Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İşsizlik başvuruları, Noel’den bu yana en yüksek seviye olan 211.000’e sıçradı. New York’u suçla.

İşsizlik başvuruları, Noel’den bu yana en yüksek seviye olan 211.000’e sıçradı. New York’u suçla.

Sayılar: Mart ayı başlarında işsizlik maaşı için başvuran Amerikalıların sayısı 10 haftanın en yüksek seviyesi olan 211.000’e sıçradı, ancak artışın çoğu New York’taki okulla ilgili başvurulara bağlıydı.

Yardımlar için yeni ABD başvuruları önceki hafta 190.000’den 21.000’e yükseldi, Hükümet Perşembe dedi. Rakamlar mevsimsellikten arındırılmıştır.

Sekiz hafta içinde ilk kez başvurular 200.000’i aştı.

En büyük artış, okul çalışanlarının kış ve bahar tatillerinde sözleşmeli olarak yardım başvurusunda bulunmalarına izin verilen New York’ta gerçekleşti. New York’ta ham veya gerçek işsizlik başvuruları önceki hafta 16.363’ten 30.241’e sıçradı.

California da oldukça büyük bir artış bildirdi, bu belki de son dönemdeki büyük şirket işten çıkarmalarının ABD işgücü piyasasını soğutmaya başladığının bir işareti. Bir dizi büyük teknoloji firması geçen sonbahardan bu yana işten çıkarmalar duyurdu.

İşsizlik maaşı için başvuranların sayısı, ekonominin iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğinin en iyi barometrelerinden biridir. Bununla birlikte, yeni işsizlik başvuruları tarihi düşük seviyelere yakın kalmaya devam ediyor.

The Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler, 3 Mart’ta sona eren yedi gün içinde toplam 195.000 yeni başvuru tahmininde bulundular.

Önemli ayrıntılar: Geçen hafta işsizlik başvuruları bildiren 53 ABD eyaleti ve bölgesinden 37’si artış gösterdi. Seventeen bir düşüş bildirdi.

New York ve California dışındaki çoğu eyalet çok az değişiklik bildirdi.

Ülke genelinde işsizlik maaşı alan kişi sayısı ise 25 Şubat’ta sona eren haftada 69 bin artarak iki ayın en yüksek seviyesi olan 1,72 milyona ulaştı. Bu sayı bir haftalık gecikmeyle açıklandı.

Devam eden bu iddialar hala düşük, ancak geçen bahardan bu yana kademeli bir artış, işini kaybeden insanların yenilerini bulmasının daha uzun sürdüğünü gösteriyor.

Büyük fotoğraf: İşsizlik başvuruları, ABD resesyona doğru giderken tehlike sinyalleri veren ilk göstergelerden biridir.

Şimdiye kadar, işsizlik maaşı başvuruları oldukça düşük kaldı ve ekonomi hala çok sayıda istihdam sağlıyor. Ekonomistler, ABD’nin Şubat ayında 225.000 yeni iş kazandığını tahmin ediyor.

Ekonomistler, artan faiz oranları ekonomiyi sınırlayıp işçilere olan talebi azalttığı için işe alımların yavaşlamasını ve işten çıkarmaların yılın ilerleyen zamanlarında artmasını bekliyorlar. Özellikle teknoloji, medya ve finans sektörlerindeki bir dizi büyük şirket şimdiden işten çıkarmalar duyurdu.

İleriye bakmak: “Mevcut olmayan [New York]Santander Capital Markets baş ekonomisti Stephen Stanley, sayı muhtemelen yine 200.000’in altına düşecekti” dedi.

“Genel olarak, ilk işsizlik başvuruları, son aylardaki işten çıkarma duyurularının telaşına rağmen oldukça düşük kaldı ve bu da işgücü piyasasının önemli bir ivmeyi koruduğunun altını çiziyor.”

Piyasa tepkisi: Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%0,52
ve S&P 500 SPX,
+%0,56
Perşembe işlemlerinde yükseldi.

Wall Street, Federal Rezerv’i faiz oranlarını daha agresif bir şekilde yükseltmekten caydıracak olan işgücü piyasasında soğuma işaretleri görmeyi umuyor. Fed, enflasyonu söndürmek ve ücretler üzerindeki yukarı yönlü baskıyı azaltmak için oranları artırıyor.


İlginizi Çekebilir

Ilımlı bir hava istiyoruz ve dağlardan bir saat uzaklıkta ve kumsala üç saatten az mesafede yaşıyoruz — nerede emekli olmalıyız?

Eşim ve ben 57 yaşındayız ve beş yıl içinde emekli olmayı düşünüyoruz. İşte bir yerel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: