Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hibrit çalışma sunan iş ilanları 2019’dan bu yana üç kat arttı

Hibrit çalışma sunan iş ilanları 2019’dan bu yana üç kat arttı

Haftada en az bir gün uzaktan çalışmaya izin veren iş ilanları 2019’dan bu yana üç katına çıktı.

buna göre çalışma kağıdı Pazartesi günü Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından dağıtıldı. Rapor, İngilizce konuşulan beş ülkedeki iş ilanlarını analiz etti: ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda.

Yazarlar, “Pandemi, uzaktan çalışmaya kalıcı bir geçişi katalize etti” diye bitirdi. Haftada en az bir gün evden çalışma fırsatı sunan iş ilanları ABD’de üç kat arttı ve incelenen diğer dört ülke için uzaktan çalışma fırsatları yaklaşık beş kat arttı.

Yazarlar, hükümet iş bulma kurulları, işveren web siteleri ve iş toplama siteleri dahil olmak üzere 50.000’den fazla çevrimiçi kaynaktan gelen iş ilanlarına baktı. Bu beş ülkede 250 milyondan fazla açık iş ilanını incelediler.

Araştırmacılar, “hibrit veya tamamen uzaktan çalışmanın reklamını yapan iş ilanlarını işaretlemede %99 doğruluk elde ettiklerini” söyledi.

Araştırmacılar, hibrit çalışma eğilimlerinin endüstriler, şehirler ve meslekler arasında değiştiğini buldu. Çok sayıda uzaktan çalışma görevi gören sektörler genellikle önemli ölçüde bilgisayar kullanımını gerektirir ve finans, sigorta, bilgi ve iletişim sektörlerini içerir.

İkinci kademe şehirlerden ve çevrelerindeki banliyö bantlarından tartışmasız daha pahalı olan Chicago, Londra, New York, San Francisco ve Toronto gibi iş merkezleri de uzaktan çalışma fırsatlarından daha yüksek bir paya sahipti.

İkinci kademe şehirlerden ve çevredeki banliyö kuşaklarından tartışmasız daha pahalı olan Chicago, Londra, New York, San Francisco ve Toronto gibi iş merkezleri de uzaktan çalışma fırsatlarından daha yüksek bir paya sahipti.

COVID-19 salgınının ilk günlerinde şirketler, zorunlu olmayan işçilerden evden çalışmalarını istemek zorunda kaldı. Ancak sağlıkla ilgili endişeler azalıp ekonomi yeniden açılmaya başlasa bile, birçok işveren evden çalışma modelini sürdürdü veya işçilerin haftada birkaç gün ofise gitmesini gerektiren hibrit bir modeli benimsedi.

Tam zamanlı çalışanların %15’inden fazlası tamamen uzakta kalıyor ve %30’u da hibrit modda çalışıyor. bir analiz Geçen Ekim ayında New York Federal Rezerv Bankası tarafından.

Araştırmacılara göre 2019’da uzaktan çalışmaya izin veren iş ilanlarının payı ABD’de yaklaşık %4, Birleşik Krallık’ta %3 ve Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’da %1 civarındaydı. Pay, Ocak 2023’e kadar beş ülkenin tamamı için %10’un üzerine çıktı ve hâlâ da arttığını söylüyorlar.

Bununla birlikte, yazarlar, uzaktan çalışma desteğinin genellikle teknik kısıtlamalardan çok yönetim seçenekleriyle ilgisi olduğunu belirtti.

“Birçok meslekte, uzaktan çalışmaya uygunluğu tamamen teknolojik bir kısıtlama olarak düşünmek yanıltıcıdır. Gazetede, uzaktan çalışma yoğunluğu, bunun yerine, iş tasarımı ve bir organizasyonun nasıl işletileceği ile ilgili seçimlerin bir sonucudur” denildi.

Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu’ndan bir ekonomist ve ortaklardan biri olan Peter J. Lambert, bir şirketin iş ilanlarında açık bir şekilde uzak/hibrit düzenlemelerin reklamını yapmaya karar verip vermemesinin, işin doğasını ve sayısız diğer piyasa güçlerini yansıttığını söyledi. makalenin yazarları.

Lambert, Unsur.net’a gönderdiği bir e-postada, bu pazar güçlerinin evden çalışmanın önceden var olan organizasyonel yapılara uyup uymadığını, mevcut çalışanların tercihlerini ve belirli pazarlarda yetenek arayışının ne kadar rekabetçi olduğunu içerdiğini yazdı.

“Verilerde gözlemlediğimiz değişikliklere yol açan ana şok pandemidir, ancak diğer ani teknolojik (örneğin: daha hızlı geniş bandın ortaya çıkışı) veya düzenleyici değişikliklerin firmaların taahhüt etme istekliliğini değiştirmesi muhtemeldir. [work-from-home] düzenlemeler” dedi.

Makalenin yazarları, University College London, University of Chicago, London School of Economics, Harvard Business School, Stanford University ve eski adıyla Emsi Burning Glass olarak bilinen işgücü piyasası araştırma şirketi Lightcast’tendir.


İlginizi Çekebilir

Bu para ve yatırım ipuçları, portföyünüze biraz yeşil ve altın ekleyebilir

Bu en iyi para ve yatırım özelliklerini kaçırmayın: Unsur.net’in en iyi yatırım fonları ve ETF …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: