerin bu kadar uzun süre ayakta kalmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Ve insanlar kredi kartlarına ancak bu kadar para koyabilirler, diye ekledi.

“Güçlü bir iş piyasası insanlara yardımcı olur. Daha da faydalı olan, insanlara enflasyona ayak uyduran ve artan borç giderlerine ayak uyduran maaşlar ödeyen bir iş piyasasıdır” dedi.

Cuma öğleden sonra hisse senetleri baskı altında düştü.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-1.19%
Cuma gününü 384 puan veya %1.2 düşüşle 31.861’de kapattı. S&P 500 SPX,
-1.10%
43 puan veya %1,1 düşüşle 3.916’da bitirdi. Nasdaq Bileşik COMP,
-%0,74
86 puan veya %0,7 kaybetti ve 11.630’da kapattı.

SVB Financial Group’un yeniden yapılandırma başkanı William Kosturos, “Bölüm 11 süreci, SVB Financial Group’un değerli işletmeleri ve varlıkları, özellikle SVB Capital ve SVB Securities için stratejik alternatifleri değerlendirirken değeri korumasına olanak tanıyacak,” dedi. bir açıklamada söyledi.

SVB Financial Group artık Silicon Valley Bank ile bağlantılı değildir. California düzenleyicileri Silicon Valley Bank’ı kapattıktan ve Federal Deposit Insurance Corporation onu kayyumluğa aldıktan sonra, ardıl banka olan Silicon Valley Bridge Bank, FDIC yetkisi altındadır.

Pazar günü New York düzenleyicileri de Signature Bank’ı kapattı ve FDIC onu tasfiyeye aldı.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: