Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İşsizlik başvuruları 228.000’e dokunuyor ve mevsimsel ayarlamalardaki değişiklikten sonra daha kötü görünüyor

İşsizlik başvuruları 228.000’e dokunuyor ve mevsimsel ayarlamalardaki değişiklikten sonra daha kötü görünüyor

Sayılar: İşsizlik maaşı için başvuran Amerikalıların sayısı dokuz hafta üst üste 200.000’i aştı ve hükümetin istihdamdaki mevsimsel dalgalanmalara uyum sağlama şeklindeki değişikliğe bağlı olarak daha önce bildirilenden daha kötü görünüyor.

Yeni revize edilen tazminat verileri, işgücü piyasasının göründüğünden daha fazla yumuşadığını gösteriyor.

1 Nisan’da sona eren yedi günde, yeni işsizlik başvuruları toplamı 228.000’e ulaştı.

Bu, önceki hafta revize edilen 246.000’den düştü. Daha önce, hükümet iki hafta önce sadece 198.000 yeni iddia tahmin etmişti.

25 Mart haftasındaki 48.000’lik büyük revizyon, birkaç yıl öncesine dayanan işsizlik başvuruları verilerindeki bu tür birçok örnekten biridir.

Mevsimsel ayarlamalar için formülde yapılan değişiklikler, artık işsizlik başvurularının 2023’ün başlarında daha önce bildirilenden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu, daha önce verilerde görünmeyen kurumsal işten çıkarmaların telaşı olarak yansıyabilir.

İşsizlik maaşı için başvuranların sayısı, ekonominin iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğinin en iyi barometrelerinden biridir. Yeni işsizlik başvuruları hala oldukça düşük olmakla birlikte, son iki ayda belirgin bir artış gösterdi.

İşsizlik maaşı formülündeki değişiklikler, Cuma günü açıklanan aylık istihdam raporunu etkilemiyor. Hükümet bu rakamları ayarlamak için farklı bir süreç kullanıyor ve bu süreç zaten güncellendi.

Önemli ayrıntılar: Çalışma İstatistikleri Bürosu, neden olduğu büyük çarpıklıklar nedeniyle, pandemiden sonra mevsimsel dalgalanmalar için işsizlik başvurularını nasıl ayarladığını değiştirdi.

Şimdi hükümet, ayarlamaları daha doğru hale getirmeye çalışmak için biraz farklı bir süreç benimsedi. Sonuç olarak, son yıllardaki birçok iddia raporu büyük ölçüde revize edildi.

Santander US Capital Markets baş ekonomisti Stephen Stanley, “Bu işsizlik sigortası verilerini takip ettiğim yaklaşık 30 yıl boyunca, böyle bir yıllık mevsimsel faktör revizyonunu asla hatırlayamıyorum” dedi.

Hükümetin açıklamasını okuyun

Yeni revizyonların gösterdiği şey, işsizlik başvurularının geçen sonbaharda 53 yılın en düşük seviyesi olan 182.000’e düştüğü ve yükselmeye başladıkları Şubat ayına kadar 200.000 civarında kaldığı.

Ham veya düzeltilmemiş işsizlik başvuruları, kendi paylarına, hala son derece düşük seviyelerde yeni işsizlik başvuruları gösteriyor. Geçen hafta yaklaşık 207.000 kişi yardım başvurusunda bulundu ve mevsimsel düzeltmeler bu sayıyı 228.000’e çıkardı.

Navy Federal Credit Union’dan kurumsal ekonomist Robert Frick, “Bu haftanın ilk işsizlik başvuruları verileri, işgücü piyasasındaki başka bir çatlak değil” dedi.

Ülke genelinde işsizlik maaşı alan kişi sayısı ise 25 Mart ile biten haftada 6 bin artarak 1,82 milyona yükseldi. Bu, 2021 sonundan bu yana en yüksek seviye.

Büyük fotoğraf: Wall Street, ABD resesyona doğru gittiğinde uyarı işaretleri veren ilk göstergelerden biri olduğu için işsizlik yardımlarını yakından izliyor.

Alacakların düşük ama yükselen seviyesi, ekonominin tehlike bölgesine yaklaştığına işaret ediyor. Yükselen faiz oranları, yüksek enflasyon ve ABD mali sistemi üzerindeki daha fazla stres, büyümeyi baltalamak ve daha fazla işten çıkarmaya yol açmakla tehdit ediyor.

İleriye bakmak: Raymond James’in baş ekonomisti Eugenio Aleman, “İlk işsizlik başvurularının mevsimsel faktörlerindeki değişiklikler, son anlatıyı değiştiriyor ve ABD işgücü piyasasının bu yılın Şubat ayının başından bu yana zayıfladığını gösteriyor” dedi.

Bu anlatı ABD ekonomisi ve işgücü piyasası için iyi olmasa da Merkez Bankası için iyi bir haber” dedi. İstihdam piyasası yumuşamaya devam ederse, Fed’in faiz oranlarını çok daha fazla yükseltmek zorunda kalmayabileceğini de sözlerine ekledi.

Piyasa tepkisi: Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-0.18%
ve S&P 500 SPX,
-%0,39
Perşembe işlemlerinde daha düşük açılacak şekilde ayarlandı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: