Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İBB’den İstanbulkart açıklaması | Haberler

İBB’den İstanbulkart açıklaması | Haberler

İstanbul’da toplu ulaşım için kullanılan İstanbulkart sıkıntısı yaşandığı belirtiliyor.

Pandemi önlemleri kapsamında HES kodu eşleştirme zorunluğu sebebiyle İstanbulkart kişiye hususi hale geldi.

Bununla birlikte İstanbulkart’a talep artınca gişeler önünde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar biletmatiklerde “İstanbulkart yoktur” yazısı karşılaşıyor.

mevzuyla ilgili açıklama icra eden İBB iştiraki BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Genel Müdürü Yücel Karadeniz; her yıl 4,5 milyon kart tedarik edilirken, bu yıl 6,5 milyon kadar kart tedariği gerçekleştiğini söylemiş oldu.

“KART KULLANIMINDA ARTIŞ VAR”

Bu artışı göze alarak yeni ihalelerin güncellendiğini söyleyen Karadeniz, şunları kaydetti:

“öteki yıllara nazaran bilhassa, HES kontrolünden meydana gelen bir kart kullanım sayısında artış var. bildiğiniz benzer halde eskiden bir İstanbulkart birden fazla kişi tarafınca kullanılabiliyordu fakat bilhassa esenlik Bakanlığı’nın getirmiş olduğu yönergelerle bir İstanbulkartın yalnız bir kişi tarafınca HES koduyla eşleştirilmiş olması gündeme geldikten sonrasında kullanılan İstanbulkart sayısında bir artış oldu. Bu artış karşısında tedarik sürecimizi yönetiyoruz.”

“fena NİYETLİ KULLANIMLAR VAR”

Bazı fena niyetli kullanımlar da bulunduğunu belirten Karadeniz, “Bundan dolayı biletmatiklerimizden İstanbulkart alıp topluca eşleştirme hizmeti adı altında vatandaşlardan karaborsa paralar alıp İstanbulkart satmaya yeltenen insanoğlu oldu. Bunu önleyebilmek için İstanbulkart tedariğimizi makinalardan daha oldukça karşı karşıya kanallarımıza doğru yönlendirdik” diye konuştu.

İHALE 1 KASIM’DA

Kart sıkıntısı sebebiyle İBB yeni kart ihalesi açtı. İBB iştiraki BELBİM AŞ.’nin düzenlemiş olduğu ihale 1 Kasım’da yapılacak. İhaleyle 1,5 milyon İstanbulkart alımı yapılacak.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: