Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kadınların bir başlangıç ​​maaşı için pazarlık yaparken daha fazla para alma olasılığı daha düşüktür

Kadınların bir başlangıç ​​maaşı için pazarlık yaparken daha fazla para alma olasılığı daha düşüktür

Nisan, Ulusal Finansal Okuryazarlık Ayı’dır. Bu vesileyle Unsur.net, okuyucuların mali sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir dizi “Finansal Uygunluk” makalesi yayınlayacak ve nasıl tasarruf edileceği, yatırım yapılacağı ve paranın akıllıca nasıl harcanacağı konusunda tavsiyeler sunacak. Daha fazlasını buradan okuyun.

Sor ve alacaksın – görünüşe göre kadın değilsen.

A Pew Araştırma Merkezi’nden yeni anket hem erkeklerin hem de kadınların genellikle yeni bir işte başlangıçta kendilerine teklif edilenden daha fazlasını istemediklerini bulur. Ve bunun nedeni, çalışan tüm yetişkinlerin %60’ının başlangıç ​​maaşı için son pazarlık yaptıklarında daha yüksek ücret talep etmediklerini söylemesidir.

Ancak bunu cinsiyete göre ayırırsanız, Pew rakamları kadınların yeni bir işte erkeklerden daha yüksek bir başlangıç ​​maaşı isteme ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Yani, erkeklerin %32’sine kıyasla kadınların %28’i daha yüksek ücret istediklerini söyledi. Ve bu kısmen, daha fazla kadın (%42) daha fazlasını istemekten rahatsız olan erkeklerin yüzdesine (%33) kıyasla daha yüksek ücret istemekten rahatsız olduklarını söylemelerinden kaynaklanmaktadır.

Daha da kötüsü, kadınlar daha fazla para istediğinde, onu alma olasılıkları daha düşüktü. Kadınların yaklaşık %38’i, daha yüksek ücret talep ettikten sonra kendilerine yalnızca başlangıçta sunulanın verildiğini söylerken, erkeklerin %31’i istediklerini alamadı.

olarak anılan şeyden bahsediyor. cinsiyet “boşluk sor.” Ve Pew çalışması bunu anlayan ilk araştırma değil: A Arjantinli işçilerin incelenmesi ayrıca kadınların “erkeklerden önemli ölçüde daha azını istediğini” – yaklaşık %6’yı bulmuştu.

İşe alım ve İK uzmanları, bunun işyerinin üzücü bir gerçeği olduğunu söylüyor ve bu, iyi belgelenmiş cinsiyetler arası ücret farkına açıkça katkıda bulunuyor: Kadınlar, beyaz erkeklerin kazandığı her bir dolar için 77 sent kazanıyor, bir analize göre ABD Sayım Bürosu verileri.

Ama kadınlar neden daha fazlasını istemekte başarısız oluyor? Bir bordro hizmetleri şirketi olan Paychex’in İK hizmetleri müdürü Allison Stevens, kadınların ve beyaz olmayan insanlar gibi yeterince temsil edilmeyen diğer grupların bir kısır döngüye hapsolduğunu söylüyor.

“Yıllardır daha az maaş alıyorlar” diyor. “Sonuç olarak, değerinden daha azına razı olma olasılıkları daha yüksek olabilir.”

İlgili: ABD’de cinsiyete dayalı ücret farkı son 20 yılda zar zor hareket etti. Neden?

İstihdamla ilgili hizmetler sunan bir şirket olan Strunk HR’de insan kaynakları iş danışmanı olan Holly Norton, kadınların yetiştirilme tarzlarının bir parçası olarak genellikle “para hakkında konuşmamak üzere eğitildiklerini”, bu nedenle bunu yapmak onlar için bir zorluk haline geldiğini söylüyor. yani bir maaş pazarlığı sırasında. Norton, zorlarlarsa, otoriter olarak damgalanacaklarından korktuklarını söylüyor.

Norton, “Kadınların çatışmadan kaçınması ve gülümsemesi gerektiğini düşünüyorum” diyor.

Ama olay şu: Daha fazla ücret istemek işe yarayabilir. Pew anketi, daha iyi bir ücret talep eden genel olarak insanların %28’inin arzu ettikleri maaşı aldıklarını söylediğini ortaya çıkardı. Ve %38’i, talep ettikleri rakamı alamasalar da orijinal tekliften daha fazlasını aldıklarını söyledi.

Peki kadınlar müzakerelerde kendilerini nasıl savunmalı? Uzmanlar, her şeyin değerinizi anlamak ve birkaç temel stratejiye bağlı kalmakla ilgili olduğunu söylüyor. Ve – sürpriz! — bu ipuçları genellikle erkekler için de geçerlidir.

Bunu göz önünde bulundurarak, kariyer uzmanlarının istediğiniz maaşı almak için tavsiye ettiği beş yolu burada bulabilirsiniz.

ne istediğini bil

İlk olarak, finansal olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek önemlidir. Ve duygusal olarak – harcamalarınızı karşılamak için ne kazanmanız gerektiği ve size uygun şekilde davranıldığını hissetmek için ne kazanmanız gerektiği anlamına gelir. California merkezli bir işe alım uzmanı olan Maven Recruiting Group’un CEO’su Jessica Vann, bunu şu şekilde özetliyor: “Kişisel kazancınızın ne olduğunu bilin.”

İş piyasasında değerinizi bilin

Özellikle ücret şeffaflığının arttığı bir çağda, girdiğiniz iş için ne tür bir maaş teklifinin makul olduğunu görmek için çevrimiçi olarak kolayca tazminat araştırması yapabilirsiniz. “Temel belirlemek için yapacağınız iş türü için ortalama maaş aralığını belirleyin. Ardından, sektörünüze, konumunuza ve deneyim düzeyinize göre hassaslaştırın,” diyor Paychex’ten Stevens.

Kendini savun

Muhtemelen hiç kimse sessiz kalarak daha iyi bir teklif için pazarlık yapmadı. Yani, bu kadınların konuşma zamanı. Strunk HR’den Norton, “Bu zorlama değil, yalnızca bildiklerinize sadık kalmanızdır,” diyor. Ayrıca, her zaman şirketin istiyor sizi işe almak için – kritik engeli aştınız, bu nedenle yetkililere bu gerçeği ve kuruluşa temsil ettiğiniz değer teklifini hatırlatmamak için hiçbir neden yok.

Bu tek anahtar ifadeden kaçının

Vann, bir maaş pazarlığı sırasında asla ama asla söylememeniz gereken bir şey varsa, o da başka birinin – eşinizin, en iyi arkadaşınızın, sektördeki bir meslektaşınızın – sizden belirli bir miktar istemenizi söylediğidir. Vann, kendi değerinize olan belirli bir güven eksikliğini gösteriyor, diye açıklıyor. “Başkalarından tavsiye alıyor olsanız bile, paydaş sizsiniz” dedi. “Senden gelmesi gerekiyor.”

Bunu sadece maaşla ilgili yapmayın

Maaş açısından istediğinizi alamasanız bile, müzakere edilebilecek başka şeyler olduğunu unutmayın – tatil zamanınız, evden çalışabilmeniz, tıbbi ve diğer yardımlarınız. Norton, “Yardımcı şeyler temel maaştan daha ağır basabilir” diyor.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: