Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Jeff Bezos’un Lauren Sanchez’in nişan yüzüğüne 5 milyon dolardan fazla harcadığı bildirildi

Jeff Bezos’un Lauren Sanchez’in nişan yüzüğüne 5 milyon dolardan fazla harcadığı bildirildi

Bu hafta çıkan haberlere göre, Amazon AMZN,
+4.44%
kurucusu ve dünyanın en zengin üçüncü kişisi medya kişiliği Lauren Sanchez ile nişanlandı, tüm gözler Bezos’un anlaşmayı imzalamasına yardım eden yüzüğün üzerindeydi.

Sanchez’in çift Fransa’nın Cannes kıyılarında yattayken yüzüğü taktığı resimlere dayanan bazı tahminler, elmasın yaklaşık 20 karat olduğunu tahmin ederek maytap koydu. 2,5 milyon dolar aralığı. Diğerleri 30 karat tahmin etti, Steven Stone Jewelers’tan Maxwell Stone’un Hello yayınına yüzüğün olabileceğini söylediği bildirildi. 3,5 milyon dolar değerinde. People dergisi şu tahminle yayınlanıyor: 3 milyon dolardan 5 milyon doların üzerine.

Bu, net serveti 138,8 milyar dolar civarında seyreden Bezos için kovada sadece bir damla. Forbes’a göre.

Ama bu, ortalama bir insanın dizlerinin üzerine düşmeden önce yüzüğün üzerine düşürdüğü şeyle nasıl karşılaştırılır?

Düğün planlama sitesi The Knot, ABD genelinde 12.000’den fazla çiftle anket yaptı. 2022 Gerçek Düğün Çalışması ve nişan yüzüğüne ortalama 5.800 dolar harcadıklarını, kabaca üçte birinin 1.000 ila 4.000 dolar arasında harcadıklarını buldular. A 2018 Amerikan Düğünü Çalışması Brides dergisi, bir nişan yüzüğü için harcanan ortalama tutarı 7.829 dolar olarak belirledi, ancak COVID-19 salgını bu ortalamayı 2020’de 3.756 dolara düşürdü.

Mükemmel bir uyum için nişan yüzüğü parmağınızı ölçtüğünüzden emin olmanız gerekse de, düğün endüstrisi uzmanları, bir nişan yüzüğüne ne kadar para harcayacağınız konusunda aslında pek çok hareket alanı olduğunu söylüyor. Aslında, The Knot’un yanıtlayanlarının %8’i geçen yıl bir yüzük için 1.000 dolardan daha az para harcadı.

Ve üç aylık maaşı bir nişan yüzüğüne harcamaya ilişkin o eski pratik kural, geniş çapta modası geçmiş ve pahalı olmakla suçlanmıştır. A 2019 New York Times makalesi daha fazla insanın iki haftalık maaşla gittiğini öne sürdü.

The Knot’un eğlence ve ünlü editörü Sarah Hanlon, Unsur.net’a “Bunun keyfi bir kural olduğunu ve insanların bir nişan yüzüğüne belirli bir miktarda para harcama konusunda baskı hissetmemeleri gerektiğini söylemek için buradayız” dedi. “Gerçekten bağlıdır [the couple’s] belirli bir mali durum.”

Ve ortalama 6.000 dolarlık rakamın tam da bu olduğunu belirtiyor – ortalama. Pek çok insan çok daha az harcıyor. Ve aralarında Bezos gibi milyarderlerin de bulunduğu bazı insanlar çok daha fazla harcıyor.

Alyans fiyatları pek çok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, The Knot’un araştırması, New York’ta satın alınan bir yüzüğün Midwest’te satın alınandan daha pahalıya mal olacağını buldu. Ancak daha spesifik olarak, mücevherin veya değerli taşların – özellikle merkezdeki taşın – boyutu, türü ve kalitesi ile bantta kullanılan metalin türü ve ayarı, bir yüzüğün maliyetini etkiler.

Hanlon, “Başkalarının ne ödediğini anlamak için bu rakamların genel bir kılavuz olarak kullanılmasını öneriyoruz” dedi. “Sonra bunu mali durumunuzu gerçekten anlamak ve bütçenize uygun bir rakam bulmak için kullanabilirsiniz.”

Ama belki daha da önemlisi, partnerinizin ne istediği, yüzüğün neye benzediği ve maliyeti konusunda büyük bir rol oynamalıdır. Bu yüzüğü her gün takan kişi sevgiliniz olacak, bu yüzden geri bildirimlerini almak – minimalist bir şey mi istiyorlar, laboratuvarda yetiştirilen bir elması mı tercih ediyorlar, hatta bir pırlanta istiyorlar mı – önemli bir parçası olmalı yüzük alışverişi süreci. Ve bu düşüncelerin de fiyat üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Aslında, her dört kadından biri ring bütçesi hakkında bilgi almak istediğini söylüyor. Credit Donkey raporuna göreve kadınların %36’sı bir nişan yüzüğünün 1.000 dolardan daha ucuz olması gerektiğini düşünüyor.

“Nişan yüzüğünüzün nasıl görünmesini istediğiniz hakkında konuşmak artık bir tabu değil çünkü bu çok büyük bir satın alma. Hayatının geri kalanında her gün giyeceğin bir şey,” dedi Hanlon. “Öyleyse garipliği pencereden dışarı atın! Otur ve konuş. Beklentileri seviyelendirmek için vitrin alışverişine gidin ve partnerinizin ne istediğini anlayın.

Bir yüzük için alışverişe çıkmadan önce bilmeniz gerekenler

Dört C’yi bilin. Merkez taş olarak bir pırlanta kullanacaksanız (The Knot’a yanıt verenlerin %85’i bunu yaptı), o zaman dört C’yi hatırlamanız gerekir: kesim, renk, berraklık ve karat. Gelinlerin açıkladığı gibi, kesim, elmasın şeklini ve ne kadar parıldayacağını ifade eder. Renk, bir DZ ölçeği boyunca ilerler; D, en pahalı olan tamamen renksiz bir taşı ve Z, açık sarı bir tonu belirtir. Berraklık, pırlantada bulunan doğal kusurların sayısını ve bunları çıplak gözle görüp göremediğinizi ifade eder. Karat da pırlantanın gerçek ağırlığını ölçer.

Birlikte bir bütçe belirleyin. Bir nişan yüzüğüne ne kadar harcayacağınıza karar vermek, her çift için farklı olacak kişisel bir karardır, ancak birçok düğün endüstrisi uzmanı, özellikle öğrenci kredilerini zaten ödüyorsanız ve belki de para biriktiriyorsanız, bu yüzden borca ​​girmemeniz konusunda uyarıyor. bir ev satın almak veya bir aile kurmak. Hayatınızın geri kalanını birlikte geçirmeyi planlıyorsanız, mali durumunuz söz konusu olduğunda aynı sayfada olmanız önemlidir. İyi bir arkadaşlık içinde olacaksınız: Knot’un 2022 anketi, Z Kuşağı çiftlerin %90’ının ve Y Kuşağı çiftlerinin %86’sının nişanlanmadan önce mali durumlarını tartıştığını ortaya çıkardı.

Hanlon, “Çiftlerin araştırmalarını yapmaları ve birbirleriyle konuşmaları için önerdiğimiz 1 numaralı şey,” dedi.

Alışveriş yapın ve fiyatları karşılaştırın. Yüzük söz konusu olduğunda ilk görüşte aşka güvenmeyin. Eşiniz için mükemmel yüzüğünüzü bulduğunuzu düşünseniz bile, Brides.com nihai kararınızı vermeden önce benzer tarzdaki ve farklı fiyat noktalarındaki yüzüklere çevrimiçi göz atmanızı önerir. Asla bilemezsiniz – kalbinizi ayarladığınız yüzüğün fiyatının ortalamanın çok üzerinde (veya çok altında) olduğunu keşfedebilirsiniz. Araştırmanız, satın alma işleminizi daha da haklı gösterebilir veya daha da iyi bir uyum yakalayabilirsiniz.

Kuyumcularla çevrimiçi veya şahsen konuşun. Bir nişan yüzüğü ve özellikle bir pırlanta için alışveriş yaparken dikkate alınması gereken çok şey vardır. Hanlon, çiftleri yerel bir kuyumcuya gidip ne aradıklarını konuşmaya ve gerçekte nasıl göründüklerini anlamak için birkaç yüzük denemeye teşvik ediyor. Bir kuyumcuyu bizzat ziyaret edemiyorsanız, pek çok çevrimiçi satıcı da Zoom aramaları ayarlayabilir, çevrimiçi veya telefonda sohbet edebilir ve hatta bazen sahte yüzükler gönderebilir (tabii ki gerçek bir değerli taşları olmayacak) uzaktan alışveriş yapmanıza yardımcı olmak için. Düğüm, pazarındaki bazı satıcıları önerir.

Hanlon, “İyi haber şu ki, çevrimiçi çok fazla kaynak var,” dedi. “Ama kontrol et [a jeweler’s] sosyal medya, yorumları okuyun … markanın harika yorumlar aldığından emin olun.”

Sigortayı unutma. Bu büyük bir satın alma ve onu korumanız gerekiyor. Gelinler, sigortanın genellikle yüzüğünüzün değerinin %1 ila %2’sini karşılayacağını belirtiyor; bu, 1000$’lık bir yüzük için yılda 10 ila 20$ veya 6000$’lık bir yüzük için yılda 60 ila 120$ harcamak anlamına geliyor. Bu, yaşadığınız yere göre de değişebilir.

Kaliteden ödün vermeden bir yüzükte nasıl para biriktirilir?

Üç aylık maaş kuralı bir efsane! Bu fikre kanmayın, ki bu De Beers elmas şirketi tarafından 1930’ların pazarlama kampanyasında ortaya çıktı. Şirketin, Büyük Buhran sırasında, daha az değil, insanların elmaslara daha fazla para harcamasını sağlamakta açık bir çıkarı vardı. Reklam kampanyası, erkekleri kabaca bir aylık maaşlarını bir nişan yüzüğüne harcamaya ikna etti ve bu, zaman içinde üç aylık maaşa şişirildi. Büyük olmak istiyorsanız ve partneriniz de aynı fikirdeyse, o zaman elbette büyük olmalısınız. Ancak, rahatça karşılayabileceğiniz kadarını harcamalısınız ve müstakbel hayat arkadaşınızdan yüzüğe ne kadar harcayacağınız konusunda geri bildirim almalısınız.

Bu dört C hakkında… Renk ve berraklık skalasının alt ucundaki taşlara bakmak, taşın görünümünden ödün vermeden maliyeti ciddi şekilde azaltabilir. Çıplak gözle herhangi bir kusur (veya endüstri dilinde “katılımlar”) göremediğiniz sürece, o zaman açıktasınız. Aynı karat, renk ve kesimdeki “Çok Çok Hafif Dahil” (en pahalı ikinci) taşa karşı “Biraz Dahil” bir pırlantaya gitmek size binlerce dolar kazandırabilir. Veya şekli göz önünde bulundurun: Hanlon, oval kesimli taşların kalıntıları iyi gizlediğini belirtiyor. “Yani, kocaman bir oval yüzük istiyorsanız, hala kusursuz görünen bir şeyi biraz dahil ederek karata biraz daha fazla harcayabilirsiniz” dedi.

Bu arada renk kişisel bir tercihtir, bu yüzden eşinizin o pahalı renksiz D katmanından uzaklaşmak hakkında ne düşündüğünü görün. Karat söz konusu olduğunda, 2 karatlık bir pırlanta ve 1,8 karatlık bir elmas neredeyse aynı görünecek ve o 0,2 karatı kesecek. fiyatı %20’ye kadar düşürebilir. Tüm karat ağırlığından biraz utangaç bir taş satın alma taktiğine bizde “çekingen satın alma” denir. Hanlon, “Bir kuyumcu size bu konuda yol gösterebilir,” dedi.

Laboratuarda yetiştirilen elmasları düşünün. Doğal elmaslar gerçekten pahalıdır, ortalama 1 karatlık taş 2.000 ila 16.000 dolar arasındadır. Düğüm notları. Ancak laboratuvarda yetiştirilen elmaslar %40 ila %50 daha ucuza mal olabilir benzer boyut ve kalitedeki doğal elmaslardan daha fazladır ve maliyet farkı daha büyük karat ağırlıkları ve süslü renkli elmaslar için daha da büyük olabilir. Ve laboratuarda yetiştirilen elmaslar (adından da anlaşılacağı gibi, bilim adamları tarafından yaratıldıkları ve Dünya’dan çıkarılmadıkları anlamına gelir) elmaslardan biridir. Knot’un 2023’ün en sıcak nişan yüzüğü trendlerisitenin 2022 Nişan Çalışması, ankete katılan çiftlerin yaklaşık %40’ının laboratuvarda yetiştirilen orta taşlı bir nişan yüzüğü satın aldıklarını söylediğini ortaya çıkardı.

Madenden çıkarılan elmaslarla kimyasal olarak aynı olan laboratuvarda yetiştirilen elmasların bir başka yararı da etik kaynaklı olmalarıdır.

Hanlon, “Çalışmamız, laboratuvarda yetiştirilen taşların popülaritesinin yıldan yıla %6 arttığını gösteriyor” dedi. “Yani, örneğin ünlü tarzı bir yüzük gibi devasa bir yüzük istiyorsanız, laboratuvarda yetiştirilen bir pırlantayı tercih etmek çok daha düşük bir fiyat etiketine sahip olabilir, bu nedenle bu hedefe biraz daha ulaşılabilir olabilir.”

Belki de hiç elmas alamayacaksın. Elbette, elmaslar geleneksel olarak nişan yüzüklerinde kullanılır, ancak safir, zümrüt, ametist ve morganit gibi renkli taşlar da göz alıcıdır ve genellikle daha ucuzdur. Hanlon, “hala o parlaklık faktörüne sahip ve aslında bir elmastan çok daha parlak” olan bir elmasa benzeyen, ancak genellikle daha ucuza mal olan bir değerli taş olan mozaniti düşünün. Ayrıca, renkli bir değerli taş veya pırlanta alternatifi yüzüğünüze benzersiz, kişisel bir dokunuş verebilir.

“Çiftlerin yüzüklerinin tarzlarına ve estetiğine uygun olduğunu hissetmelerini gerçekten istiyoruz, bu bir değerli taş da olabilir, belki de ailenizden kalan bir yadigârı yeniden kullanmak istiyorlar,” dedi. “Çok şey ifade eden ve bankayı mahvetmeyecek bir yüzük bulmanın pek çok yolu var.”

Grubu düşün. Platin ve beyaz altın kayışlar neredeyse aynı görünüyor, ancak platin daha güçlü ve daha nadir olduğu için maliyeti çok daha yüksek. Yüzüğün dayanıklılığının önemli olduğu düşünüldüğünde; beyaz altın bandın zamanla yenilenmesi gerekebilir, oysa platin çizilmeye karşı daha dayanıklıdır. Hanlon, yine de tıpkı platin gibi görünmekle birlikte, beyaz altını tercih etmenin ön tarafta güzel bir bozuk para yığını kurtarabileceğini belirtti.

Satışları izleyin. İster inanın ister inanmayın, nişan yüzükleri satışa çıkıyor ve Gelinler, Kara Cuma indirimlerinin ve Sevgililer Günü indirimlerinin bir pırlanta yüzüğü indirimli olarak kazanmak için harika zamanlar olabileceğini öne sürüyor. Neden? Tatiller en yoğun evlilik teklifi sezonu olduğu için, soruyu soranların yaklaşık %40’ı bunu Aralık tatilleri, Yılbaşı ve Sevgililer Günü’ne kadar olan dönemde yapıyor. Ancak, yüzüğü satın alma ve sipariş etme ile amaçlanan teklif tarihi arasında yaklaşık iki ay vermek istiyorsunuz, bu nedenle üretim ve teslimat gecikmeleri durumunda biraz nefes alma odanız var.

Alt çizgi: Partnerinizle konuşun, araştırmanızı yapın, sizin için mantıklı olan bir bütçe dahilinde kalın ve eğlenin. Hanlon, “Bir nişan yüzüğü için alışveriş yapmak gerçekten heyecan verici bir deneyim olmalı,” dedi. “Özellikle o anın anlamlılığını düşündüğünüzde ve eşinizin hayatının geri kalanında her gün giyeceği özel bir parçaya yatırım yaptığınızda. Bu yüzden çiftler bu süreçteki neşeyi bulmalı çünkü bu gerçekten heyecan verici bir fırsat.”


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: