Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İkinci el telefonda KDV indirimi fiyatlara yansıyacak

İkinci el telefonda KDV indirimi fiyatlara yansıyacak

Yenileme merkezleri tarafınca satışa sunulan ikinci el cep telefonlarında KDV oranı yüzde 1’e düşürülürken, Ticaret Bakanlığının yetki verdiği yenileme merkezi sayısı 8’e çıktı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, oluşacak vergi pozitif yanlarının fiyatlara yansıyacağından tüketicilerin daha uygun fiyatlarla yenilenmiş cep telefonu satın alabileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı sonucu ile yenileme merkezleri ve bunlara bağlı yetkili satıcılar tarafınca satışa sunulan yenilenmiş cep telefonlarında KDV oranı yüzde 1’e düşürülürken, ikinci el cihazlarda güvence sisteminin iyi mi işlediği de merak mevzusu oldu.

Ticaret Bakanlığından edinmiş olduğu bilgilere nazaran, Bakanlık tarafınca hazırlanan ve Ağustos 2020’de yürürlüğe giren Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelikle cep telefonu ve tablet benzer halde ikinci el teknolojik ürünlerin belirli bir standartta yenilenmesi, sertifikalı ve garantili bir halde tekrardan satışa sunulmasına yönelik uygulama usul ve esasları düzenlenmişti.

12 AY GARANTİ

Düzenlemeyle kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin, Bakanlıkça onaylı merkezler tarafınca yenilenmesi öngörülürken getirilen sistemle, yenileme merkezleri ve yenileme işlemlerinin standartları TSE tarafınca belirlendi. Yenilenmiş ürünlere minimum 12 ay güvence verildi.

YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Söz mevzusu düzenlemeyle tüketicilerin ikinci el cihazları alırken yada satarken güvenli şekilde alışveriş yapmalarının sağlanması, satın alınan cihaza ilişkin karşılaşılan sorunlarda hem garantiden hem de ayıplı maldan kaynaklı hakların kullanılması hedefleniyor. ek olarak ithal girdi kalemlerinde sağlanacak tutum ile cari açığın azaltılması ve ekonomik ömrü dolmayan ürünlerin tekrardan ekonomiye katkısının sağlanması amaçlanıyor.

BİLGİLENDİRME ETİKETİ mecburi

Yenileme yapılıp yapılmadığına bakılmadan ikinci el cep telefonu ve tabletlerin bilgilendirme etiketiyle satılması zorunluluğu bulunuyor. ek olarak, standartlara uygun yenileme işlemi yapılmayan malların yenilenmiş ürün algısı oluşturacak şekilde reklam ve satışı yasaklanırken tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi öngörülüyor.

Bu doğrultuda, şu ana kadar Ticaret Bakanlığı 8 firmanın yenileme merkezi olarak yetkilendirilmesini uygun görürken, bu firmalar adına “yenileme yetki belgesi” düzenlendi. Söz mevzusu firmalar, Garantili Teknoloji İletişim Hizmetleri Ltd. Şti, Easycep Bilişim ve Ticaret AŞ, HB Bilişim Servis Hizmetleri İthalat İhracat İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti, Ouno Teknik Servis Hizmetleri AŞ, Vestel Ticaret Aş Avcılar Venüs Onarım Şubesi, KVK Teknik Servis Hizmetleri ve Ticaret AŞ, BDH Bilişim Destek Hizmetleri sanayi ve Ticaret AŞ olarak sıralandı.

20 MİLYON İKİNCİ EL VAR

Piyasada 12 milyonu satışa sunulan averaj 20 milyon ikinci el cep telefonunun el değiştirdiği düşünülüyor. Söz mevzusu ikinci el cep telefonlarının ekonomik büyüklüğünün ise senelik 20 milyar lira olduğu öngörülüyor.

SİSTEM TEŞVİK EDİLECEK

mevzuya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Yardımcısı Sayan, söz mevzusu KDV indiriminin, ikinci el/yenilenmiş cep telefonlarında KDV indiriminin bilhassa yenilenmiş cep telefonlarının ekonomiye tekrardan kazandırılması için oldukça güzel bir gelişme bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı sonucu ile yenileme merkezleri ve bunlara bağlı yetkili satıcılar tarafınca satışa sunulan yenilenmiş cep telefonlarında KDV oranı yüzde 1’e düşürülmüştür. Bu kararla yenileme merkezlerine vergi pozitif yanları sağlanarak ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Oluşacak vergi pozitif yanları, fiyatlara da yansıyacağından tüketiciler daha uygun fiyatlarla yenilenmiş cep telefonu satın alabileceklerdir. Karar, sektörümüz için hayırlı olsun.”

HUKUKSAL mesele YAŞANMAYACAK

İkinci el cep telefonu satmak isteyen tüketiciler, yetkilendirilmiş yenileme merkezlerine kargo ya da elden cep telefonlarını teslim ediyor. Yenileme merkezleri, inceledikleri telefon için bir fiyat teklifi sunuyor. Satıcının uygun görmesi halinde, telefonlar bu fiyat üstünden yenileme merkezinin web sayfasında satışa çıkıyor. Kullanılmış cep telefonları belirli bir standartta yenilenerek, garantili ve sertifikalı şekilde yeni kullanıcılara sunuluyor.

İkinci el cep telefonu almak isteyen vatandaşlara cihazlar, güvence belgesiyle, yenileme merkezinin kutusunda tüm fonksiyonları çalışır halde teslim ediliyor. Kutuda, telefon, data kablosu, şarj adaptörü ve güvence belgesi içeriyor.

Yetkilendirilmiş yenileme merkezlerden alınan cep telefonlarında IMEI geçmişinden alıcılar görevli tutulmuyor ve bu telefonlarda hukuksal bir mesele yaşanmıyor. Bu merkezlere satılan cep telefonlarında da kişisel bilgiler kalıcı olarak siliniyor.


İlginizi Çekebilir

Trump iddianamesi internette “onu hapsedin” tezahüratları ve “Amerikan olmayan” alayları çekiyor

Önde gelen Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, hukuk uzmanları ve diğer ileri gelenler, şimdiye kadar ilk kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: