Anasayfa / Ekonomi Haberleri / IMF uyardı, borç maliyetleri arttıkça ve borç verenler geri çekildikçe ticari gayrimenkul ‘daha geniş düzeltme’ riski altında

IMF uyardı, borç maliyetleri arttıkça ve borç verenler geri çekildikçe ticari gayrimenkul ‘daha geniş düzeltme’ riski altında

Uluslararası Para Fonu Salı günü yaptığı açıklamada, borç maliyetleri arttıkça ve borç verenler baskı altına girdikçe, “önemli ölçüde aşırı değerli” görünen ticari gayrimenkullerin fiyatının düşebileceği konusunda uyardı.

IMF raporunda, küresel merkez bankalarının para politikası duruşlarını sıkılaştırmasıyla ticari gayrimenkul önemli baskılarla karşılaşmaya başladı. son küresel finansal istikrar raporu.

Raporda, ABD’de bankaların borç verme standartlarını sıkılaştırarak ev sahiplerinin fon sağlamasını zorlaştırdığı, ticari gayrimenkul sektöründe de borç veren fonların ise geri çekildiği belirtildi.

Raporda, her ikisi de ev sahiplerine önemli kredi kaynakları olan gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO’lar) ve ticari ipoteğe dayalı menkul kıymetler (CMBS) piyasasındaki stresin de sektörün sıkıntılarını artırabileceği belirtildi.

Okumak: Vadesi gelen 1 trilyon dolarlık fatura nedeniyle kredi donarsa, ofis mülkiyeti sorunları buzdağının görünen kısmı olabilir.

IMF’ye göre, düşen emlak değerleri ve likit olmayan piyasalardan borç verenlerde artan temerrütler ve kayıplar konusunda uyarıda bulunan IMF’ye göre, bu “ekonomi önemli ölçüde yavaşlarsa olumsuz şokları şiddetlendirebilir”.

Daha küçük ABD bankaları odakta

IMF, “On yıllık çok düşük faiz oranları, 2020’de salgına giden yolda değerleri temel faktörlerin açıklayabildiğinin ötesinde yükseltti” dedi.

Sonuç olarak, ajans, ABD’de listelenen GYO’ların bir yıl öncesine göre 2023’ün ilk çeyreğinde neredeyse %14 değer kaybetmesinden sonra bile, ticari gayrimenkul değerlerinde “daha geniş bir düzeltme” riski görüyor.

Salı günü IMF ayrıca 30 yılı aşkın bir süredir en zayıf küresel ekonomik büyümeyi öngördü.

Görmek: IMF, yüksek enflasyon ve faiz oranlarının ABD ve küresel ekonomileri birkaç yıl boyunca aksatacağını söylüyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü, yıllık IMF-Dünya Bankası zirvesi öncesinde küresel ekonomi görünümünde aşırıya kaçmamanın önemli olduğunu söyleyerek daha iyimser bir havanın sinyallerini verdi.

Yine de, Mart ayında Silikon Vadisi bankasının iflası, tüm ticari emlak kredilerinin dörtte üçünü oluşturan toplam varlıkları 250 milyar dolardan az olan daha küçük ABD bankalarının istikrarına odaklandı. IMF istikrar raporu, “varlık kalitesindeki herhangi bir bozulmanın hem karlılık hem de borç verme iştahı üzerinde önemli yansımaları olacaktır” dedi.

Ticari gayrimenkul, geçmiş patlamalara ve düşüşlere karşı savunmasız olmuştur. Geçen yıl, ticari emlak kredisi hacimleri, ABD bankalarının toplam borç verme faaliyetlerinin bir parçası olarak kabaca yıllık %12’ye veya 2006’dan bu yana en yüksek orana ulaştı (grafiğe bakın).

Ticari gayrimenkul, büyük patlamalar, büstler görme eğilimindedir

IMF Finansal İstikrar Raporu, Bloomberg Finance, ulusal merkez bankaları

Ticari-gayrimenkul büstü mü?

Apollo Global Management’ın baş ekonomisti Torsten Slok, ticari gayrimenkul inşaatındaki bir gerilemenin önümüzdeki üç yıl içinde ABD gayri safi yurtiçi hasılasında yaklaşık %0,75’lik bir düşüşe yol açabileceğini tahmin ediyor.

Slok, Salı günü bir müşteri notunda, “Başka bir deyişle, ticari gayrimenkul balonunun patlamasıyla birlikte, 2008’de konut balonunun patlamasından sonra gördüğümüze benzer şekilde, muhtemelen üç yıla düşük büyümeyle gireceğiz” dedi.

Ayrıca, Federal Rezerv’in bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmesini ve birkaç yıl boyunca düşük tutmasını ve aynı zamanda 2024’te büyük ölçekli varlık alımlarına veya nicel genişlemeye devam etmesini bekliyor.

ABD hisse senetleri, Salı günü Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) ile çoğunlukla yükseldi.
+%0,52
son kontrolde 150 puan veya %0,5 artış ve S&P 500 endeksi SPX,
+0.30%
FactSet’e göre %0,2 arttı.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: