Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kiraya TÜFE üstü zam yapılabilir mi? | NTV

Kiraya TÜFE üstü zam yapılabilir mi? | NTV

Ev sahibinin kiraya TÜFE üstünde zam yapmak için kiralamanın üstünden 5 yıl geçmesi ve mahkeme sonucu gerektiği bildirildi.

Yeni tip corona virüs salgını sürecinde inşaat sektörünün yavaşlamasıyla emlak piyasasında fiyat artışları yaşandı. Yoğun talep kira bedellerine de yansıdı.

Evini daha öncesinden kiraya veren ev sahipleri de kira bedellerinde artış istemeye başladı.

Kiraya veren ve kiracı arasındaki ilişkiler Borçlar Kanunu ile düzenlenirken, hükümler genel olarak kiracıyı koruyor.

Ve kira bedeli TÜFE’nin 12 aylık averajından fazla artırılamıyor.

Ağustos ayı itibarıyla bu oran yüzde 15,15 olurken bu ay kira bedeli belirlemek isteyen ev sahipleri, TÜFE’deki 12 aylık artış oranı olan yüzde 15,15’i geçmemesi gerekiyor.

Ancak bu durumun bir istisnası bulunuyor. Ev sahipleri 5 yılda bir kira bedelinin rayiç karşılık oranında hakim tarafınca belirlenmesini isteme hakkı bulunuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, konut değerinin seneler içinde metro, üniversite benzer halde yatırımlar sebebiyle artabildiğine işaret etti.

Akipek, “Ev sahibi dava açarsa, kira, TÜFE artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedellerine nazaran hakkaniyete uygun şekilde belirlenebilir. O bölge oldukça geliştiyse, hakim hakkaniyete uygun şekilde TÜFE üstünde artış yapabiliyor yalnız bu 5 yılda bir istenebilir. Söz mevzusu davalar sulh hukuk mahkemelerinde görülüyor” diye konuştu.


İlginizi Çekebilir

Virgin Galactic kayıpları azaltıyor ancak uzay turizmi stoğu düşüyor

Virgin Galactic Holdings Inc. son çeyrekte beklenenden daha az para kaybetti ancak hisseleri Salı günkü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.