Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Jimmy Carter’ın Beyaz Saray güneş panelleri: O bizim ilk ‘yeşil’ başkanımız mıydı?

Jimmy Carter’ın Beyaz Saray güneş panelleri: O bizim ilk ‘yeşil’ başkanımız mıydı?

1970’lerin sonunda, Beyaz Saray güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisinden yararlanıyordu. Ülke aynı zamanda küresel enerji ve enflasyon krizlerinin sancıları içindeydi – tanıdık geliyor mu?

1970’lerin krizleri Amerikan halkı için bugününkinden muhtemelen daha şok edici olsa da -bir benzin istasyonunda benzin istasyonunu doldurmak için dev sedanlarında uzun kuyruklarda bekleyen herkesin hatırlayacağı gibi- bu krizlerin mevcut yüksek gıda fiyatları iklimiyle benzerlikleri vardı. petrol ve gaz NG00,
+%1,98
kısmen Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin getirdiği belirsizlik.

Geriye dönüp bakıldığında, görüşler biraz değişmiş olsa daenerji ve enflasyon krizinin Carter’a ikinci bir görev süresine mal olduğu düşünülüyordu.

1970’lerde Beyaz Saray’a kurulan güneş panelleri çoktan gitmiş olabilir, ancak şu anki işgalci, Başkan Joe Biden, tıpkı bir Demokrat Carter gibi, enerji ve iklim- politika değiştir. Bazılarının şimdiye kadarki en büyük iklim değişikliği odaklı mevzuat olarak kabul ettiği yasada, Biden geçen yılki Enflasyon Azaltma Yasasını (IRA) kullanarak geniş ölçekli güneş, rüzgar ICLN’sini,
-%0,21,
nükleer, karbon yakalama ve fosil yakıtlara diğer alternatifler.

Okumak: Çoğu net sıfır emisyon planında karbon tutma, nükleer ve hidrojen özelliği var ve daha fazla yatırım gerekiyor: rapor

“Bundan bir nesil sonra, bu güneş enerjisi ısıtıcısı ya bir merak, bir müze parçası, gidilmemiş bir yolun bir örneği olabilir ya da Amerikan halkının şimdiye kadar üstlendiği en büyük ve en heyecan verici maceralardan birinin sadece küçük bir parçası olabilir. ‘


– Başkan Jimmy Carter, 1979’da

IRA, evler ve işyerleri için güneş enerjisi kurulumları için indirimler içerir. (İndirim tutarları da dahil olmak üzere federal programı şu adresten okuyabilirsiniz: Energy Bakanlığı’nın EnergyStar sitesi.)

Okumak: Evdeki elektriği yükseltmek veya güneş enerjisine geçmek için indirim mi istiyorsunuz? İyi haberler ve kötü haberler var.

Tüketici seviyesindeki teşvikler, ABD’yi daha da ileriye götürmeyi amaçlıyor 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna giden yol. Fosil yakıtlar yakıldığında ortaya çıkan emisyonlar, artan sıcaklıklar, okyanusların asitlenmesi, kıyı şeritlerinin aşınması ve giderek artan şiddetli kuraklık, sıcaklık ve sellerden sorumlu tutuluyor. Biden’ın siyasi düşmanları, daha fazla yerli petrol ve gaz üretmenin yalnızca enerji maliyetlerini düşük tutmanın değil, aynı zamanda Rusya ve Orta Doğu üretimine olan bağımlılığı azaltmanın ve böylece aynı zamanda güvenliği artırmanın anahtarı olduğunu savunuyor.

kaçırmayın: Putin’in Ukrayna’ya karşı savaşı 1. yılını doldururken Çin Devlet Başkanı Şi, bahara kadar Moskova’yı ziyaret etmeyi planlıyor

Ancak Carter, ABD’yi bu yola çok önceden itmeyi amaçladı. 2015’in önemli Paris İklim Anlaşması ve ardından emisyonları keskin bir şekilde azaltmak için neredeyse evrensel bir küresel taahhüt.

İki partili bir geçmiş: Nixon’un EPA’sı ve Carter’ın güneş enerjisi

1979’daki kurulum gününde, Carter bu tahmini yaptıbir makaleye göre Scientific American’da: “2000 yılında, bugün adanan arkamdaki bu güneş enerjili su ısıtıcısı hala burada ucuz ve verimli enerji sağlayacak. … Bundan bir nesil sonra, bu güneş enerjisi ısıtıcısı ya bir merak konusu olabilir ya da bir müze parçasıgidilmemiş bir yol örneği veya Amerikan halkının şimdiye kadar üstlendiği en büyük ve en heyecan verici maceralardan birinin sadece küçük bir parçası olabilir.

98 yaşında en uzun ömürlü Amerikan başkanı olan Carter, son zamanlarda bir dizi kısa süreli hastane yatışı geçirdi ve hafta sonu boyunca, Carter Center’dan yapılan açıklamada artık “evde kalan zamanını ailesiyle geçirmeye ve ek tıbbi müdahale yerine darülaceze bakımı almaya karar verdiğini” söyledi.

Carter, çevre konusunda endişelenen veya en azından konuya bir dereceye kadar ilgi gösteren ilk başkan değildi.

1970’lerin başında, halkın şehirlerde kötüleşen hava kalitesi, çöplerle dolu doğal alanlar ve tehlikeli safsızlıklarla kirlenmiş kentsel su kaynaklarına ilişkin artan endişelerinin bir sonucu olarak, bir Cumhuriyetçi olan Başkan Richard Nixon, Meclis ve Senato’ya çığır açan bir 37 – ortamdaki nokta mesajı.

Nixon, kim Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) oluşturulmasıyla kredilendirilebilirdaha sonra imzalanan temiz hava ve temiz su kanunlarını kanunlaştırdı.

Peki Carter’ın Beyaz Saray güneş panellerine ne oldu?

1980’lerde, 1980 seçimlerinde Carter’ı yenen ve iki dönem başkanlık yapan Ronald Reagan, o zamanlar yeni yeni kurulan Enerji Bakanlığı’nda (DOE) yenilenebilir enerji için araştırma ve geliştirme bütçelerini boşalttı ve kurulum için vergi indirimlerini kaldırdı. rüzgar türbinleri ve güneş teknolojileri.

Bir Cumhuriyetçi olan Reagan, rekabet muhtemelen maliyetleri düşük tutacağı için ABD’yi genellikle yabancı tedarikçilerden gelen fosil yakıtlara güvenme taahhüdünde bulundu.

Reagan, 1979’da Carter’la yaptığı bir tartışmada, “Enerji Bakanlığı’nın 10 milyar doları aşan milyarlarca dolarlık bir bütçesi var” dedi ve Carter’ın enerji politikalarına karşı olduğunu haklı çıkardı. “Bir litre yağ CL00 üretmedi,
-%0,77
veya bir parça kömür veya enerji hattındaki herhangi bir şey.

1986 yılına gelindiğinde Reagan yönetimi de Beyaz Saray güneş paneli montajı çatıyı yenilerken.

Bununla birlikte, kaldırma tamamen fark edilmeden gitmedi.

“Hey! O sistem çalışıyor. Neden sende tutmuyorsun?” Scientific American makalesine göre makine mühendisi Fred Morse, düşündüğünü hatırladı. Artık Abengoa Solar’dan olan Morse, Carter yıllarında güneş enerjisi programının direktörü olarak panellerin kurulmasına yardım etmiş ve ardından Reagan’ın altında aynı işte görev yaptığı süre boyunca panellerin sökülmesini izlemişti.

“[Carter’s] motivasyon enerji bağımsızlığıydı, ”dedi Morse yayına.

Bir politika seçeneği olarak güneş enerjisi, özellikle teknoloji maliyet açısından daha rekabetçi hale geldikçe, yeterince güneş alan alanlarda bir çözüm olmaya devam ediyor.

Carter’ın bir keresinde 1973-74 Arap petrol ambargosuna atıfta bulunarak söylediği gibi, güneşe ambargo uygulanamaz.

Carter’ın güneş panellerinden biri şimdi Smithsonian’ın Ulusal Amerikan Tarihi Müzesibiri Carter Kütüphanesive yaklaşık on yıl önce, biri Çin’in Dezhou kentindeki Güneş Bilimi ve Teknolojisi Müzesi koleksiyonuna katıldı. Yenilenebilir enerji yarışında ABD ile yarışan Çin’de güneş enerjisiyle çalışan sıcak su ısıtıcıları yaygın.

George W. Bush yönetimi sırasında, Ulusal Park Servisi bir bakım tesisine 9 kilovatlık bir güneş paneli kurdu Beyaz Saray’da, ancak medyada çok az yer aldı. Bush yönetiminin sekiz yılı boyunca, biri havuzu ve spa’yı ısıtmak, diğeri de mülke sıcak su sağlamak için olmak üzere iki termal güneş enerjisi sistemi de kuruldu.

Başkan Barack Obama’nın 2013’te geliştirilen İklim Eylem Planı, enerji santrali emisyonlarını azaltmak ve federal hükümetin karbon ayak izini azaltmak için yürütme emirlerini kullanma taahhüdünü özetledi. Bazı girişimler uygulanmış olsa da, Trump yönetimi 2013 tasarısının çoğu özelliğini geri aldı.

Obama Yönetimi’nin kendi Beyaz Saray güneş enerjisi tesisatı 2013 yılında tamamlandı. Paneller, invertör ve bileşenler Amerikan yapımıydı ve kurulum yaklaşık ortalama bir ev güneş enerjisi sisteminin boyutu o sırada Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Cumhurbaşkanlığı yeniden gözden geçirildi mi?

Carter’ın çevre aktivizmi, uzun yaşamı anıldıkça tartışılacak. Son on yıllarda ABD elektrik şebekesinin çoğuna güç sağlayan doğal gazı regüle etti. Kömürden çok daha temiz olmasına rağmen, doğal gaz hala kirletici bir enerji kaynağıdır.

Carter biyografi yazarı Kai Bird, “ülkenin güneş enerjisi araştırmalarına yaptığı yatırımın açılışını yaptı ve bizi iklim değişikliğinin tehlikeleri konusunda uyaran ilk başkanlardan biriydi” diye yazdı. New York Times için bir köşe yazısında. “Ulusun korunan vahşi alanlarının boyutunu üç katına çıkararak Alaska Kara Yasasını çiğnedi.”

İlgili: Bank of America, Trump’ın sondaja açtığı Arktik sığınağındaki petrolü finanse etmeyecek büyük ABD bankalarına katıldı

Carter, ‘ulusun güneş enerjisi araştırmalarına yaptığı yatırımın açılışını yaptı ve bizi iklim değişikliğinin tehlikeleri konusunda uyaran ilk başkanlardan biriydi.’


— Biyografi yazarı Kai Bird

Bu hafta sonu Plains, Ga.’daki Carter kilisesinde bir ayin sırasında yeğeni Kim Fuller, amcasının iklim değişikliğini önlemek için çalışmanın ve genel olarak hizmetin çok kuşaklı yönü hakkındaki ilk anlayışını yansıtan felsefesini paylaştı.

“Bir hayatım ve onu bir şeye dönüştürmek için bir şansım var. Bunu seçmekte özgürüm, ”dedi Fuller, Carter’dan alıntı yaparak. “İnancım, elimden gelen her şeyi, yapabildiğim her yerde, yapabildiğim zaman, yapabildiğim sürece yapmamı gerektiriyor.”

Fuller, artık Carter’ın sopayı devretme zamanının gelebileceğini kaydetti. “Kim alır, hiçbir fikrim yok,” dedi. “Bilmiyorum. Çünkü bu cop gerçekten büyük olacak.”

Okumak: Eski başkan bakımevine girdikten sonra Jimmy Carter’ın sevgi dolu hatıraları

Associated Press katkıda bulundu.


İlginizi Çekebilir

Amerikalıların %40’ı tasarruf hesaplarında hala %1’den az kazanıyor

Paralarını tasarruf hesaplarına yatıranlar için, son zamanlarda faiz oranlarının her geçen gün artmasıyla birlikte iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: