Anasayfa / Ekonomi Haberleri / JPMorgan’dan Jamie Dimon, bankacılık krizinin ‘bitmediğini’ ama geçeceğini söyledi

JPMorgan’dan Jamie Dimon, bankacılık krizinin ‘bitmediğini’ ama geçeceğini söyledi

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’taki son patlamaların henüz bitmemiş bir bankacılık krizini ateşlediğini söyledi.

Ancak Dimon, hissedarlara yazdığı yıllık mektubunda, bankacılık sisteminin karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların 2008’deki kadar kötü olmadığına işaret etti.

Dimon, mektubun “Banka Kargaşası ve Düzenleyici Hedefler” başlıklı bir bölümünde “Bu, birçok oyuncu için en iyi saat değildi,” dedi.

Dimon, “Mevcut kriz henüz sona ermedi ve geride kalsa bile, önümüzdeki yıllarda bunun yansımaları olacak” dedi. “Ama daha da önemlisi, son olaylar 2008 küresel mali krizi sırasında meydana gelenlere (bölgesel bankaları çok az etkileyen) hiç benzemiyor.”

Dimon’un yorumları, Federal Deposit Insurance Corp.’un 10 Mart’ta bir mevduat artışının ardından Silikon Vadisi Bankası’nın kontrolünü ele geçirmesinden bir aydan kısa bir süre sonra geldi.

Banka yönetimi Dimon tarafından aklanmamakla birlikte, Federal Rezerv’in faiz oranlarındaki hızlı artışının “vadeye kadar elde tutulacak portföylerin gerçeğe uygun değerindeki hızlı bozulma potansiyeline ve bu durumda eksikliğine daha fazla odaklandığını” söyledi. bazı sigortasız mevduatların yapışkanlığı.

Dimon, ABD hükümetinin bankaları “düzenleyiciler tarafından oldukça likit kabul edildikleri ve çok düşük sermaye gereksinimleri taşıdıkları için çok güvenli devlet tahvillerine sahip olmaları” için teşvik sağladığını da söyledi.

Dimon, bunun da ötesinde, Fed’in bankalar için yıllık stres testinin faiz oranlarını hiçbir zaman daha yüksek seviyelerde içermediğini söyledi.

JPMorgan, Federal Rezerv ile birlikte First Republic Bank FRC için bir destek sağladı.
+4.36%,
Silikon Vadisi Bankası’ndan sonra mevduat çıkışı gören büyük bir bölgesel borç veren.

JPMorgan Chase JPM,
-%0,12
hisse senedi, S&P 500 SPX’in %7,4’lük artışına kıyasla 2023’te şu ana kadar %2,9 düştü,
+0.37%.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: