Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ICI, para piyasası fonlarındaki varlıkların 5,2 trilyon dolarlık yeni rekora ulaştığını söylüyor

ICI, para piyasası fonlarındaki varlıkların 5,2 trilyon dolarlık yeni rekora ulaştığını söylüyor

Yatırım Şirketi Enstitüsü’ne göre, nakit benzeri yatırımlarda getiri arayan yatırımcılar bu hafta para piyasası fonlarına 66 milyar dolar daha akıtarak toplam varlıkları 5,2 trilyon dolarlık rekor seviyeye çıkardı.

29 Mart’a kadar haftalık ICI verilerine göre, haftalık 71 milyar dolarlık girişin büyük kısmı nakit, Hazine tahvilleri ve devlet destekli borca ​​yatırım yapan devlet fonlarına gitti.

Bununla birlikte, genel varlık varlıkları, birinci sınıf para piyasası fonlarına haftalık 5.4 milyar dolarlık çıkışla dengelendi.

Yatırımcıları devlet borcuna çekmeye yardımcı olan altı aylık Hazine oranı TMUBMUSD06M,
%4,862
FactSet verilerine göre, Perşembe günü bir yıl önceki %1’in üzerine çıkarak %4,88’e yakındı.

Mevduattaki artışın Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşünü hızlandırmasının ve ABD bankacılık sisteminin istikrarına ilişkin endişeleri artırmasının ardından, Mart ayında para piyasası fonlarına yoğun girişler ana odak noktası oldu.

ICI üst düzey endüstri ve mali analiz müdürü Shelly Antoniewicz, e-postayla gönderilen yorumunda, “ABD hükümetinin para piyasası fonlarına güçlü akış geçen hafta da devam ederek tüm para fonlarının toplam varlıklarını yeni bir rekor seviyeye çıkardı” dedi.

Ancak, önceki iki haftadaki hızlı giriş akışının “bankacılık endüstrisindeki kargaşa sakinleşmeye başladıkça” bir şekilde yatıştığını da söyledi.

Görmek: Bankalar, SVB başarısızlığının ardından Fed’den borçlanmayı üst üste ikinci hafta azalttı

İstikrar endişelerinin yanı sıra, tasarruf sahipleri Federal Rezerv’in hızlı faiz artırım döngüsünde her yıl gelir elde etmenin başka yollarını ararken, bankaların artık devlet borcunun göreli çekiciliğiyle de rekabet etmesi gerekiyor.

Okumak: Mevduat çıkışlarının ilk dalgası bitmek üzere. Bu stratejist, ikinci bir dalganın çoktan başladığını söylüyor.

Charles Schwab’ın baş yatırım stratejisti Liz Ann Sonders, hala rekor miktarda para piyasası fonu varlığının yatırımcıların tamamen kenarda kaldığı anlamına gelmediğine işaret ediyor.

S&P 500 endeksi SPX’in piyasa değerinin bir yüzdesi olarak 5,2 trilyon dolarlık para piyasası varlıklarına baktı,
+%0,57
zamanla (tabloya bakınız).

Bu temelde Sonders, para piyasası fonlarının payının hala 2020 COVID ayı piyasası zirvesinin altında olduğunu kaydetti. Dow Jones Market Data’ya göre S&P 500, Perşembe’ye kadar olan çeyrekte %5,5 artışla 4.050’ye yükseldi ve bunun %2’si çalkantılı Mart ayında bankalar için arttı.

Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+%0,73
2020’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en iyi 3 aylık esneme hızıyla çeyrek için %14,8 arttı.

İlgili: Bankalardaki ticari emlak kredileri dolar başına sadece 77 sent değerinde olabilir – eğer öyleyse


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: