Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Jamie Dimon, bankacılık krizinin resesyon riskini artırdığını söylüyor, ancak 2008’i baştan değil

Jamie Dimon, bankacılık krizinin resesyon riskini artırdığını söylüyor, ancak 2008’i baştan değil

Bankacılık krizi durgunluk riskini artırıyor, JPMorgan Chase & Co. JPM,
-0.11%
İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon, durumun çözüleceğinden emin olmasına rağmen Perşembe günü söyledi.

Bir röportajda Perşembe gecesi “CNN PrimeTime”da yayınlandı. Dimon, bankacılık sektörünün mevcut sıkıntılarının bir resesyona doğru “terazideki başka bir ağırlık gibi” olduğunu söyledi. “Mutlaka durgunluğu zorlamaz, ancak durgunluktur” dedi.

Ancak Dimon, durumun Büyük Durgunluğa yol açan olaylardan farklı olduğunu ve mevcut krizin çözüleceğinden emin olduğunu vurguladı. “Bu 2008 değil. Tamam mı? Bu çok daha sınırlı – bu sorunu yaşayan yalnızca bir avuç banka var” dedi. “Eninde sonunda öyle ya da böyle çözülecekler ve bence o zaman insanlar derin bir nefes almalı.”

“Sanırım bu özel krizin sonuna yaklaşıyoruz.”


-Jamie Dimon

Son mali krizden önemli farklılıklara dikkat çeken Dimon, “Sanırım bu özel krizin sonuna yaklaşıyoruz” diye ekledi. “Unutmayın, 2008’de dünya çapında yüzlerce kurum çok fazla kaldıraç kullanıyordu; buna sahip değiliz. Mortgage piyasalarında yaşanan büyük sorunlar; buna sahip değiliz. Bu öyle bir şey değil. Ve Amerikan halkı böyle düşünmemeli.”

Dimon, Salı günü hissedarlara yazdığı yıllık mektubunda, bankacılık kargaşasının “gelecek yıllarda” yansımalara yol açacağı konusunda uyardı. Perşembe günü Dimon yorumlarını netleştirdi: “Bence bu yansımalar düzenleyici nitelikte… Kabul ediyorum, bir sorununuz olduğunda, bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Ama düzenleyicilere yalvarıyorum, derin bir nefes alın.”

Dimon, niceliksel sıkılaştırma, yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaş gibi risk faktörlerini öne sürerek ekonomi için fırtına bulutları uyarısında bulunurken, Amerika’nın “önümüzdeki birkaç yıl içinde her ne yaşarsak yaşayalım”dan daha güçlü çıkacağına dair iyimserliğini de dile getirdi.

“Amerika’nın sağlığı, halkının gücüdür. İnsan sermayesidir. Beyin gücü, yeteneği, sermaye piyasasıdır” dedi. “Orası Amerika’nın kalbi ve hala orada. Bu ortadan kalkmadı.

Dimon’un röportajının ikinci bölümü Cuma günü “CNN This Morning”de yayınlanacak.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: