Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İmalat, bir gösterge durgunluğun sinyalini vererek üst üste 5 ay daraldı

İmalat, bir gösterge durgunluğun sinyalini vererek üst üste 5 ay daraldı

Sayılar: ABD fabrikalarının önemli bir barometresi, ekonominin önemli bir bölümünün büyümeye devam etmek için devam eden mücadelesini yansıtarak, Mart ayında art arda beşinci aydır negatifti.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün imalat anketi, bir önceki aya göre %47.7’den %46.3’e düştü. Bu, pandeminin ABD ekonomisinin büyük bir kısmını çökerttiği Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviye.

%50’nin altındaki rakamlar imalat sektörünün daraldığına işaret ediyor. Endeks en son beş ay üst üste düştüğünde 2019’da Çin ile bir ticaret savaşı sırasındaydı.

ISM raporu ekonominin sağlığına açılan bir pencere olarak görülüyor ve artan gerilimleri gösteriyor. Örneğin, yeni siparişler tarihsel olarak durgunlukla ilişkilendirilen bir düzeye geriledi.

Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler, endeksin %47,3 olacağını tahmin etmişti.

Önemli ayrıntılar:

  • Yeni siparişler endeksi 2,7 puan düşerek %44,3 oldu. Bir kimya şirketinden bir yönetici ISM’ye “Satışlar biraz düştü ve tasarruflara daha fazla önem verilerek bütçeler kısılıyor” dedi.

  • Üretim barometresi 0,5 puan artarak %47,8’e ulaştı.

  • İstihdam göstergesi 2,2 puan düşerek %46,9’a indi ve bu da pandeminin başından bu yana en düşük seviye oldu.

  • Enflasyon göstergesi olan fiyat endeksi ise 2,1 puan gerileyerek %49,2 oldu. Enflasyon hala büyük bir endişe, ancak fiyat artışları geçen yazdan bu yana keskin bir şekilde yavaşladı.

Büyük fotoğraf: Üreticiler geçen yıl arz kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla mücadele etti.

Kıtlıklar giderilirken ve enflasyon yavaşlarken, faiz oranları hala yükseliyor ve bu da hem ABD’de hem de yurtdışında durgunluk ihtimalini artırıyor.

Sonuç: Üreticiler için yakın vadeli görünüm hala oldukça bulutlu. Daha fazla şirket, işe alımların dondurulması ve hatta işten çıkarılma sorunuyla mücadele ediyor.

ISM anketi başkanı Timothy Fiore, “Artık şirketler, talebin mevcut istihdam seviyesini desteklemek için geri gelmeyeceği gerçeğiyle karşı karşıya” dedi.

İleriye bakmak: Capital Economics’ten ABD baş ekonomist yardımcısı Andrew Hunter, “Yeni siparişler endeksi, son 60 yıl içinde yalnızca bir kez, endeksin ekonomik bir daralma olmaksızın bu seviyeye düştüğü bir durum dışında, büyük ölçüde durgunluk bölgesinde” dedi.

Piyasa tepkisi: Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%0,59
ve S&P 500 SPX,
-0.11%
Pazartesi işlemlerinde yükseldi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: