Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İstanbul’da metro hattı inşaatı (Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt hattının inşaatına başlandı)

İstanbul’da metro hattı inşaatı (Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt hattının inşaatına başlandı)

Bağcılar’da düzenlenen törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yılı, seneye 100. yılını kutlayacağız. Cumhuriyetimizin de 100. yılına hep birlikte yaklaşıyoruz.

İstanbul’un son yıllarda başlatmış olduğu en mühim ve en işlevsel hatlarından birine hep birlikte start vermenin, onun temelini atmanın, başlangıç mesajını vermenin keyfini yaşıyorum. Dolayısıyla bir nevi de biz bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı ile İstanbul halkı olarak ikinci bir bayramı yaşıyoruz diyebilirim. Bu manada mutluyuz ve gururluyuz” dedi. 

“11 İSTASYONDAN OLUŞACAK”

Esenyurt’un İstanbul’un en zor hizmet sunulan ilçesi bulunduğunu söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu hat 3 buçuk milyon insanımızın yaşamış olduğu ilçelerimizin hakikaten yoğun bir halde insanlarını kentle birleştiren bağ kurduran beş ilçeden geçen 18.1 kilometre uzunluğundaki 11 istasyondan oluşan bir hattımız olacak. Esenyurt, İstanbul’un en zor hizmet sunulan ilçesidir.

Son 10 yılda 60-70 bin kişinin taşındığı ilçe olmuştur. Hatta kayıtlarda olmayan 200 binin üstünde mültecinin de konuk edilmiş olduğu bir ilçedir. Bugün burada attığımız bu temelin Esenyurtlu hemşerilerimizde mutlu edeceğine bildiğim için bu notu sizinle paylaşmak istedim” diye konuştu.

“43 KİLOMETREYİ 67 DAKİKADA KATEDEBİLECEK” 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz ilk etapta Mahmutbey, Kanuni Sultan Süleyman hattını 2024 senesinde açacağız. Ancak ilave olarak finansman ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Esenyurt’tan bir vatandaşımız Mahmutbey’e 28 dakikada gelecek. Mecidiyeköy’e 60 dakikada, Kabataş’a 67 dakikada gidecek. Yani 43 kilometreyi 67 dakikada katedebilecek. Bu hat günlük 1 buçuk milyona yakın yolcuya hizmet etmiş olacak.

Ek finansman talebi de 305 milyon euro. Biz kaynak buluruz. En ucuz şekliyle buluruz. En uzun vadeli bir halde de buluruz ve İstanbul’a kazandırırız. Aynı şekilde bir hattımızla ilgili de sağlıklı adımlar atıyoruz. İncirli, Sefaköy, Beylikdüzü hattı. Beylikdüzü’ne ve Avcılar’a ilk kez bu hat yardımıyla metro gelecek” dedi.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

Rapora göre, İngiliz nükleer denizaltı füzesi fırlatma testi üst üste ikinci kez başarısız oldu

The Sun gazetesinin haberine göre, Avam Kamarası’nda milletvekillerine konu hakkında verilen brifing öncesinde, İngiliz nükleer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.