Anasayfa / Ekonomi Haberleri / IRA katkınıza nasıl yatırım yapılır: Zihniyetinize uygun 3 strateji

IRA katkınıza nasıl yatırım yapılır: Zihniyetinize uygun 3 strateji

Vergi beyannamesi son tarihinden önce almak için bir IRA katkısı yaptıysanız, bilmeniz gereken ilk şey, parayla aktif olarak bir şeyler yapmanız gerektiğidir; temerrüde veya yerinde otomatik yatırımlara sahip olmak.

Fidelity’ye göre, insanların %40’a varan bir oranı her tür IRA hesabında (geleneksel IRA’lar, Roth’lar ve devreden hesaplar) bu önemli adımı unutuyor. Zamanla, fonları nakit olarak bırakırsanız, enflasyona kaybedersiniz. IRA tasarrufları emeklilik için tasarlandığından, onlardan olabildiğince fazla büyüme elde etmek istersiniz.

Geleneksel bir IRA seçerseniz, mevcut vergileriniz üzerinden vergi indirimi almaya hak kazanabilirsiniz ve hesabınız vergi ertelenmiş olarak büyüyecektir. Ya da bir Roth IRA seçebilir ve vergileri önceden ödeyebilir ve büyümenin sonsuza kadar vergiden muaf olmasını sağlayabilirsiniz. 2022’de her iki tür için IRS katkı limiti 6.000 ABD Doları veya 50 yaşında veya daha büyükseniz 7.000 ABD Dolarıdır ve bu, enflasyonla birlikte zamanla artar.

Bu çok büyük bir miktar gibi görünmeyebilir, ancak asıl değer sizin getirilerinizdedir. %1’lik büyüme oranıyla – ki bu aslında büyüme oranından daha fazla. ulusal ortalama faiz oranı Bankrate.com’a göre tasarruf hesapları için – 10 yıl sonra sadece 6.627 dolarınız olacak ve bunun o zamana kadar size gerçekte ne satın alacağını kim bilebilir.

Hazine, CD ve para piyasası fonlarının oranına daha yakın olan %4’ü almak için çaba harcarsanız, yaklaşık 8.880 dolarınız olur.

Parayı borsaya koyarsanız ve ortalama %6 getiri sağlıyorsa, muhtemelen 10.745 dolarınız olur; daha fazlasına sahip olabilirsiniz ama daha azına da sahip olabilirsiniz. Muhtemelen 6.627 dolardan daha az olur mu? Söylemesi zor. Çok iyi olabilir, özellikle de yarasadan hemen sonra.

Bu, yatırım yapan kişiliğinizle ilgili büyük soruya yol açar: Bir günde 6.000 $ yatırırsanız ve ertesi gün 5.999 $ değerinde (veya daha az) olursa nasıl hissedersiniz? Cevabınız psikolojiniz için en iyi yatırımı belirleyecektir.

“İnsanlar, eğer erkenden tasarruf edersen, her şeyi dahil etmen gerektiğini söylüyor. Bu doğru, ancak bu sizin ilk deneyiminizse ve ilk altı ayınız kötüyse, bazıları piyasadan çekilecek ve zamanla riskten kaçacak” diyor. Jamie Hopkins, Carson Group’ta varlık çözümlerinin yönetici ortağı. “Paranızın arttığını görmek için daha güvenli bir yol izlemek isteyebilirsiniz.”

Zihniyetinize göre nasıl ilerleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Eğer bakmayacaksan bile

Hesabınızdaki fonlar temizlendiğinde hemen harekete geçebilirsiniz, bu iki gün sürebilir. İşlem yapmak için birkaç düğmeyi tıklayın ve geniş tabanlı bir S&P endeks fonu (SPX,
+%0,56
) ve yolunuza devam edin. “Çoğu zaman en basit çözüm en iyisidir” diyor Caleb Biber GünüPittsburgh’da JFS Wealth Advisors ile sertifikalı bir finansal planlamacı.

Sizin için en iyisi için finans kurumunuz aracılığıyla veya web üzerinde bazı temel araştırmalar yapabilirsiniz, ancak karar konusunda fazla strese girmeyin.

Pepperday, “Bir ömür boyunca nispeten küçük bir dolar miktarı, bu yüzden bazen ihtiyaç duyulabilecek olandan biraz daha fazla tereddüt olabileceğini düşünüyorum” diyor.

Bundan daha fazlasını elde tutmaya ihtiyacınız varsa, her zaman emeklilik tarihinize göre ayarlanmış bir hedef tarih fonuna veya yönetilen bir fona yatırım yapabilirsiniz. Aracı kurumunuzdan, işvereninizden veya bağımsız bir profesyonelden de mali tavsiye alabilirsiniz, ancak bunların bir kısmı size pahalıya mal olabilir. 6.000 $ karşılığında, başladığınızda tavsiye için para ödemeye değmeyebilir, ancak kısa sürede buna değecek bir miktara sahip olabilirsiniz.

Geçici bir kaybı kaldıramıyorsanız

Borsa çılgın bir seyir izliyor ve önceden kayıplara uğramak istemeyebilirsiniz. Bu durumda, kenarlarda sessizce dolaşabilir ve şimdilik oldukça iyi bir getiri elde edebilirsiniz.

Tek çözüm: ultra kısa Hazine ETF’leri.

Bu sizi nominal olarak bir sepet Hazine (BX:TMUBMUSD10Y). Ve bu, karmaşık bir vade merdivenini kendi başınıza yönetmek zorunda olmadığınız anlamına gelir, çünkü borsa yatırım fonu tüm bunları sizin için yapacaktır.

Hopkins, “Para piyasası fonlarının çoğundan daha iyi” diyor. “Gün içinde alınıp satılabilirler ve masraf oranları düşüktür. Evet, hâlâ biraz oynaklıkları var ama genellikle süper güvenliler.”

eğer dayanamıyorsan herhangi bir şeyi kaybetme düşüncesi

Devlet destekli araçlardan oluşan bir ürün bile olsa herhangi bir hisse senedi ürününü düşünemeyecek kadar riskten kaçınıyorsanız, o zaman IRA hesabınızda Hazine tahvili veya aracı CD’ler satın almayı düşünmeniz gerekir. doğrudan bankalardan satın alınanlardan daha yüksek oranlar sunar. Hatta yüksek getirili para piyasası fonlarına bağlı kalabilirsiniz. Veriminiz dalgalanacak, ancak şimdilik piyasayı yenebilirsiniz.

Bu, kısa vadeli iyi bir yaklaşım olabilir, ancak muhtemelen sonsuza kadar bu modda kalmak istemezsiniz. Daha geniş finansal hayatınızda, güvenli bir şekilde oynayabileceğiniz başka yerleriniz var. Yüksek faizli bir tasarruf hesabında acil durum fonuna sahip olabilir, vergisi ertelenmiş I. Seri tahvillere para yatırabilir veya vergiye tabi bir aracılık hesabında Hazine bonosu satın alabilirsiniz.

Parayı güvende tutmak için yapılan bu tür tasarruf ile uzun vadede getiri elde etmek için yapılan yatırım arasında fark vardır. Vergi erteleme avantajıyla birlikte gelen özel olarak tasarlanmış bir hesapta emeklilik için para biriktirmek için çaba harcıyorsanız, en azından sonunda en iyi şekilde yararlanmalısınız.

Hopkins, “Bazen insanlara bunun kendileri için işe yaradığını düşünmeleri için bir süre tanımanız gerekir ve daha sonra risk alabilirler” diyor.

Yatırımın mekaniği, genel finansal planınıza nasıl uyduğu ve paranızdan en iyi şekilde yararlanmanıza hangi stratejilerin yardımcı olabileceği hakkında bir sorunuz mu var? Bana [email protected] adresinden yazabilirsiniz.

Unsur.net’tan daha fazlası


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: