Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Intel’in kurucu ortağı ve dijital çağın öncüsü Gordon Moore 94 yaşında öldü

Intel’in kurucu ortağı ve dijital çağın öncüsü Gordon Moore 94 yaşında öldü

Günlük hayatın dijitalleşmesini hızlandırmaya ve Silikon Vadisi’nin teknoloji kültüründeki yerini sağlamlaştırmaya yardımcı olan Intel Corp.’un kurucu ortağı Gordon Moore, şirketin web sitesinde yapılan açıklamaya göre Cuma günü Hawaii’deki evinde öldü. 94 yaşındaydı.

Moore ve eşi Betty tarafından 2000 yılında kurulan bir hayırseverlik grubu olan Gordon ve Betty Moore Vakfı’na göre, ailesiyle birlikte huzur içinde öldü.

Moore ve meslektaşı Robert Noyce, Intel INTC’yi kurdu.
+%1,14
1968’de, çip ve bilgisayar endüstrilerinin onlarca yıllık evrimini modern dijital çağa doğru hızlandırmaya yardımcı oldu. Moore Yasası ya da 1960’larda ortaya attığı, bir çipteki transistör sayısının her iki yılda bir kabaca iki katına çıkacağı teorisiyle tanındı.

Moore, çip üreticisinde çeşitli yönetici rolleri üstlendi ve 2006 yılında şirketten emekli oldu. Eşi Betty, oğulları Kenneth ve Steven ve dört torun hayatta kaldı.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Gordon Moore, teknoloji endüstrisini içgörüsü ve vizyonuyla tanımladı” dedi. bir açıklamada söyledi. “Transistörlerin gücünü ortaya çıkarmada etkili oldu ve onlarca yıl boyunca teknoloji uzmanlarına ve girişimcilere ilham verdi.”


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: