Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İş pozisyonunuzun yayınlandığını ve kazandığınızdan 32.000 $ daha fazla ödediğini hayal edin

İş pozisyonunuzun yayınlandığını ve kazandığınızdan 32.000 $ daha fazla ödediğini hayal edin

Şunu hayal edin: LinkedIn’de geziniyorsunuz ve şu anda yüklenici olarak yaptığınız pozisyon için bir iş ilanı fark ediyorsunuz – ve iş ilanı sizin kazandığınızdan 32.000 ila 90.000 dolar daha fazla ödediğini söylüyor.

Görünüşe göre Citibank C’de çalışan New York’ta bir UX (kullanıcı deneyimi) yazarı olan Kimberly Nguyen’in başına gelen buydu.
-4.10%
İngiltere merkezli BT hizmetleri ve danışmanlık şirketi Photon aracılığıyla son altı aydır yüklenici olarak. New York maaş şeffaflığı yasaları, işverenlerin açık bir pozisyon için maaş aralığını sağlamasını zorunlu kılar. Sözleşmeli işçi olarak yılda 85.000 dolar kazanan Nguyen, bunu böyle öğrendi. Citi, bir UX metin yazarı personel pozisyonu için yılda 117.200 ila 175.800 dolar teklif ediyordu. şu anda müteahhit olarak yaptığı işi yapıyor.

Hoş olmayan bir sürprizdi. 25 yaşındaki Nguyen, e-posta yoluyla Unsur.net’a “Ücret tutarsızlığının bu kadar yüksek olmasına gerçekten üzüldüm” dedi. “Fakat maaş şeffaflığı yasalarının bu bilgiyi görmeme izin verdiği için gerçekten minnettarım çünkü bu bana gerçekten değer verilmediğini gösterdi.”

Citi’nin bir sözcüsünün Unsur.net’a verdiği demeçte, Linkedin’de reklamı yapılan Citi pozisyonunun beş ila sekiz yıllık deneyime sahip tam zamanlı bir UX metin yazarı için olduğu ve Nguyen’in şu anda Citi’ye altında hizmet sağlayan 90 Photon çalışanından biri olduğu unutulmamalıdır. bir proje için sözleşme. Bankacılık devi, hizmetleri için Photon’a piyasada rekabet edebilecek bir oran öderken, Photon yüklenicilerin ödeme oranlarını müzakere etmekten sorumludur.

Foton, yorum için hemen mevcut değildi.

‘Her zaman ücret şeffaflığı yasalarının güçlü bir savunucusu oldum. … Şimdi daha da güçlü bir savunucuyum, çünkü artık kendi şirketimin kendilerine karşı sözü. Numara yapmak zorunda değilim. Numarayı yayınladılar.’


— Kimberly Nguyen

Nguyen, New York City’de UX yazarlarının ne kazandığını araştırdıktan ve “benim maaş aralıklarını listeleyen tek bir UX yazar işi olmadığını” fark ettikten sonra, bir süredir maaş zammı için pazarlık etmeye çalıştığını söyledi. şimdi yapıyor.”

Citi yöneticilerinin destekleyici olduğunu, ancak daha önce de belirtildiği gibi, maaşının daha az duyarlı olan Photon tarafından yapıldığını söyledi. “Citi’ye geldiğim ve tüm işlerimi orada yaptığım garip bir sahipsiz bölge, ancak yan haklarımı ve maaş çeklerimi Photon hallediyor,” diye açıkladı. “Ekim ayından beri buradayım ve bana bir müteahhitin kalıcı (kalıcı) pozisyon olduğu, nihai amacın herkesi Citibank’ta tam zamanlı bir çalışana dönüştürmek olduğu söylendi.”

Nguyen, UX yazar maaşları hakkında bulduğu verileri Photon’a gönderdiğini ve “aslında makul görünmesi için piyasa oranından daha azını istediğini” söyledi. “Beni tüm bu performans inceleme sürecine soktular ve yanıt vereceğimi söyledikleri tarihi ertelediler. Ama bana istediğim şeyi vermelerini beklemiyorum.”

Özellikle şimdi, ücret şeffaflığının en son poster çocuğu haline geldiğine göre.

Nguyen, Salı öğleden sonra geç saatlerde bir Twitter dizisinde hayal kırıklığını dile getirdi. “Şirketim az önce LinkedIn’de şu anda yaptığım iş için bir iş ilanını listeledi… ve şimdi maaş şeffaflığı yasaları sayesinde, bu kişiye şu anda bana ödediklerinden 32.000-90.000 $ daha fazla ödemeyi planladıklarını görüyorum” diye tweet attı. . Ben de başvurdum.

Ve onun deneyimi, Twitter’daki insanların ilgisini çekti – belki de bunun bir nedeni, ücret eşitliği ve işte neye değer olduğunuzu bilme hakkındaki bu konuşmanın Çarşamba günü Dünya Kadınlar Günü’ne tam zamanında denk gelmesiydi. Eşit Ücret Günü’ne de bir hafta kaldı, 15 Mart’ta. Bu yüzden dizisi viral oldu ve o farkına bile varmadan, gazeteciler hikayenin tamamını öğrenmek için ona ve şirketine ulaşmaya başladı.

Unsur.net’a “Dürüst olmak gerekirse kriket bekliyordum” dedi. “İnsanlar her gün internette şikayet ediyor ve viral olmuyor. Her şeyi üzerimden atıp yoluma devam etmeyi umuyordum. Sanırım başkalarının da aynı deneyimi yaşamasına şaşırmadım ama tweet’in bu kadar yayılmasına şaşırdım.”

Deneyiminin yankı uyandırdığına inanıyor çünkü “Amerika’daki çalışma ortamı değişiyor ve gençler gerçekten sorumluluğu üstleniyor” dedi. “İşverenlerden, çalışanları için en azını yapmanın ötesinde hayal kurmalarını istiyoruz. Sloganımız gerçekten ‘Daha iyi olabilirdi’.

“Amerika’daki çalışma ortamı değişiyor ve gençler gerçekten sorumluluğu üstleniyor. İşverenlerden, çalışanları için en azını yapmanın ötesinde hayaller kurmalarını istiyoruz.’


— Kimberly Nguyen

Ama bekleyin: dahası var.

Nguyen’e göre, işvereni daha sonra kendisine ve diğer sözleşmeli UX yazarlarına, iş listesinin dahili bir ilan olması gerektiğini ve harici adayların başvuruda bulunmalarının amaçlanmadığını söyledi, “çünkü kamu şirketleri yasal olarak dahili olsa bile iş ilan etmek zorunda. dönüşüm, ”diye tweet attı. “Ancak bu, şirket içinden birinin artık ondan +32 bin dolar daha fazla kazanacağı gerçeğini çözmez”.

California, Colorado, New York ve Washington da dahil olmak üzere birçok eyalet, ücret şeffaflığını artırmak için artık işverenlerin iş listelerinde maaş aralıkları yayınlamasını şart koşuyor. Potansiyel bir maaşı “rekabetçi maaş” gibi bir ifadenin arkasına saklamak yerine önceden ifşa etmenin, insanlara bir işin ne kadar değerli olduğunu göstererek cinsiyet ve ırka dayalı ücret farklarını azaltmaya ve ücret eşitliğini teşvik etmeye yardımcı olması bekleniyor.

Citi temsilcisi, Citi’nin Ekim ortasından bu yana tüm ABD iş ilanlarında maaş aralıklarını gösterdiğini ekledi ve ilanların, ücret eşitliğini desteklemek için bazı ABD pazarlarında ücret şeffaflığı gerekliliklerinin ötesine geçtiğini söyledi.

Devamını oku: Bu iki eyaletteki işverenler artık iş listeleri için maaş aralıkları yayınlıyor. Milyonlarca işçi artık daha fazla ücret şeffaflığına sahip olacak.

Fikir: Ücret şeffaflığı işçiler için iyidir ve işverenler en iyi iş başvurusunda bulunanlardan daha fazlasını alır

Kadınların geçen yıl bir erkeğin kazandığı her bir dolar için ortalama olarak sadece 82 sent kazandığı ABD’de eşit olmayan ücret, kalıcı bir sorun olmaya devam ediyor. Bu, kadınların dolar başına 80 sent kazandığı 20 yıl önce cinsiyetler arası ücret farkının ne kadar iç karartıcı bir şekilde yakın olduğu.

Ve ücret farkı ırk tarafından daha da şiddetleniyor. Geçen yıl siyah kadınlar beyaz erkeklerin sadece %70’ini kazandı ve Hispanik kadınlar %65 kadar kazandı. Deneyim, eğitim ve erişimdeki farklılıkların hepsi burada da söz konusu olsa da, Pew Araştırma Merkezi şunu belirtiyor: işe alım ayrımcılığının kanıtı belirli ırk ve etnik gruplara karşı, işçileri kariyerlerinde ilerleme ve daha fazla para kazanma fırsatlarından da mahrum bırakır.

Devamını oku: Dünya Kadınlar Günü: ABD’de cinsiyete dayalı ücret farkı son 20 yılda neredeyse hiç kıpırdamadı. Neden?

Ama şimdi, en azından, beş Amerikalıdan biri ücret şeffaflığı gerektiren bir durumda yaşıyor. Bu maaş farklarına yardımcı olmalı, değil mi?

Nguyen’in Photon ile yaşadığı deneyim, bu politikaların ne kadar etkili olduğunu sorgulamasına neden oluyor ve onlar için minnettar. Şirketinin kendisi ve diğer UX yazarlarıyla durumu tartışmak için bir toplantı düzenlediğini söyledi. “Kimse zam almıyor. Kimse bir şey almıyor, ”diye tweet attı sonra. “Ne için maaş şeffaflığı?”

Ama yine de yasaların var olduğu için minnettar. Unsur.net’a “Her zaman ödeme şeffaflığı yasalarının güçlü bir savunucusu oldum ve böyle bir eyalette yaşadığım için minnettarım” dedi. “Ve şimdi daha da güçlü bir savunucuyum, çünkü artık kendi şirketimin kendilerine karşı sözü. Numara yapmak zorunda değilim. Numarayı yayınladılar.”

Nguyen, şirketinin şu anda olası işten çıkarmalardan bahsettiğini iddia etti ve resmi olarak başka yerlerde UX yazma rolleri aradığını tweetledi.

Çarşamba gecesi Unsur.net’a şunları söyledi: “Oldukça eminim [my workplace] 30 dakika önce beni kovmak için aradı. Ama açmadım.” Perşembe sabahına kadar onlara hâlâ cevap vermemişti.

Nguyen, 15 dakikalık şöhretini yeni bir konuma taşımayı umuyor. Ancak, “Sanırım gelecekte internetten şikayet etmeden önce iki kez düşüneceğim” diyor.


İlginizi Çekebilir

Bu para ve yatırım ipuçları, portföyünüze biraz yeşil ve altın ekleyebilir

Bu en iyi para ve yatırım özelliklerini kaçırmayın: Unsur.net’in en iyi yatırım fonları ve ETF …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: