Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda aldığı kötü sonucun ardından ülkedeki genel seçimleri Aralık ayından itibaren 23 Temmuz’a erteleyeceğini duyurdu.

Sanchez, televizyonda yayınlanan kısa bir açıklamada, “PSOE’nin başkanı ve genel sekreteri olarak, sonuçların sorumluluğunu üstleniyorum ve yanıt vermenin ve demokratik görevimizi halkın iradesine teslim etmenin gerekli olduğuna inanıyorum” dedi.

Muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) oyların %31,5’ini alırken, iktidardaki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) %28,2’de kaldı. Basında çıkan haberlere göre PP, Madrid’de çoğunluğu elde etti ve başta Valensiya ve Sevilla olmak üzere birçok bölgeyi Sosyalistlerden aldı.

“PP, yerel seçimlerde PSOE’den yaklaşık 750.000 daha fazla oy aldı ve seçimlerin yapıldığı 12 Özerk Topluluktan (yani bölgelerden) yedisinde en çok oy alan parti oldu. Merkez sağ parti, İspanya’nın 17 bölgesinin çoğunluğunu yönetecek konumda ve İspanya’nın en kalabalık 10 şehrinden yedisinin belediye yönetimlerine başkanlık edecek” dedi.

İspanya’nın IBEX 35 borsası IBEX,
-%0,45
ABD ve İngiltere piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu Avrupa genelinde büyük ölçüde cansız bir günde %0,1 düştü. Avro EURUSD,
-%0,15
dolar karşısında 1.071 dolarda çok az değişti.

PSOE, 2019 yerel seçimlerine karşı “yalnızca” yaklaşık 400.000 oy kaybederken, solun genel performansının düşük olması, “önemli miktarda bölgesel ve yerel güç kaybedeceği” anlamına geliyor.

“Görülmesi gereken bir potansiyel koalisyon Sumar ve Podemos arasındaki yakınlaşma, yeniden ivme kazanmalarına yardımcı olabilir. Yine de, aşırı sol partilerin kötü sonucu, sol bloğun ulusal düzeyde iktidarda kalma kabiliyeti açısından iyiye işaret değil” dedi.

PP için yapışkan bir konu, ülkeyi yönetmek için Aragon, Balaeric Adaları, Cantabria ve Extremadura ve Murcia’daki aşırı sağcı Vox partisiyle yapması gerekebilecek potansiyel anlaşmalar olmaya devam ediyor.

“Merkez sağ parti için zorluk, Vox’un PP’nin yönetmesi için desteğinin çok önemli olduğu yerlerde muhtemelen mümkün olduğunca fazla etki kazanmaya çalışmasıdır. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda izlenmesi gereken ana yön, iki taraf arasındaki müzakerelerdir” dedi.

“Daha spesifik olarak, PP ve Vox birkaç bölgede koalisyon hükümetleri kurarsa, asıl soru Vox’un PP önderliğindeki bölgesel yöneticilerde politika kararlarını şekillendirme girişimlerinin yasama seçimleri öncesinde anket eğilimleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmayacağıdır.” söz konusu.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: