Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hissedarlar, Starbucks’a sendika mücadelesinin ortasında işçi haklarına olan bağlılığını incelemesini söyledi

Hissedarlar, Starbucks’a sendika mücadelesinin ortasında işçi haklarına olan bağlılığını incelemesini söyledi

Eski İcra Kurulu Başkanı Howard Schultz’un bir kongre komitesi önünde sendikayı bozmakla suçlanmasından saatler sonra, Starbucks Corp. Çarşamba günü yatırımcıların kahve zincirinin işçi haklarına bağlılığına ilişkin üçüncü taraf bir değerlendirme istediğini açıkladı.

Starbucks’ın SBUX’una göre,
+0.80%
Çarşamba öğleden sonra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan bağımsız bir rapor isteyen hissedar kararı, geçen hafta yapılan yıllık toplantısında oyların %52’sini alarak onaylandı.

Birçok çalışan ve Starbucks Workers United, Starbucks’ı sendikaları yıkmakla ve ABD’deki yaklaşık 300 lokasyonunda oluşturulmuş sendikalarla iyi niyetle pazarlık yapmamakla suçladı. Geçen hafta çalışanlar greve gitti ve Starbucks’ı sendikalaşma çabalarını ele alma biçimini değiştirmeye çağıran mitingler düzenledi ve ABD Senatörü Bernie Sanders Çarşamba günü yapılan bir komite duruşmasında bu iddiaları doğrudan Schultz’a iletti.

Sanders, “Son 18 ayda Starbucks, ülkemizin modern tarihindeki en saldırgan ve yasa dışı sendika bozma kampanyasını yürüttü” dedi.

Bakınız: Howard Schultz, Bernie Sanders’a Starbucks’ın ‘bir sendikaya ihtiyacı olmadığını’ söyledi

Şirket, sendikanın önkoşulsuz pazarlık yapmayı reddettiğini söyleyerek bu suçlamaları reddetti, ancak geçtiğimiz günlerde Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu söz konusu Starbucks’ın yasadışı bir şekilde sendika ile pazarlık yapmayı reddettiğini.

New York Şehri Emeklilik Sistemi ve diğerleri, “Starbucks’ın kamu taahhütleri ile bildirilen davranışı arasında bariz bir uyumsuzluk” gördüklerini söyleyerek Eylül ayında teklifi sundular.

New York Şehri Denetçisi Brad Lander Çarşamba günü sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Önerimize verilen ezici destek, artan şeffaflık ve Starbucks’ın sözde değerleri ile sendika karşıtı davranışları arasındaki tutarsızlığın dürüst bir şekilde açıklanması için artan talebi yansıtıyor” dedi. “Eski CEO Schultz’un bugünkü Senato ifadesi, işçilerden gelen çok sayıda şikayet karşısında boş görünmeye devam ediyor.”

Şirket vekaletinde, bir insan hakları etki değerlendirmesinden geçtiğini söyledi. Starbucks’ın genel danışmanı Sabrina Jenkins, şirketin geçen haftaki yıllık genel kurulundaki Soru-Cevap oturumunda, bağımsız değerlendirmenin örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkının ilkelerine bir bakış içereceğini söyledi.

Jenkins, “Bu, hissedar teklifinin talebinden daha geniş bir taahhüt,” dedi.

Bir Starbucks sözcüsü Çarşamba günü yorum yapmayı reddetti ve şirketin dosyasında yer alan şu mesaja işaret etti: “Starbucks, örgütlenme özgürlüğü ilkelerinin daha derin bir düzeyde gözden geçirilmesini içerecek olan bağımsız, üçüncü taraf bir insan hakları etki değerlendirmesi üstleniyor ve ve toplu pazarlık hakkı… Teklifteki oylama sonucundan, yatırımcılarımızın ortaklarımıza olan bağlılığımızı paylaştığı açıktır ve onları sektör lideri, ortak öncelikli girişimlerimize dahil ederek ortak deneyimini geliştirmeye devam edeceğiz.”

İki etkili vekil danışmanlık firması, hissedarların teklif için oy kullanmasını tavsiye etmişti. Glass Lewis, şirketin sendikalaşma hamlesini ele alışını çevreleyen “tartışmaların yüksek profilli doğası” konusundaki endişelerini dile getirdi.

Kurumsal Hissedar Hizmetleri şunları söyledi: “Yönetim Kurulu tarafından ileri sürülen çeşitli suçlamalara destek verebilecek inandırıcı nedenler var gibi görünüyor. [National Labor Relations Board]Starbucks ve Workers United… Önerilen üçüncü taraf değerlendirmesi, gürültünün bir kısmını ortadan kaldırarak ve şirketin ilgili risklere ilişkin yönetimini değerlendirmelerine yardımcı olarak hissedarlara fayda sağlayacaktır.”

derinlemesine: Sendikaların Amazon, Apple ve Starbucks’a yaptığı baskı, on yıllardır ‘Amerikan işçi hareketinde en önemli an’ olabilir

Diğer dört hissedar kararı çoğunluk oyu alamadı: bitki bazlı süt fiyatlandırmasına ilişkin bir rapor; CEO halefiyet planlamasına ilişkin bir politika benimsemek; “Komünist Çin”deki operasyonlar hakkında bir rapor; ve güvenlik konularıyla ilgili kurumsal sürdürülebilirlik konusunda bir komite oluşturmak.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: