Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İşte banka mevduatlarınızı gerçekten koruyan şey

İşte banka mevduatlarınızı gerçekten koruyan şey

Yatırımcılar ve tasarruf sahipleri, 10 Mart’ta Silicon Valley Bank of Santa Clara, California’nın ve 12 Mart’ta Signature Bank of New York’un iflasına neden olan mevduat kaçışından sonra endişeli. bir bankanın mevduatının büyük bir kısmının sigorta kapsamında olmaması.

SVB Financial Group SIVB varlıklarının dökümü,
-60.41%
– Silicon Valley Bank’ın holding şirketi – Odeon Capital analisti Dick Bove, başarısız bankaların mudilerinin çoğunun – sigortasız bakiyeler için bile – bankaların varlıkları tarafından karşılanacağını belirtiyor.

Federal düzenleyiciler, 12 Mart’ta olağanüstü bir adım atarak iki bankadaki tüm mevduatların, hatta sigortasız bakiyelerin bile müşterilere açık olacağını söyledi.

Yine 12 Mart’ta Federal Rezerv, menkul kıymet teminatı nominal değerde rehin verilen bankalara kredi vermek için özel bir tesis kurdu. Bu, nakit toplaması gereken bankaların, faiz oranları yükseldikçe piyasa değerini kaybeden menkul kıymetlerde zarar etmekten kaçınmasına yardımcı olabilir.

Borsada bu hafta, özellikle bölgesel bankalar için tahterevalli hareketine bakılırsa, insanlar hala sigortasız mevduat konusunda endişeli görünüyor. Batık olan iki banka, sektör ve bölgesel bankalardan bazı mevduatların aktığı “dört büyük” ABD bankası için bu rakamlara bir göz atacağız.

Rakamlar ilk başta ürkütücü görünebilir, ancak muhtemelen, belirli bir ABD bankasındaki sigortasız mevduat bakiyelerinin çoğu, iflas etmesi durumunda bankanın varlıkları tarafından karşılanacaktır.

Son zamanlarda yaşanan iki banka iflasına yol açan koşullar iyi bir şekilde belgelenmiştir:

 • Silikon Vadisi Bankası: İşte bankanın çökmesine neden olan şey

 • Signature Bank Neden Başarısız Oldu?

Silikon Vadisi Bankası onlarca yıldır risk sermayesi topluluğuna borç vermeye ve onlardan mevduat toplamaya odaklandı. Banka, faiz oranları yükselirken tahvil fiyatlarının aşağı çekilmesinin ardından menkul kıymetleri zararına satarak nakit toplamak zorunda kalırken mükemmel bir mevduat çıkışı fırtınasıyla karşı karşıya kaldı.

Signature Bank’ın çeşitli bir iş modeli vardı, ancak sanal para birimi borsalarına ve ilgili şirketlere verdiği daha yeni hizmetler, itibarının zedelenmesine ve devlet düzenleyicilerinin bankayı kapatmaya karar vermesi için yeterli mevduat çıkışına yol açtı.

Ya sigortasız mevduatlar?

Belirtilmesi gereken ilk şey, bir banka holding şirketi ile bir bankanın farklı şeyler olduğudur. Federal Deposit Insurance Corp., bankaların varlık büyüklüklerine göre finanse ettiği bir havuz aracılığıyla, iflas eden bankaların mevduatlarını belirli limitlere kadar sigortalamaktadır.

Bir bankadaki bir birey için temel mevduat sigortası kapsamı limiti 250.000 ABD dolarıdır. Ancak, ortak hesaplarınız veya bir işletme veya tröst adına hesaplarınız varsa, gerçek sigorta kapsamınız oldukça yüksek olabilir. Sigorta resmi karmaşık olabilir ve FDIC’nin aşağıdakileri yapma kılavuzunu okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Sigortalı Mevduatlarınız.

Finans yazarı CD Moriarty ayrıca, FDIC mevduat sigortası kapsamınızı 250.000 $’ın üzerine nasıl çıkarabileceğiniz hakkında ayrıntılara sahiptir.

Peki sigortasız mevduatlar ne olacak? Bir kişinin tek bir bankadaki toplam potansiyel FDIC sigorta kapsamını belirlemeye yönelik tüm ayrıntılar nedeniyle, yalnızca tahminlere sahibiz.

 • yıllık raporunun 80. sayfasında 10-K raporu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na, Silicon Valley Bank’ın holding şirketi SVB Financial Corp. SIVB’ye açılan 2022 yılı için,
  -60.41%
  31 Aralık itibarıyla 151,5 milyar dolarlık sigortasız mevduata veya tüm mevduatın %88’ine sahip olduğu tahmin ediliyor.

 • Ve 52. sayfasında 10-KSignature Bank’ın holding şirketi Signature Bank Corp. SBNY,
  -22,87%,
  “88,59 milyar $’lık toplam mevduatımızın yaklaşık %89,7’si FDIC sigortalı değildi.”

Bunlar sektör rakamlarına göre yüksek rakamlar. FDIC yayınladığı Üç Aylık Banka Profili 28 Şubat tarihli rapor, basın bülteni dördüncü çeyrek özeti ile.

Üç aylık raporun 5. sayfasına göre, 31 Aralık itibarıyla FDIC sigortalı kurumlardaki toplam yurt içi mevduat 17.725 trilyon dolardı. Sigortalı mevduatların tahmini 10 dolardı. 068 trilyon (sayfa 25), sigortasız mevduatta tahmini 7.657 trilyon veya %43’ü geride bırakıyor.

Ayrıca 31 Aralık itibariyle, FDIC’nin mevduat sigortası fonunda 128,2 milyar dolar vardı (5. sayfada belirtilmiştir).

Mevduat sigortası kapsamı tartışmasına girmeden önce, “dört büyük” ABD bankası için sigortasız mevduat tahminlerini burada bulabilirsiniz:

 • JPMorgan Chase & Co. JPM,
  -4.72%
  100. sayfasında tahmin ediliyor 10-K 31 Aralık itibarıyla 1.384 trilyon dolarlık sigortasız mevduatı olduğunu ve “öncelikle toptan işletme mevduatlarını yansıttığını” söyledi. Sigortasız mevduatlar, toplam mevduattaki 2.340 trilyon $’ın %59’unu oluşturdu (259. sayfada bildirildi).

 • onun içinde 10-KBank of America Corp.BAC,
  -%0,94
  mevduatlarının 31 Aralık itibarıyla toplam 1.930 trilyon $ olduğunu, “bunun toplam tahmini sigortasız ABD ve ABD dışı mevduatın 617.6 milyar $ ve 102.8 milyar $ olduğunu”, sigortasız mevduatlarda toplam 720.4 milyar $ veya 38 itibariyle toplam mevduatın %38 olduğunu söyledi. 31 Aralık. Sigortasız mevduat tahminleri raporun 57. sayfasında.

 • Citigroup Inc.C,
  -%5,44
  31 Aralık itibariyle toplam sigortasız mevduatının 1,16 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor (sayfa 313’te). 10-K). Toplam mevduat (sayfa 11) 1.366 trilyon dolardı; sigortasız mevduat toplamın %85’ini oluşturmuştur. Citigroup, ABD dışında toplanan yüksek düzeyde mevduata sahipti (toplamın %47’si, sayfa 229), bu da dört büyük grubun diğer üyelerinden daha yüksek sigortasız mevduat düzeyini açıklamaya yardımcı oluyor.

 • Wells Fargo & Co. WFC,
  -%3,29
  27. sayfada dedi Sergi 13 onun 10-K 31 Aralık itibariyle “Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) sigorta limitlerini aşan veya başka bir şekilde sigortasız olan toplam mevduatın 510 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor”. Toplam mevduat (sayfa 26) 1.384 trilyon dolardı. Dolayısıyla, sigortasız mevduatlarda veya toplamları sigorta limitlerinin üzerinde olan hesaplarda mevduatlarda tahmini olarak %37 vardı.

Sigortalı mevduatların tahmini seviyeleri büyük dörtlü için büyük farklılıklar gösteriyor ve Bank of America ve Wells Fargo’nunkiler, FDIC’nin ABD bankacılık sektörü için yaptığı ulusal tahminin altında.

Ancak dört büyük için sigortasız mevduat tahminlerinin tümü önemlidir ve bunlar, birçok insanın “batamayacak kadar büyük” olduğunu düşündüğü bankalardır.

Ya SVB’nin sigortasız mevduatları FDIC tarafından garanti edilmeseydi?

Silicon Valley Bank iflas ettikten sonra, Odeon’dan Bove, holding şirketi düzeyinde, SVB Financial Group’un varlıkları için 191 milyar $’lık “toplam tahmini değere” sahip olduğunu ve toplam tahmini yükümlülüklerin (31 Aralık itibariyle 173 milyar $’lık mevduat dahil) 196 $ olduğunu tahmin etti. milyar.

Bu analize göre, Bove’un analizine göre “net negatif” yaklaşık 5 milyar dolardı.

Bu 5 milyar $, 31 Aralık itibarıyla SVB’nin mevduatının %3’ü olacaktır. Evet, daha sonraki menkul kıymet satışları ve ilgili zararların yanı sıra iflas öncesi mevduat çıkışının ışığında gerçek durum daha karmaşıktı, ancak bol miktarda var gibi görünüyordu. FDIC bankayı tasfiye ettikten veya sattıktan sonra, en azından sonunda mevduat sahiplerini karşılamak için SVB’de değer.

Bir röportajda Bove, FDIC’nin mevduat sigortası fonu için 128,2 dolarlık rakamın ABD bankacılık endüstrisinin büyüklüğüne göre küçük olduğuna dikkat çekti, ancak aynı zamanda şunları da söyledi: “Bazı mevduatların sigortasız olması konu dışı.”

Bove, “ABD bankacılık sistemi, varlıklarıyla mevduatları koruma yeteneğine sahip” dedi.

kaçırmayın: Son 15 yılda en iyi kazanç performansı gösteren 10 ABD bankası – şimdi bunlardan herhangi biri indirimli hisse senedi mi?


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: