Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İngiltere, kendi mali kargaşasından aylar sonra yeni bütçeyi yayınlamaya başladı

İngiltere, kendi mali kargaşasından aylar sonra yeni bütçeyi yayınlamaya başladı

Birleşik Krallık’ta SVB Financial’ın iflas etmesi, akla yaklaşık beş ay önceki kendi mali çalkantısını getirdi.

Birleşik Krallık emeklilik fonlarının Ekim ayında olduğu gibi, SVB’nin tahvil portföyü faiz oranlarındaki büyük artıştan etkilendi. Her iki durumda da, ülkenin merkez bankası kendi finansal sistemlerini durdurmak için devreye girdi. Önemli bir fark, Birleşik Krallık krizinin türevlerin kullanımıyla şiddetlenmesi, oysa SVB’nin zorluklarının türevlerin kullanılmamasından kaynaklanmasıydı.

Mali açıdan agresif bir mini bütçe olan Birleşik Krallık’ta geçen yılki kargaşanın nedeni, yeni başbakan Rishi Sunak ve onun şansölyesi Jeremy Hunt döneminde neredeyse tamamen tersine döndü. Hunt, ABD’deki ilgili belgesinin aksine, genellikle yasalaştığı için merakla beklenen resmi bütçeyi Çarşamba günü sunacak.

İngiliz sterlini GBPUSD,
-%0,08,
mini bütçenin teslim edilmesinden sonra Pazartesi günü 1,03 dolara kadar düşen bu tutar, Çarşamba günü 1,21 doların üzerindeydi.

Deutsche Bank ekonomistleri, “Faiz oynaklığı hala çok yüksek ve geçen yılki mini Bütçenin sonuçları kamu maliyesinde hala çok belirginken, Şansölye Hunt’ın mali aktivizmden ziyade mali sağduyu tarafında hata yapacağını düşünüyoruz” dedi. müşterilere not.

Morgan Stanley ekonomistleri, “Daha cömert bir politika gevşemesinin muhtemelen en erken sonbahara saklanacağını düşünüyoruz” dedi.

Bazı iyi haberler olmalı. Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin ekonomik projeksiyonları yükseltmesi ve açık ve enflasyon tahminlerini düşürmesi bekleniyor. OBR’nin Kasım ayındaki son tahminine kıyasla kabaca 30 milyar £ (36 milyar $) mali alan var.

Anahtar sorulardan biri, paranın nasıl dağıtılacağı ve özellikle hanelere ve işletmelere sağlanan enerji desteğinin ne ölçüde azaltılacağıdır.

Diğer bir soru da, bir dizi grevden sonra bütçe alanının bir kısmının kamu sektörü maaşlarını artırmak için kullanılıp kullanılmayacağıdır.

Raporlara göre, şu anda 66 olan ve 67’ye çıkması planlanan devlet emeklilik yaşının 68’e çıkarılması da bir başka olasılık.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: