Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İngiltere’de vergi artışları gündemde | Haberler

İngiltere’de vergi artışları gündemde | Haberler

İngiltere’de iktidardaki tutucu Parti’nin Manchester kentinde düzenlenen genel kongresinde konuşan Rishi Sunak, ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Gelecek dönemde bazı vergi artışlarına gidilebileceğini belirten Sunak, ülkenin salgın sebebiyle oluşan ekonomik yaralarını sarabilmek için üstün dereceli seviyede borçlandığını hatırlatarak, “güçlü kamu finansmanına dayanmayan refah içinde bir gelecek olması olanaksız. Burada açık konuşacağım. Toparlanmamızın bir maliyeti var” dedi.

İngiltere’nin toplam ulusal borcunun ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na (GSYH) oranının averaj yüzde 100 seviyesinde bulunduğunu belirten Sunak, kamu finansmanını düzeltmeleri gerektirme ettiğini, şundan dolayı güçlü kamu finansmanının şans eseri oluşmadığını kaydetti.

Sunak, “Ben mali sorumluluğa inananlardanım. yalnız borçlanıp parayı bir kenara istifledikten sonrasında gelecek nesillerden bunu ekonomik olarak geri ödemelerini beklemek görevli ve etik bir davranış değil” dedi.

İngiliz resmi yayınlanma kurumu BBC’ye de değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Sunak, ülkede devam eden yakıt ve besin tedarikindeki sıkıntıların bir gecede ortadan kalkmasını sağlayacak bir “esrarengiz sopa” olmadığını söylemiş oldu.

“KONTROLLÜ BİR GÖÇ KISA VADEDE ÇÖZÜM OLABİLİR”

Sunak, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmasının peşinden bir oldukça sektörde nitelikli iş gücü sıkıntısı ile karşılaşmasına ilişkin olarak, “Pragmatik, kontrollü bir göç kısa vadede çözümün bir parçası olabilir” dedi.

İngiliz Radio 4’e de değerlendirmede bulunan Sunak, son dönemde İngiltere’de ürün tedarikinde yaşanmış olan aksaklıklara ilişkin olarak, “Şu anda gördüğümüz problemler geçici olacaktır” diye konuştu.

Rishi Sunak, ek olarak 500 milyon sterlin hacminde istihdam destekleme programının salgından çıkışta ekonomik toparlamaya destek olacağını söylemiş oldu.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.