Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İşten çıkarılan bir teknoloji çalışanının macerası: 5 ay, 25 görüşme, 100 iş başvurusu

İşten çıkarılan bir teknoloji çalışanının macerası: 5 ay, 25 görüşme, 100 iş başvurusu

Bazen, Todd Erickson’ın bir teknik iş arayışı daha çok bir macera gibi geldi.

Ancak beş ay, yaklaşık 100 iş başvurusu ve işe alım görevlileri ve şirketlerle yapılan iki düzineden fazla görüşmenin ardından – Aralık ayında başlayan sekiz görüşmelik son bir dizi de dahil – Erickson, 22 Şubat’ta Vantage Data Centers’ta teknik yazar olarak yeni bir işi kabul etti. 28 Şubat’ta başlıyor.

“Tamamen duygusal bir hız treni oldu. Yanlış başlangıçlar ve vaatler. Gerçekleşmeyen işler. Bir önceki işvereni olan Phase Change Software’de altı yıl geçirdikten sonra Eylül ayında işten çıkarılan Erickson, çok fazla bekleme ve endişe” dedi., Golden, Colo’da bir yazılım geliştirme şirketi.

56 yaşındaki Erickson, 1997 yılında teknoloji sektöründe çalışmaya başlayan eski bir avukat. İş arayışı hakkında “Çılgıncaydı” dedi. “Potansiyel işverenler ve işe alım görevlileriyle çok az temasla iki ayı aşkın bir süre gittim ve sonra [had] bir hafta içinde birden fazla görüşme.”

Erickson’un son işinde kendi deyimiyle “yapılması gerekeni yapma” rolüne sahip olması ve özellikle “bu iş piyasasında yardımcı olacak” bir uzmanlık alanı geliştirmemiş olması, karşılaştığı zorluklara ek olarak, dedi.

İşten çıkarıldıktan sonra Erickson, günlerini çevrimiçi olarak iş başvurusunda bulunarak, titizlikle formları doldurarak ve her iş için özgeçmişleri uyarlayarak geçirdi. Ayrıca, emekli bir öğretmen olan eşi yeni bir kariyer peşinde koşarken, 13 yaşındaki kızı Grace’in yanı sıra ailenin iki köpeği, iki kedisi, hamsterı ve münzevi yengeciyle birlikte evi de yönetiyordu.

Bir sonraki işi için “çok oturup beklemek” gibi hissettirdiğini söyledi.

“Bütün günü başvuruları doldurarak geçirirdim – yönetim için her başvuru için birkaç saat [or] yönetmen düzeyinde çalışma – ve özgeçmişimdeki anahtar kelimeleri eşleştirin,” diye ekledi.

İşleri karmaşıklaştıran, LinkedIn’deki bazı iş ilanlarının dolandırıcılık gibi görünmesiydi. Ortak bir program, iş arayanları görüşme sürecini hızlandırmak için 50 dolar göndermeye teşvik etti.

Erickson, iş aramanın yarattığı stresin yanı sıra, sıkı mali durum ve bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kaldı. Haziran ayında devlet okulunda öğretmen olarak emekli olan ve mütevazı bir emekli maaşı alan karısı Wendy kuaför olmak için eğitim alırken, o işsizdi ve faturalarını ödemek için kişisel kredi alması gerekiyordu.

Ve Kasım ayında menisküs yırtığı teşhisi konulan Erickson, sağ dizinin sol dizinden iki kat daha fazla şişmesine rağmen ameliyatı ertelemek zorunda kaldı. Yeni işindeki tıbbi yardımlar 1 Mart’ta yürürlüğe girecek.

“Sağlık bakımı yeni bir iş kadar önemliydi. İşten çıkarıldığımda sigortamızı kaybettik ve onu Colorado Uygun Fiyatlı Bakım programı aracılığıyla satın almak zorunda kaldık” dedi ve ekledi, “Daha önce sahip olduğumuza eşdeğer değil.”

Erickson, Lyft Inc. LYFT için konser işini düşündü,
-3.50%
ve DoorDash Inc. DASH,
-2.62%
iş arayışında nihayet bir mola vermeden önce sözleşmeli çalışmanın yanı sıra: Vantage ile Ocak ayında umut verici üçüncü bir görüşme, onu bir iş teklifinin geleceğine ikna etti.

Erickson’un karşılaştığı engeller cesaret kırıcıydı ama o bunları daha önce de yaşamıştı. Yirmi yılı aşkın bir süre önce dotcom patlaması sırasında işten çıkarıldı ve iş bulmak için çabaladı. Avukatlık yapmaya geri döndü ama bundan hoşlanmadı.

Amazon.com Inc. AMZN’de on binlerce kişiyi işsiz bırakan işten çıkarma dalgasından önce işini kaybetmiş olan Erickson, bu kez iyi bir zamanlamadan yararlandı.
-2.42%,
Alphabet Inc.’in GOOGL’si,
-1.94%

GOOG,
-1.89%
Google, Facebook ana şirketi Meta Platforms Inc. META,
-%0,96,
Salesforce Inc.CRM,
-%1,17,
HP Inc. HPQ,
-%1,12,
Intel Corp. INTC,
-%1,84,
Microsoft Corp MSFT,
-2.18%
ve bir dizi başka teknoloji firması.

ZipRecruiter Inc. ZIP’in baş ekonomisti Julia Pollak, 2022’nin sonlarında başlayan işten çıkarma dalgasından önce işten çıkarılan teknoloji işçilerinin aylar içinde iş bulmaya başladığını söyledi.
-%1,59.
Pollak, Ekim ayı boyunca işten çıkarılan teknoloji çalışanlarının %79’unun üç ay içinde yeni bir iş bulduğunu ve %40’ının aramaya başladıktan sonraki bir aydan kısa bir süre sonra iş bulduğunu söyledi.

Ancak Pollak, Unsur.net’a Ocak ayı sonunda başarı oranının %55’e düştüğünü söyledi. “Aralık ve Ocak aylarında işten çıkarılırsanız, bu iş bulmanın en zor zamanıdır” dedi.

Bu istatistikler, teknoloji sektöründeki işten çıkarma paketlerinin uzunluğu (ulusal ortalama dokuz haftaya kıyasla ortalama 16 hafta) ve teknik becerilere sahip çalışanlara sunulan çok sayıda danışmanlık ve serbest çalışma nedeniyle akıcı.

“İşsizlik rakamları bir bakıma aldatıcı. Teknoloji çalışanları aylarca işten çıkarılmanın tadını çıkardığı sürece [packages]Bireysel yatırımcıların yetenekli para yöneticilerini keşfetmelerine ve onlara yatırım yapmalarına yardımcı olan bir platform olan marketGOATS’ın eş CEO’su Tim McCarthy, Unsur.net’a verdiği demeçte, iş bulmak için hiç aceleleri yok.

Ancak birçok iş arayan için devreye giren başka bir faktör daha var. 55 yaş ve üstü kişilerin tüm çalışanlar içinde giderek artan bir pay oluşturmasına rağmen – 2000 yılındaki %13’e kıyasla 2019’da %24. veri Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Güncel Nüfus Araştırması’ndan – birçoğu işyerinde yaş ayrımcılığıyla karşı karşıya. Federal yasa, işe alımda veya istihdamın diğer herhangi bir alanında 40 yaş ve üstü kişilere karşı ayrımcılığı yasaklasa bile, bu özellikle teknoloji endüstrisinde yaygındır.

Bir araştırmaya göre, 2019’un tarihsel olarak güçlü iş piyasasında, 55 yaş üstü iş arayan her dört kişiden biri iş bulmakta güçlük çektiğini ve %53’ü işyerinde yaş ayrımcılığına maruz kaldığını bildirdi. ZipRecruiter iş anketi o yıl. Bu arada, daha yaşlı adaylar aynı yeteneklere sahip olsa bile, işverenler daha genç adayları tercih etme konusunda açık sözlüydü. Bu tercihi, yaşlı adayların fiziksel sağlığı, teknik becerileri, maaş gereklilikleri ve daha genç birine rapor verme istekliliği ile ilgili algılanan endişelere dayandırdılar.

Erickson, iş arama sırasında yaşını gizlemeye karar verdi, üniversite mezuniyet tarihini özgeçmişinden çıkardı ve yalnızca en son üç işini listeledi. İleride rekabet çetin” dedi.


İlginizi Çekebilir

Tahvil getirileri, riskli varlıklardaki rallinin devam etmesiyle yükseldi

Bankacılık sistemiyle ilgili endişelerin arka planda kaybolmasıyla riskli varlıklardaki ralli devam ederken, tahvil getirileri Perşembe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: