Anasayfa / Ekonomi Haberleri / J&J’nin talk-dava önerisi, bir yıldan fazla bir süredir en çok stok gönderiyor

J&J’nin talk-dava önerisi, bir yıldan fazla bir süredir en çok stok gönderiyor

Johnson & Johnson’ın hisseleri Çarşamba günü yüzde 3’ün üzerinde yükseldi ve şirketin kozmetik-talk dava iddialarını çözmek için yaklaşık 9 milyar dolar ödemeyi kabul ettiği haberleriyle bir yıldan fazla bir süredir en büyük yüzdelik kazancını elde etme yolunda ilerliyor.

JNJ şirketi,
+4.49%
Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, ürünlerindeki kozmetik talkın kanser, asbest zehirlenmesi ve diğer hastalıklarla bağlantılı olduğu iddiasıyla açılan binlerce davayı sonuçlandırmak için 25 yılda 8,9 milyar dolara kadar ödeme yapacağını söyledi.

JPMorgan analistleri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, olumsuz manşetlerin sarkmasını ortadan kaldırdığı için hareketin hisse senedi için olumlu olduğunu söyledi.

“Bir anlaşma, devam eden davalara göre talk davalarının çözümü için zaman çizelgesini önemli ölçüde hızlandırabilir (yatırımcılar genellikle sektördeki davalardan/belirsizlikten kaçınır) ve taahhüt edilen 8,9 milyar ABD Doları, bizim 8-10 milyar ABD Doları tutarındaki tahminimizle uyumludur (bu, ~ 3,50 ABD Doları anlamına gelir) /share for JNJ),” analistler müşterilere bir not yazdı. JPMorgan, J&J’nin hisseleri üzerinde tarafsız bir derecelendirmeye sahip.

“Ve bu yeniden iflas başvurusunun ilgili tüm taraflarca kabul edilip edilmeyeceği konusunda hala belirsizlik olsa da, JNJ’nin bu şartlarla küresel bir çözümü desteklemek için 60.000’den fazla mevcut davacıdan taahhüt aldığını not ediyoruz” diye yazdılar.

Ayrıca bakınız: J&J: ‘Tripledemi’ Motrin ve Tylenol’e olan talebi artırdı

Ocak ayında bir federal temyiz mahkemesi, yan kuruluşun mali sıkıntı içinde olmadığını söyleyerek, tüketici ürünleri ve ilaç üreticisinin talk yükümlülüklerini iflas etme hamlesini reddetmişti.

J&J Salı günü, birimin planın onayını ararken iflas koruması için yeniden başvuruda bulunduğunu söyledi.

Takım elbiselerin çoğu, J&J’s Johnson’s Baby Powder veya Shower to Shower adlı eski bir ürünü kullandıktan sonra yumurtalık kanserine yakalandığını söyleyen kadınlardan geliyordu. Şirket, ABD ve Kanada’da talk içeren bebek pudrası satışını durdurdu ve bu yıl küresel satışları bitirme sözü verdi.

“Yatırımcı açısından, talk davasının bizim için açık olduğu açıktır.
Vamil Divan liderliğindeki Guggenheim analistleri, JNJ hisselerinde anlamlı bir fazlalık olmaya devam ediyor, bu nedenle bu sorunun 8,9 milyar dolarlık bir maliyetle bile çözülmesi büyük olasılıkla olumlu olarak görülecektir” dedi.

Analist, “Bu sorunun çözümü, yatırımcıların özellikle İlaç segmentinden olmak üzere yaklaşan Tüketici Sağlığı ayrımına ve önemli klinik veri güncellemelerine odaklanmalarına da olanak tanıyacak” diye yazdı.

Guggenheim, hisse senedini nötr olarak değerlendiriyor.

Bu arada, diğer 12 firma ile birlikte talk talebinde bulunanların bazılarını temsil eden hukuk firması Watts Guerra LLC, anlaşma için “geniş destek” açıkladı. Bir açıklamada ABD New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi’ne sunulan şirket, anlaşmanın jinekolojik kanserler ve mezotelyoma hastası kadınlara toplam 12.08 milyar dolar ödeyerek J&J’nin talk sorumluluğunu “çözeceğini ve tatmin edeceğini” söyledi.

J&J Salı günü yaptığı açıklamada, 8,9 milyar doların toplam ödemenin bugünkü değeri olduğunu, nominal değerin ise 24 yıllık dönemde yaklaşık 12 milyar dolar olması beklendiğini söyledi.

Hisse senedi piyasa öncesi %2,9 yükseldi ancak son 12 ayda %10 düştü, S&P 500 SPX ise,
-%0,25
%9 düştü.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: