Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası 1 yılda 1 milyon güneş paneli üretti

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası 1 yılda 1 milyon güneş paneli üretti

Şirketten meydana getirilen açıklamaya nazaran, 400 milyon dolar yatırımla kurulan fabrikanın kapasitesi 500 megavattan 1200 megavata yükseltildi.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası‘nda kapasite artışının ilk fazı olan modül kısmı da tamamlandı. Toplam 25 bin metrekarelik alana kurulan bir Ar-Ge merkezinin de bulunmuş olduğu yapınak güneş teknolojilerinin geliştirilmesinde mühim bir rol üstüne alıyor.

Geçen yıl 19 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca hizmete oluşturulan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası birinci yaşını doldururken, etkinlik gösterdiği 1 senelik sürede 1 milyon tane güneş paneli üretimi gerçekleştirmiş oldu.

Fabrikada, 1. fazı tamamlanan ve 370 megavat kurulu güce ulaşarak Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali konumuna gelen Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için üretim yapılıyor. Santral tamamlandığında Avrupa’nın en büyük, dünyanınsa en büyük beş güneş santralinden biri olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, bir yıl ilkin hizmete oluşturulan fabrikanın bu sürede mühim bir yol aldığını belirterek “Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve yerli üretim ihtiyacı açısından öncü özellikte bir yatırım oldu. Bu sorumluluğun bilincinde olarak yalnızca paneli ve enerjiyi değil teknolojiyi de geliştiren bir üretim merkezi olmayı hedefledik. 100’den fazla mühendis ve araştırmacımızın vazife yapmış olduğu Ar-Ge merkezimizin yürüttüğü oldukça mühim çalışmaların yanı sıra üretim teknolojilerinde ve uygulamada büyük başarılara imza attık. Fabrikamız 1. yaşına girerken 1 milyon açık oturum üretti. Bunun yanı sıra M 10 model üretimine ve satışına başladık. Üretilen 1 milyon panelin 996 bini ilk fazını tamamladığımız Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde kullanıldı. Kapasite artışıyla birlikte 1,400 olan çalışan sayısının da 2 bin 100’e ulaşacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: