Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İçişleri Bakanlığı’ndan taksi genelgesi | Haberler

İçişleri Bakanlığı’ndan taksi genelgesi | Haberler

İçişleri Bakanlığı tarafınca 81 il valiliğine “Taksi Denetimleri Genelgesi” gönderildi. Buna nazaran, ticari taksi denetimleri arttırılacak, şehirler arası otobüslerdeki benzer halde ticari taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek.

Genelgeye nazaran; polis ekiplerince ticari taksilerin yolcuyu almadığının tespit edilmesi halinde, yolcu ticari taksiye bindirilecek, almamakta ısrar eden ticari taksilere de trafikten men dahil yasal işlem yapılacak. Ticari taksi denetimleri arttırılacak, şehirler arası otobüslerdeki benzer halde ticari taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek.

Genelgede, son dönemde bilhassa büyükşehirler başta olmak suretiyle bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe yada trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin artığına dikkat çekildi.

Genelgede bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaları arttırabileceği, ticari taksilerde seyahat etmek isteyen vatandaşlar ile turistler içinde mağduriyetlere niçin olabileceği vurgulandı.

Genelgeye nazaran, taksilerde kısa mesafe/trafik yoğunluğu benzer halde nedenlerle yolcunun alınmamasına ilişkin şikayetler mevzunun denetimlerde resen tespiti halinde güvenlik birimleri yolcunun mağduriyetini giderecek.

Taksiye bindirilecek, yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri hakkında ilgili oda ve belediye ile koordinasyon dahilinde trafikten men dahil lüzumlu yasal işlem yapılacak.

Ticari taksi denetimleri artırılarak şehirler arası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacak.

Taksi yolcularının yaşadıkları mağduriyetler hakkında şikayetlerini ulaştırabilecekleri mecralar ile ilgili yazışma bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: