Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ken Griffin kimdir? Citadel CEO’su hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Ken Griffin kimdir? Citadel CEO’su hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Ken Griffin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en başarılı serbest fon yöneticilerinden biri olarak görülüyor ve bunu kanıtlayacak bir geçmişe sahip.

Citadel’in kurucusu ve CEO’su olan 54 yaşındaki Griffin, tahmini net serveti 35,8 milyar dolarla dünyanın en zengin insanlarından biri haline geldi. Bloomberg’in Milyarderler Endeksi.

Financial Times’a düzenleyicilerin geçen hafta bankadaki sigortasız mevduat sahiplerini kurtarmaması gerektiğini söyleyerek Silicon Valley Bank’ın son çöküşü hakkında söyleyecek çok şeyi var.

Devamını oku: Ken Griffin: Fed’in SVB’nin çöküşüne müdahalesi, ABD kapitalizminin ‘gözlerimizin önünde çökmekte olduğunu’ gösteriyor

İşte onun hakkında bilinmesi gereken beş şey daha:

Kale geçen yıl 16 milyar dolar kazandı

Fon fonu LCH Investments tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora göre, Citadel geçen yıl ücretlerden sonra 16 milyar dolar kar elde etti.

Ayrıca bakınız: Usain Bolt, yatırım hesabından milyonları kaybediyor. Şimdi işin içine FBI girdi.

LCH başkanı Rick Sopher, John Paulson’ın 2007’deki fonunun genellikle “şimdiye kadarki en büyük ticaret” olarak etiketlenen 15 milyar dolarlık kârını geride bırakarak, kayıtlı tarihte bir hedge fon için en büyük yıllık kâr olacağını söyledi.

Citadel’in yılı, geçen yıl pazardaki genel düşüş göz önüne alındığında özellikle etkileyici. Rapora göre, serbest fon yöneticileri bir bütün olarak 2022’de 208 milyar dolar kaybetti.

Griffin, Florida Valisi Ron DeSantis’in mega bağışçısıdır.

Aslen Florida, Daytona Beach’ten olan Griffin, Florida Valisi Ron DeSantis’in büyük bir hayranıdır. Griffin, DeSantis’in büyük bir farkla kazandığı yeniden seçim kampanyasına 5 milyon dolar bağışladı ve olası bir 2024 Beyaz Saray adaylığında valiyi destekleyeceğini söyledi.

“Ne yapacağını bilmiyorum. Bu çok büyük bir kişisel karar,” dedi Griffin Politika DeSantis’in 2024’te cumhurbaşkanlığına aday olma olasılığı hakkında. “Florida valisi olarak muazzam bir sicili var ve cumhurbaşkanı olarak ülkemize çok iyi hizmet edecek.”

Griffin, yıllar boyunca düzinelerce Cumhuriyetçi adaya katkıda bulundu. İzleme sitesine göre, Mitt Romney’nin 2012 başkanlık kampanyası, Donald Trump’ın ve Marco Rubio’nun 2016 başkanlık kampanyaları ve Maine’den Susan Collins, Alaska’dan Lisa Murkowski ve Missouri’den Josh Hawley’nin Senato kampanyaları dahil olmak üzere siyasi kampanyalara 250.000 ila 5 milyon dolar arasında bağışta bulundu. Açık Sırlar.

Griffin, 2020 seçim döngüsünde GOP adaylarına toplam 66 milyon dolar bağışladı. Bloomberg.

Ayrıca bakınız: ABD’nin en iyi tenis oyuncusu ve Buffalo Bills’in varisi Jessica Pegula hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Griffin ayrıca, Barack Obama’nın Beyaz Saray’dan ayrılmasından bir yıl sonra, 2017’de Obama Vakfı’na 1 milyon dolar ve başına, Joe Biden’ın göreve başlama komitesine 500.000 dolar bağışta bulundu. Forbes.

Griffin zenginlerin vergilerini düşürmek için milyonlar harcadı ve kazandı

2020’de Griffin, Illinois’de kendisini ve eyaletin diğer aşırı zengin sakinlerini daha fazla vergi için zor durumda bırakacak bir oy pusulasını engellemek için reklamlar ve diğer çabalar için 54 milyon dolar harcadı. Büyük harcama meyvesini verdi: Tedbir başarısız oldu. Onaylanması, zenginler için diğer vatandaşlardan daha yüksek vergi oranı belirleyen 32 ABD eyaleti listesine Illinois’i eklerdi.

Kâr amacı gütmeyen ProPublica, Griffin’in oylama çabasının, en azından kendisi için harcadığı 54 milyon dolara değip değmeyeceğini belirlemek için IRS verilerini kullandı. Vergi beyannamelerine göre, Griffin’in yıllık geliri 2013’ten 2018’e kadar ortalama 1,7 milyar dolardı – bu süre içinde ülkedeki dördüncü en yüksek gelir. Bu ortalama geliri işaret olarak kullanırsak, en yüksek gelirlerde oranı %5’ten %8’e çıkaracak olan önerilen eyalet vergi artışı, Griffin’e şu anda ödediği vergi üzerinden her yıl yaklaşık 51 milyon dolara mal olacaktı. ProPublica diyor.

Ayrıca bakınız: Bir kripto milyarderinin 11 milyon dolarlık bağışına rağmen, Carrick Flynn Oregon ön seçimlerinde büyük bir kayıp yaşadı

Griffin, Illinois siyasetini etkilemeye çalışmaktan vazgeçmemişti. 2022’de, ön seçimleri geçemeyen bir Cumhuriyetçi Illinois valisi adayını desteklemek için yaklaşık 50 milyon dolar verdi.

Griffin, koruma fonu devi Chicago banliyösü Aurora’nın belediye başkanı Richard Irvin ile bahse girdiğinde, Illinois Demokratik Valisi JB Pritzker’i devirmek için “her şeye hazır” olduğuna yemin etti. Irvin’i yenen Trump destekli bir aday olan Eyalet Senatörü Darren Bailey, daha sonra genel seçimlerde Pritzker’e yenildi.

Hevesli bir bisikletçi ve koşucu olan Griffin, popüler bir planı finanse etmek için 12 milyon dolar verdi Chicago’nun göl kıyısındaki bisiklet ve yaya yollarını ayırmak için artık Illinois siyasetine fazla para harcamayabilir. Chicago’da 30 yıl geçirdikten sonra Citadel’i ve ayrı bir ticaret firmasını Miami’ye taşımayı planladığını duyurdu.

GriffinlerKara Pazartesi günü piyasayı hortlattı gençken

1987’de birçok borsa yatırımcısı için rezil bir gün olan Kara Pazartesi, Griffin için büyük bir kazançtı.

gelen hikayeye göre Kurumsal yatırımcı, O zamanlar 19 yaşında olan Griffin’in 265.000 $ değerinde bir yatırım fonu vardı ve piyasa çöktüğünde çeşitli kısa pozisyonlara sahipti. 2001 hikayesi için verdiği bir röportajda, Griffin’in fonunda büyükannesinden gelen bir miktar paranın da olduğunu söyledi.

Ayrıca bakınız: ‘Vergi mükellefleri ırk kimliklerini 1040’larına getirir’: Beyaz aileler bu güçlü vergi kuralından %90’dan fazla fayda sağlıyor

19 Ekim 1987’de Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%1,16
S&P 500 SPX, yaklaşık %23’lük bir düşüşle 508 puan düştü.
+%1,75
borsa için şimdiye kadarki en büyük satış çılgınlıklarından biri olan% 20’den fazla düştü. Bugünün seviyelerinde eşdeğer bir yüzdelik düşüş, Dow’dan 7.000 puandan fazla eksiltebilir.

Griffin, fonunun Kara Pazartesi’de kısa pozisyonlardan ne kadar kazandığını açıklamadı.

Citadel, 2021’in ‘mem-stock’ fenomenine dahil oldu

2021’de perakende tüccarlar, GameStop Corp. GME gibi hisse senetlerine yönelik benzeri görülmemiş bir hareket başlattı.
+1.97%
ve AMC Entertainment Holdings Inc. AMC,
-%5,68,
bazılarının Tüm Kısa Sıkışmaların Anası dediği şeyde.

Griffin, Citadel’in o sırada GameStop da dahil olmak üzere kısa pozisyonlarıyla ilgili büyük kayıplar yaşayan yatırım şirketi Melvin Capital’e 2 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Wall Street Journal’a göre Citadel, yatırımı Melvin Capital’in önümüzdeki üç yıldaki ücretlerinden bir pay karşılığında yaptı. Yatırım, Melvin Capital’in kaldıraç oranını düşürmesini ve zorunlu bir satıcı olmaktan kaçınmasını sağladı.

Yatırıma rağmen, Melvin Capital sonunda fonunun Mayıs 2022’de kapanacağını duyurdu.

Ayrıca bakınız: Yatırımcılar ve ev alıcıları 2023’te neler bekleyebilir?

Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu tarafından GameStop tartışmasına yönelik bir soruşturma, Citadel ile popüler ticaret platformu Robinhood Markets Inc. HOOD’daki yöneticiler arasında gizli anlaşma olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.
+%1,85.

Griffin, Kasım 2021’de New York Times Dealbook zirvesinde “GameStop komplo teorisinin tamamı, yani bu gelip geçti” dedi. “Bu komplonun merkezinde olmak büyüleyiciydi.”

Citadel’in mem-stok çılgınlığındaki rolü hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: