Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İşsizliğin şu anda %3,5’e düşmesiyle, gemiden kaçmak için bu son şansınız mı?

İşsizliğin şu anda %3,5’e düşmesiyle, gemiden kaçmak için bu son şansınız mı?

ABD ekonomisi, Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin 238.000 tahmininin altında kalarak Mart ayında 236.000 iş ekledi. Şubat ayında yüzde 3,6 olan işsizlik oranı Mart’ta yüzde 3,5’e geriledi.

En son veriler, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın geçen ay iflas etmesinden önce hesaplandı; bu olay, önümüzdeki aylarda bankaların daha sıkı kredi verme kriterlerine yol açabilir. (Teknoloji sektörü, 2023’ün başından bu yana 168.000’den fazla kişiyi işten çıkardı.)

ABD, Şubat ayında tahmini 311.000 ve Ocak ayında 504.000 iş yarattı. Her ikisi de çoğu ekonomistin beklentilerini kolayca aştı ve son rakamlar muhtemelen Federal Rezerv’de enflasyon konusunda daha fazla endişe uyandıracak.

Ancak bu, enflasyona ayak uydurmak için daha fazla para kazanmak isteyen ve önemli bir ücret artışı elde etmek için iş değiştirmenin en iyi şans olduğuna inanan işçiler için ne anlama geliyor? Peki ya işinde mutsuz olan ve değişiklik yapmak isteyenler? İstihdam durumu hala bu riski göze alacak kadar istikrarlı mı?

İş değiştirmenin önemli bir ücret artışı elde etmek için en iyi şans olduğuna inanan çalışanlar için bu ne anlama geliyor? Peki ya işinde mutsuz olan ve değişiklik yapmak isteyenler?

Mart ayında istihdamdaki 200.000’den fazla artış, özellikle ABD’nin 2020’de pandeminin başlamasından önceki yılda ayda ortalama 173.000 yeni iş eklediği düşünüldüğünde, hala oldukça güçlü bir performans olarak görülüyor.

Ancak son iş raporu düzensiz. İstihdamdaki artış sadece birkaç sektörde yoğunlaşıyor ve en büyük kazanımlar, istihdam seviyesinin pandemi öncesi zirvesinin %2,2 altında kaldığı eğlence ve konaklama sektörlerinde yoğunlaşıyor” dedi. Mike FratantoniMortgage Bankacılar Birliği’nde baş ekonomist.

“Mart ayında istihdam artışı yavaşladı ve ücret artışı daha da yavaşladı, ortalama saatlik kazançlar son 12 ayda %4,2 arttı” diye ekledi. İş piyasasının hala oldukça güçlü olduğunu, ancak yavaşlayan bir ekonomik faaliyetin ve sıkılaşan kredinin diğer göstergelerini geride bırakarak azalmaya başladığını söyledi.

Bankrate.com’un Washington DC bürosu başkanı Mark Hamrick, “Durumlar, konumlara ve istihdam sektörlerine bağlı olarak büyük farklılıklar gösterse de, iş aramak için hala iyi bir zaman” dedi. “Çalışma Departmanı, son sayımda yaklaşık 10 milyon açık iş olduğunu söylüyor, bu da her işsiz kişi için yaklaşık 1,7 açık iş olduğunu gösteriyor.”

İstikrarlı ve daha büyük bir maaş çeki, birçok işe atlayan için motive edicidir. “ADP’den gelen son veriler, iş değiştirenlerin yaklaşık iki kat daha yüksek ücret artışları yerinde kalanlardan daha fazla, ”dedi Hamrick. “İş arayanlarla ilgili kendi Bankrate anketimizden, işçilerin daha yüksek ücret arzusu ile daha uygun çalışma koşullarını dengelemeye çalıştıklarını biliyoruz.”

Baş ekonomist ve kariyer web sitesi Glassdoor’da veri bilimi üst düzey yöneticisi Daniel Zhao, iş piyasasının “şaşırtıcı derecede dirençli” olmaya devam ettiğini belirterek, “İş imkanları hala salgın öncesi seviyelerin çok üzerinde, ancak işgücü piyasası soğudukça iş arayanlar iş güvenliğini kısıtlamaktansa daha iyi bir işe geçmeye ne kadar değer verdiklerini yeniden düşünmek zorundalar.”

Zhao, şirketlerin hala işe alım yaptığını ve araştırmalarını yapan insanlar için fırsatların devam ettiğini söyledi. Ve ekledi, “Kötü bir işte kalmanın duygusal ve finansal maliyeti hafife alınmamalı. Kötü bir işten çıkmak için her zaman iyi bir zamandır.”

Fırtına bulutları

Ama ufukta bazı fırtına bulutları var. Hamrick, “Bu bahar, kolejlerden ve üniversitelerden mezun olanlar için, dallarına ve becerilerine bağlı olarak muhtemelen daha zorlu bir iş piyasası olacak” dedi. “Bildiğimiz gibi teknoloji, işten çıkarmaların sorumluluğunu üstleniyor ve bu durum bir süre daha geçerli olabilir. [In the] daha uzun vadede, Amerika ve küresel ekonomilerin hayati derecede önemli bir parçası olmaya devam edecek.”

Bir dizi Silikon Vadisi devi 2023’te işten çıkarmaları duyurdu. Bunlar arasında – derin bir nefes – Amazon.com Inc. AMZN,
+0.95%,
DocuSign Inc. DOCU,
+0.97%,
Salesforce Inc.CRM,
-1.41%,
Zoom Video İletişim A.Ş. ZM,
+%1,05,
eBay Inc.EBAY,
-%0,64,
Dell Technologies Inc. DELL,
-1.40%,
PayPal Holdings Inc.PYPL,
+1.83%,
Intel Corp. INTC,
-%0,06,
Microsoft Corp MSFT,
+2.55%,
Spotify Teknoloji SPOT’u,
+0.94%
ve Google ana şirketi Alphabet Inc. GOOGL,
+%3,78.

Pek çok işçi, ya artan yaşam maliyetine ayak uyduracak kadar maaş alamadıklarından ya da güvenli görünen işlerinden atıldıklarından, son aylarda kendilerini dalgalı sulardaymış gibi hissettiler. Ve bazı duyuruların yapılma şekli, bazı durumlarda sosyal medyada tepkiye neden oldu.

Bernstein Kriz Yönetimi başkanı Erik Bernstein, bu teknolojik işten çıkarmalardan bazılarının diğer sektörlerdeki işçileri nasıl korkutabileceğini görebiliyor. Unsur.net’a verdiği demeçte, “İşverenlerin, büyük ölçekli işten çıkarmaların her zaman haber değeri taşıdığının ve özellikle şu anda, ülkenin gözleri işsizlik rakamlarına ve son hafızalarda kötü yönetilen kurumsal küçülme çabalarına odaklandığını bilmesi gerekiyor” dedi.

Çoğu insanın iş kayıpları veya iş kazançları hakkında okuduğunda bilmek istediği ilk şey, bunun benim için ne anlama geldiğidir.

“Bazen çalışanları işten çıkarmaktan başka seçeneğiniz olmasa da, bu süreci nasıl ele aldığınız genellikle talihsiz bir gerçeklik düzeyinde mi kalacağını yoksa uzun vadeli itibar zedelenmesi potansiyeli olan bir olaya mı tırmanacağını belirler” diye ekledi.

Çoğu insanın iş kayıpları veya iş kazançları hakkında okuduğunda bilmek istediği ilk şey, bunun benim için ne anlama geldiğidir. Bernstein, “Bu sorunun çok sorulduğunu tahmin ediyorum,” dedi, “özellikle teknoloji gibi ağır darbe alan sektörlerde ve eğer işverenler bir yanıt vermiyorsa, çalışanlarının çevrimiçi söylenti değirmenine yöneldiğini garanti ederim; muhtemelen onları gelecek hakkında daha da fazla endişelendiriyor.”

Hamrick, işçilerin yerinde kalmasının bir nedeninin iş güvenliği olduğunu belirtti. “Çoğu insan işten elde edilen gelire bağımlı olduğundan, bu gelir akışının tutarlılığını ve kalitesini korumak, acil durumlar ve emeklilik için tasarruf ve borç ödeme gibi finansal hedeflere ulaşmak için anahtardır” dedi.

Ve pandeminin o ilk günlerinin hatırası hâlâ taze. “Pandeminin ilk aylarında milyonlarca Amerikalı işini kaybettiğinde, yeterli acil durum birikimi olmayanların yiyecekleri masada tutmak için hayır kurumlarından yardıma ihtiyaç duyduğuna uzaktan veya doğrudan tanık olduk” dedi. ”


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: