Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kalıcı yaz saati uygulaması ile 6 yılda 6 milyar lira tutum sağlandı

Kalıcı yaz saati uygulaması ile 6 yılda 6 milyar lira tutum sağlandı

2016 yılından bugüne uygulanan yaz saati uygulamasıyla bugüne dek toplam 6,82 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu yapılmış oldu.

Enerji ve naturel Kaynaklar Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) içinde imzalanan sözleşmede, İTÜ’nün yapmış olduğu analizler sonucunda, Türkiye’de 2016 senesinde kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmişti. 

İTÜ, kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili “durağan Saat Uygulaması (SSU) Değerlendirme Raporu” yayımladı.

Rapora nazaran 08:30-17:30 mesai saatleri içinde daha oldukça gün ışığından yararlanıldığı tespit edildi.

Yaz saati uygulamasıyla kış aylarında Avrupa ve Türkiye arasındaki saat farkı 1 saat daha artarken, Avrupa Birliği’de kalıcı saate geçmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kalıcı yaz saati uygulaması ile elektrik tüketiminin düşmüş olduğu ve tutum sağlandığı görüldü.

SAAT SAAT ELEKTRİK TÜKETİMİ

Türkiye’deki toplam elektrik tüketimine bakıldığında 06:00-09:00 saatleri içinde elektrik tüketiminde düşük seviyede artış gözlendi.17:00-18:00 saatlerindeki elektrik tüketiminde azalış ve saat 20:00 civarında ise artış gözlendi.

Yaz saati uygulamasından bu yana elde edilmiş toplam tutum 6,82 milyar kilovatsaati buldu.

Türkiye her yıl 1 milyar lirayı aşan oranlarda tutum elde etti.

özetlemek gerekirse 2020 senesinde kişi başı elektrik tüketimi 3 bin 661 kilovatsaat olarak hesaplandığında 1.9 milyon kişinin bir senelik elektrik ihtiyacı buradan elde edilmiş tasarrufla sağlanmış oldu.

6 YILDA 6 MİLYAR LİRA tutum SAĞLANDI

Tasarrufun karşılığı 3,97 milyar lira. değişik saat aralıklarında uygulanan fiyat tarifelerinin ise üç zamanlı tarifeye nazaran 5,94 milyar lira olduğu belirlendi.

Yaz saati uygulaması ile elektrik enerjisinin saatlik referans fiyatı düştü.

Kış saati uygulanırken günlük olarak tüketimin en yoğun olduğu saatlerde (puant) öğle ve akşama doğru iki kez pik yük oluştu. 

Yaz saati uygulamasıyla yalnız öğle saatlerinde bir pik yük zaman aralığı kaldı.

Akşam saatlerinde oluşan puant aralığında yük tasarrufu gerçekleşirken puant saatlerde Piyasa Takas tutarları’nda da düşüş meydana geldi.

AVRUPA’DA DA KALICI YAZ SAATİ GÜNDEMDE

Avrupa’da yaz saatini kalıcı hale getirecek Avrupa Birliği Komisyonu, önceki yıllarda kıta genelinde 4,6 milyon Avrupalının görüşüne başvurarak yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirmeyi masaya yatırdı.

Ankete katılan Avrupalıların yüzde 80’den fazlası yaz saatinden yana oy kullandı.

Enerji ve naturel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha ilkin İTÜ ile imzalanan protokolle yaz saati uygulamasının enerji tüketimine yansımasının incelendiğini açıklamıştı. Dönmez, “Bilimsel araştırma neticeleri ülkemizin jeopolitik konumu, batısındaki sanayileşme, kentleşme, enerji yoğunluğu ile doğusu ve batısı arasındaki naturel saat farkı olan 1 saat 16 dakikayı dikkate alındığında uygulanan saat diliminin, GMT+3 kalmasından elde edilecek enerji verimliliği kazanımlarını pozitif etkileyeceği görülmüştür” açıklaması yapmıştı.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: