Anasayfa / Ekonomi Haberleri / JPMorgan, merkez bankalarından ‘öfkeli Eski Ahit tarzı’ tepki alma riskinin arttığını söyledi

JPMorgan, merkez bankalarından ‘öfkeli Eski Ahit tarzı’ tepki alma riskinin arttığını söyledi

Gelişmiş piyasa merkez bankalarının geçen yıl enflasyonu dizginlemek için izlediği “yumuşak ve bağışlayıcı yol” muhtemelen başarısız olacak ve daha güçlü, İncil’e benzer eylemlere olan ihtiyacı tetikleyecektir.

JPMorgan Chase & Co. JPM’den ekonomistler Bruce Kasman, Joseph Lupton ve Michael Hanson’ın görüşü bu.
+%0,84,
geçen yıl merkez bankacılarının tepkisini, ekonomik genişlemeyi sürdürmek ve enflasyonda kademeli bir düşüşü tolere etmek açısından “Yeni Ahit tarzı bir lütuf” olarak nitelendirdi. Faiz artırımlarının şu ana kadar “genişlemeyi ortadan kaldırma girişiminden ziyade uygunsuz uyumlu duruşlardan bir düzeltme” olduğunu söylediler.

Salı günü açıklanan veriler, enflasyonun ABD dışında inatla devam ettiğine dair yeni kanıtlar sağladı. Fransız tüketici fiyatları endeksi Şubat ayında şaşırtıcı bir şekilde %6,2 arttı. İspanyol enflasyonu ayrıca beklenenden daha sıcak geldi ve Birleşik Krallık bakkaliye enflasyonu 19 Şubat’ta sona eren dört hafta boyunca yıldan yıla %17’lik rekor bir orana ulaştı. ,
%5,141
ABD hisse senetleri neredeyse 16 yılın en yüksek seviyesine yaklaşırken DJIA SPX BİLDİRİM düşüşle kapatarak Şubat ayını kayıpla kapattı.

Yatırımcılar, FED’in devam eden faiz artırımlarına ilişkin beklentileri artıran beklenmedik derecede güçlü ABD ekonomik verilerinin yol açtığı haftalardır süren oynaklıktan kurtulmayı umuyorlardı.

kaçırmayın: Resesyon borsayı vurur mu? İşte Fed enflasyon mücadelesini sürdürürken 3 ‘iniş’ senaryosu.

Şimdi dikkatler bu hafta ilerleyen saatlerde gerçekleşecek gelişmelere çevrildi. Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası’nın en son toplantısının yanı sıra tahvil piyasalarının gidişatını belirlemesi beklenen avro bölgesinden bir enflasyon güncellemesi geliyor. ABD’de piyasalar, Fed’in Aralık ayında politika yapıcılar arasında 2023 için %5,1 olan hedeflenen federal fon oranını kabaca %5,4’e yükseltmesini bekliyor. Deutsche Bank DB,
+1.71%
%5,6 terminal beslemeli fon oranı çağrısıyla bir aykırı değer olmaya devam ediyor.

JPMorgan’a göre, geçtiğimiz yıl boyunca, gelişmiş piyasa merkez bankalarının her biri yaklaşık 300 baz puan veya daha fazla oran artışı sağladı.

Fed daha da ileri giderek 450 baz puan artırdı ve geçen Mart’ta neredeyse sıfır olan ana politika faizini %4,5 ile %4,75 arasına çıkardı, ancak 31 Ocak-Şubat’ta daha küçük bir faiz artırımı yapmayı tercih etti. Faiz oranlarını yalnızca çeyrek puan artırdığı 1 toplantı.

Kasman, Lupton ve Hanson bir Cuma notunda, “Son gelişmeler bu nazik ve bağışlayıcı yolun başarısız olacağını gösteriyor” diye yazdı. “Eski Ahit tarzı daha öfkeli bir merkez bankası tepkisini tetikleme riski artıyor. Halen devam etmekte olan politikadaki hızlı değişimin aktarımı, merkez bankalarının amaçlamadığı bir durgunluk riskini de artırıyor.”

Fikir: “Yumuşak iniş kulübünde kalıyoruz”: Stratejist Ed Yardeni’nin yükseliş senaryosu, S&P 500’ü 2023’ün sonuna kadar %20’den fazla yükseltiyor

Tüccarlar hazırlanıyor başka bir dalgalanma riskten korunma önlemleri alarak piyasa oynaklığında. NatWest Pazarları ve Nomura 8604,
-1.70%
Barclays BCS’den Ben McLannahan, Sue Ho ve Nick Gentle, şu anda Fed’in Mart ayında yarım puanlık bir faiz artırımı yapmasını öngörüyor.
+1.32%
yarım puanlık zam olasılığının arttığını söyledi. Goldman Sachs GS’deki araştırmacılar,
-3.80%
araştırmacılar ayrıca şahin risklerin oluştuğunu görüyorlar.

JPMorgan’ın ekonomistleri, “Varlık fiyatları, durgunluk zamanlaması ve oran patikaları etrafındaki değişen olasılıklara karşı hassastır” dedi. 2023’ün sonlarında veya 2024’te başlayacak bir durgunluk için %70 şans ve yalnızca yavaşlayan büyümeyi öngören bir yumuşak iniş senaryosu için %30 şans veriyorlar – her ikisi de yakın vadeli bir gerilemeden kaçınma şartına bağlı.

Oradan, ekonomistler iki alternatif yolu göz önünde bulundururlar. Birincisi, faiz artışlarının ikinci çeyrekte sona erdiği ve yaklaşık 500 baz puanlık sıkılaştırmanın ekonomiye yayıldığı varsayıldığında, bu yılın sonundaki herhangi bir durgunluğun ABD’de yoğunlaşması. İkincisi, dirençli büyüme ve yükselen enflasyon, Fed ve Batı Avrupa’daki merkez bankalarını daha kısıtlayıcı olmaya zorluyor ve yılın ikinci yarısında devam eden sıkılaştırma, “daha sonra başlayan ve küresel olarak daha senkronize olan daha derin bir durgunluk için bir reçete” haline geliyor. ”


İlginizi Çekebilir

Opinion: What’s worth streaming in April 2023? Here are the best picks in a crowded month.

Feel like there’s just too much to watch these days? You’re not alone. And it’s …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: