Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İki yıllık Hazine getirileri, banka kargaşasının ardından 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşü gördü

İki yıllık Hazine getirileri, banka kargaşasının ardından 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşü gördü

ABD Hazine getirileri, bankacılık sektörü sıkıntılarının piyasaları karıştırmasıyla Mart ayında düştü ve iki yıllık oranlar 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşünü gördü.

Dow Jones Piyasa Verilerine göre, iki yıllık Hazine tahvilinin getirisi Cuma gününü %4.060’ta tamamlayarak Mart ayında 73.5 baz puan düşerek Doğu saati ile 15.00 seviyelerine göre Ocak 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirdi.

Morgan Stanley Investment Management geniş piyasa sabit getirili baş yatırım yetkilisi Michael Kushma bir telefon görüşmesinde, iki yıllık Hazine tahvillerinin “ay ortasında hayal bile edilemeyecek miktarlarda ralli yaptığını” söyledi.

Mart ayı ortalarında, Federal Rezerv, California’daki Silicon Valley Bank ve New York’taki Signature Bank’ın ani çöküşünün ardından acil bir banka vadeli fonlama programı duyurdu. Silikon Vadisi Bankası’ndaki kaçış, bulaşma korkularını ateşledi ve Fed’i, bankaların mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamalarına ve bankacılık sistemine güveni artırmalarına yardımcı olacak yeni bir program oluşturmaya sevk etti.

Hazine getirileri, yatırımcıların Fed’in yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırmaya devam edip etmeyeceğini sorgulamasıyla, bölgesel bankacılık kargaşasının ortasında düştü. Finansal istikrar endişeleri arttıkça, federal fonlar vadeli işlem piyasasındaki tüccarlar, bu yılın sonlarında potansiyel oran indirimleri üzerine bahis yapmaya başladılar.

Kushma, iki yıllık Hazine tahvil getirilerindeki son düşüşe işaret ederek, tahvil piyasasının, kısıtlı borç vermenin ABD ekonomisine zarar verme potansiyeliyle birlikte, bankacılık sektörü sorunlarının resesyon riskini artırmasından endişe duyduğunu söyledi.

Fed’in önümüzdeki üç ila altı ay içinde para politikasıyla neler yapabileceğine daha duyarlı olduğunu söylediği kısa vadeli vadeler için dalgalı bir Mart oldu.

İki yıllık Hazine getirileri, banka iflaslarından önce yükseldi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın 7 Mart’ta para politikasına ilişkin kongre ifadesinin şahin bir tonda olmasının ardından yükselişini sürdürdü. Ancak Dow Jones Market Data’ya göre, bu ayın sonunda rotayı tersine çevirerek 8 Mart’ta 52 haftanın en yüksek seviyesi olan %5,064’ten düştüler.

İki yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD02Y getirisi,
%4.027
Dow Jones Piyasa Verilerine göre, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesinin yumuşama işaretleri göstermesinin ardından Cuma günü 3,7 baz puan düştü. Bu arada, 10 yıllık Hazine TMUBMUSD10Y,
%3,471
Cuma günü 5,9 baz puan kayarak %3,491’e geldi.

Kushma, daha uzun vadeli 10 getirilerin bir süredir “bir aralıkta sıkışıp kaldığını” söyledi.

Dow Jones Market Data’ya göre, iki yıllık getiriler on yıldan fazla bir süredir en büyük aylık düşüşünü görürken, 10 yıllık getiriler Doğu saatiyle 15:00 seviyelerine göre Mart 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetti.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: