Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hissedarlar teklifte Chipotle’un sendika çabalarına müdahale etmemesi gerektiğini söylüyor

Hissedarlar teklifte Chipotle’un sendika çabalarına müdahale etmemesi gerektiğini söylüyor

Hissedarlar, sendikayı bozmakla suçlanan Chipotle Mexican Grill Inc.’i bir müdahale etmeme politikası benimsemeye çağırıyorlar.

Proxy Chipotle CMG ile ilgili teklif,
+%0,38
Pazartesi günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan dava, misilleme amaçlı işten çıkarmalar, restoran kapatmalar, esir izleyici toplantıları ve şirketin sendika karşıtı danışmanlar tutması iddialarından bahsediyor. Şirketin yönetim kurulu, teklife karşı oy kullanılmasını önerir.

Hissedar teklifini sunan New York City saymanı Brad Lander, “Çalışanlarına saygılı davranan şirketlerin, örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme konusunda uluslararası kabul görmüş çalışma standartlarına uyan bir işçi hakları politikasının benimsenmesine karşı çıkmak için hiçbir nedenleri olmamalıdır” dedi. Pazartesi günü Unsur.net’a yaptığı açıklamada, New York Şehri Emeklilik Sistemleri adına.

Teklif, bir sendika kurmaya veya bir sendikaya katılmaya çalışan çalışanlara baskı yapmamayı ve çalışanlar bir sendika kurduğunda iyi niyetli ve zamanında pazarlık yapmayı içeren bir müdahale etmeme politikası çağrısında bulunuyor.

Chipotle’un teklife karşı yaptığı açıklamada yönetim kurulu, “Örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlıkla ilgili tüm yasalara uymaya, tüm çalışanlarımızın temel insan haklarına ve onuruna saygı duymaya ve açık ve şeffaf bir çalışanlarımız için kültür.”

Ancak hissedar önerisi, Chipotle’nin geçen yaz Augusta, Maine’deki bir lokasyonu çalışanların sendikalaşmak için dilekçe vermesinin ardından kapattığı bir davada şirketin Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu ile anlaşmaya vardığı bir örnek veriyor. Yakın zamanda duyurulan anlaşma uyarınca şirketin 24 eski Chipotle çalışanına 240.000 $ ödemesi gerekiyor; onlara Maine’deki herhangi bir açık pozisyon için ayrıcalıklı işe alma teklifinde bulunun; ve düzinelerce New England mağazasına mağazalarını kapatmayacağını veya sendikalaşmayı destekleyen çalışanlara karşı ayrımcılık yapmayacağını belirten bir duyuru asın.

derinlemesine: Sendikaların Amazon, Apple ve Starbucks’a yaptığı baskı, on yıllardır ‘Amerikan işçi hareketinde en önemli an’ olabilir

Chipotle’ın baş kurumsal ilişkiler sorumlusu Laurie Schalow Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin davayı açmanın maliyetli ve zaman alıcı olacağı için anlaşmayı kabul ettiğini söyledi. Schalow şunları ekledi: “Maine restoranını oradaki çalışanların herhangi bir sendika faaliyeti nedeniyle değil, personel ve diğer sorunlar nedeniyle kapattık”, bu da şirketin vekaletinde yer alan bir iddia.

Lander’ın ofisinden yapılan bir basın açıklamasına göre, kararı hazırlayanlar, New York şehrinin beş emeklilik sistemi birlikte Chipotle’ın yaklaşık 49.000 hissesine sahip. Emeklilik sistemleri adına Lander, Starbucks Corp. SBUX,
+%0,06.
Birkaç hafta önce, Starbucks yatırımcıları kararı onayladı.

Chipotle yatırımcıları, şirketin 25 Mayıs’taki yıllık genel kurulunda teklifi oylayacak.

Ayrıca: Apple, hissedar baskısından sonra işçi haklarına bağlılığı inceleyecek


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: