Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hayır, SVB ‘Black Lives Matter’a 73 milyon dolardan fazla’ bağışta bulunmadı

Hayır, SVB ‘Black Lives Matter’a 73 milyon dolardan fazla’ bağışta bulunmadı

Medyada Silicon Valley Bank’ın Black Lives Matter’a 70 milyon dolardan fazla bağışta bulunduğuna dair raporlar dolaşıyor, ancak yanlış iddia yanıltıcı verilere dayanıyor.

Federalist ve Fox News yorumcuları da dahil olmak üzere medya kuruluşları, Silikon Vadisi’nin ölümünün kısmen bankanın Black Lives Matter’a yaptığı bağışlarla ve ilgili nedenlerle ilgili olduğunu öne sürdüler. “Fox & Friends” yardımcı sunucusu Ainsley Earhardt, “Silicon Valley Bank, Black Lives Matter’a 73 milyon dolardan fazla bağışta bulundu” dedi ve Fox News sunucusu Jesse Watters söz konusu banka “Black Lives Matter’a 75 milyon dolar taahhüt etti.” (Fox News’in ana şirketi olan Fox Corp., Unsur.net yayıncısı Dow Jones’un ana şirketi News Corp. ile ortak mülkiyeti paylaşmaktadır.)

Ancak kaynak incelemesi Popular Information haber bülteninin bu iddialarından biri, Silicon Valley Bank’ın Black Lives Matter ile bağlantılı Black Lives Matter Global Network Foundation, Movement for Black Lives ve diğer grupları içeren grupların hiçbirine bağışta bulunmadığını veya rehin vermediğini ortaya çıkardı. Black Lives Matter, bireysel bir grup değil, merkezi olmayan bir sosyal adalet hareketidir.

Silicon Valley Bank’ın Black Lives Matter bağışlarıyla ilgili raporlar, misyonunu “Sağı ahlaki güven, fikirler ve yeni politikalarla donatırken aynı zamanda Sol’un hakimiyetini baltalamak” olarak tanımlayan Claremont Enstitüsü’nün Amerikan Yaşam Tarzı Merkezi’nden kaynaklandı. Amerika’nın kurumları ve vicdanı.”

Sağcı düşünce kuruluşu yakın zamanda bir veri tabanı başlattı. Newsweek makalesinde duyurulduşirketlerin George Floyd cinayetinin ülke çapında protestolara yol açtığı ve uzun süredir devam eden ırksal eşitsizlikler üzerine hesaplaşmaya yol açtığı 2020’den beri “Siyahların Hayatı Önemlidir hareketi ve ilgili amaçlara” verilen taahhütleri ve bağışları takip etmeyi amaçlıyordu.

bu Claremont Enstitüsü’nün veritabanı Şirketlerin, Black Lives Matter hareketinin “ve ilgili amaçlar”ın arkasındaki birincil gruplara taahhütlerini ve bağışlarını listeler. (Claremont Enstitüsü, Black Lives Matter Foundation adlı bir grubu da Black Lives Matter hareketiyle uyumlu bir kuruluş olarak listeliyor, ancak bu vakıf hareketle ne bağlantılı ne de aynı çizgide.)

Silicon Valley Bank, hareketle en belirgin şekilde ilişkili gruplara sıfır bağışta bulunurken, Claremont’un “BLM gündeminin bir veya daha fazla yönünü ilerleten kuruluşlar ve girişimler” olarak tanımladığı “ilgili nedenlere” yönelik taahhütler nedeniyle veritabanında listeleniyor.

Bir Claremont Enstitüsü sözcüsü bir e-postada, bunların arasında Color of Change, NAACP ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği gibi sivil haklar gruplarının yanı sıra “ırksal onarıcı girişimler” olduğunu söyledi. [including] ırka dayalı, ayrımcı işe alma programları; ırka dayalı, düşük faizli borç verme; partizan seçmen girişimleri; ve DEI çabaları.

Sözcü, Silicon Valley Bank’ın 70.650.000 $’lık rakamının çoğunun ilgili nedenler kategorisine girdiğini belirtti. “SVB söz konusu olduğunda, vurguladığımız finansmanın büyük çoğunluğu kar amacı gütmeyen kuruluşlara değil, bu diğer onarıcı girişimlere gitti (ancak SVB, diğerlerinin yanı sıra NAACP, ACLU ve Ulusal Şehir Ligi’ne bağışta bulundu),” dedi. (Claremont Enstitüsü, Popular Information verilerdeki bazı hatalara işaret ettikten sonra toplam rakamı 73 milyon dolardan 70 milyon dolara değiştirdi.)

Ancak Popular Information’ın işaret ettiği gibi, Silicon Valley Bank’ın taahhütlerinin ve bağışlarının büyük bir kısmı “BLM ile çok az ilgisi olan kuruluşlara ve girişimlere gitti.” Örneğin, banka, “girişim kapitalisti ekosisteminde kadınları, Siyahları ve Latinleri başlangıç ​​finansmanı, ağ oluşturma ve liderlik geliştirme ile birleştirmek” için dahili bir programa yönelik beş yıllık 50 milyon dolarlık bir taahhütte bulundu.

“SVB’nin Claremont Enstitüsü’nün BLM ile ilgili olduğunu söylediği diğer büyük katkısı, ‘ek COVID-19 yardımını desteklemek’ için 20 milyon dolarlık bir bağış ve Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki öğrencilere ‘tam kapsamlı, ihtiyaç temelli bir Üniversite Bursu programı oluşturmaktı. , Florida A&M Üniversitesi, Tulane Üniversitesi ve Xavier Üniversitesi,’” haber bülteni bildirdi.

“Multi milyar dolarlık bir banka başarısızlığını Siyah kuruluşlara yapılan sözde bağışlarla ilişkilendirmek, kelimenin tam anlamıyla beyaz üstünlüğünün tanımıdır – özellikle de büyük ölçüde beyaz insanlar tarafından yönetilen ve yönetilmeye devam eden bir banka olduğunda.”


– Black Lives Matter Global Network Foundation sözcüsü

Hangi şirketlerin Black Lives Matter hareketine ve diğer ilerici amaçlara bağışta bulunduğu sorusu, siyasi yelpazedeki insanları ilgilendiriyor. İlerici nedenlerle kurumsal harcamalara katılmayan muhafazakarlar, şirketlerin hayırsever bağışlarını izlemeye çalıştılar, bazen hissedar tekliflerinin dosyalanması şirketlerin bağışlarını açıklamasını talep ediyor. Bu arada, liberal gruplar şirketleri vaatlerinden sorumlu tutmak ırksal adaletsizliği ve diğer toplumsal sorunları ele almak için.

İlgili: ‘Woke’ her şeyi ve hiçbir şeyi anlatmak için kullanılıyor. Aslında ne anlama geliyor?

Ancak şirketlerin ırksal adalet hareketlerine tam olarak ne kadar para gönderdiğine dair kesin bilgi almak zor. Şirketlerin, bağışı bir şirket vakfı aracılığıyla yapmadıkları sürece, kâr amacı gütmeyen gruplara yaptıkları bağışları ifşa etmeleri gerekmez, ki çoğu bunu yapmaz.

Tahminler, şirketlerin 2020’den bu yana ırksal adalet çabalarına taahhüt ettikleri miktarlara göre büyük farklılıklar gösteriyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşları ve vakıfları izlemek için veri araçları oluşturan bir kuruluş olan Candid, bir veri tabanı hem şirketler hem de hayırsever vakıflar tarafından ırk eşitliğine yönelik bağışların sayısı. Silikon Vadisi Bankası fon verenler arasında yer almıyor.

Devamını oku: Facebook, Amazon, Google ve diğerleri 2020’de ırksal adalet için milyarlar sözü verdi. Tüm paranın nereye gittiğini takip etmek ‘neredeyse imkansız’.

Silicon Valley Bank’ın Black Lives Matter hareketine yaptığı bağışlarla ilgili sorulara yanıt olarak, Black Lives Matter Global Network Foundation’ın bir sözcüsü, “Multi milyar dolarlık bir banka başarısızlığını Siyahi kuruluşlara yapılan sözde bağışlarla ilişkilendirmek tam anlamıyla tanımdır” dedi. beyaz üstünlüğünün – özellikle de büyük ölçüde beyaz insanlar tarafından yönetilen ve yönetilmeye devam eden bir banka olduğunda.

Sözcü, “Bir banka zor durumdayken hükümetin neden hızlı harekete geçtiği, ancak iki yakayı bir araya getirmeye çalışan yoksul ve işçi sınıfından Siyahi aileler için hızlı önlem almakta defalarca başarısız olduğu hakkında sohbet etmekten çok mutluyuz” dedi. .

Silicon Valley Bank’ı devralan Federal Mevduat Sigorta Şirketi yorum yapmaktan kaçındı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: