Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Hayatın sonunu iyi yapmıyoruz’: Darülaceze son günleri nasıl kolaylaştırabilir?

‘Hayatın sonunu iyi yapmıyoruz’: Darülaceze son günleri nasıl kolaylaştırabilir?

Eski ABD Başkanı Jimmy Carter’ın darülaceze bakımı arama ve kalan zamanını evde bakımda geçirme kararı, hayatlarının sonundaki insanlara sessizce hizmet veren bir sektöre dikkat çekmesine yardımcı oldu.

Yaşam beklentisi altı ay veya daha az olan ölümcül hastalığı olan hastalara bakım ve destek hizmetleri sağlayan darülaceze, yaşamlarının sonunda bakım sunar – bu, insanların genellikle hakkında konuşmaktan rahatsız olduğu bir şeydir.

“İnsanlar yıllardır darülaceze konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyor. Amerika Hospice Vakfı başkanı Amy Tucci, “Ama kimsenin satın almak veya en azından hakkında konuşmak istemediği bir şeyi pazarlıyor” dedi. “Başkan Carter, bakımevi bakımı için hatırlayabildiğim herkesten daha fazlasını yaptı. Bir günde, sektörün 10 yılda yaptığından daha fazla farkındalık yarattı.”

Okumak: Eski ABD Başkanı Jimmy Carter bakımevinde

‘Hayatın sonunda iyi yaşamak’

Darülaceze endüstrisi, yaşlanan ABD nüfusunun yanı sıra bakımevinin ne sağladığına dair artan farkındalık tarafından körüklenerek büyüyor. MedPAC’a göre darülaceze kabulleri 2011’den 2021’e %42 artışla 1,7 milyona yükseldi. Tucci, her yıl ölen tüm Medicare yararlanıcılarının yarısının bunu bakımevinde yaptığını ve birincil tanının bunama olduğunu söyledi.

Darülaceze endüstrisine hizmet veren bir sağlık veri analizi şirketi olan Medalogix’in başkanı ve CEO’su Elliott Wood, “Amerika’da hayatın sonunu iyi yapmadığımıza dair bir uyanış oldu” dedi. “Doktorlar iyileştirmek için eğitilirler. Ve bu hayatın sonu konuşmalarını kimin yapması gerektiğine dair büyük bir anlayış ve sorumluluk eksikliği var.

Medalogix’in Muse teknolojisi, bir darülaceze hastasının son ziyaretinden sonraki 10 gün içinde ölüp ölmeyeceğini %90’ın üzerinde bir doğrulukla tahmin edebilir. Muse, bir kişinin son günlerini tahmin etmek için bireysel hasta verilerini 60.000’den fazla aktif bakımevi hastasının verileriyle ve o zamandan beri ölen hastaların milyonlarca kaydıyla karşılaştırır.

Bu tahmin, bakıcıların bakımın son günleri için bir plan yapmalarına ve onlara aile ve hastayla ölüm ve son düzenlemeler için herhangi bir dileğin ne olabileceği hakkında konuşmaları için zaman verebilir.

“Ölümle ilgili konuşmalar çok rahatsız edici. Wood, darülaceze arayan Jimmy Carter, insanların yaşam sonu konuşması için bir alan ve genel halkın darülaceze hakkında daha fazla bilgi edinmesi için bir açıklık yarattı, ”dedi Wood.

Darülaceze için çok büyük bir yanlış isim var. Bu, hayatın sonunda iyi yaşamak için bir yaşam sonu avantajıdır. Vazgeçen hasta değil,” dedi Wood. “Bir iradenin yerinde olduğundan, manevi ihtiyaçların karşılandığından ve yaşamın sonu dileklerinin karşılandığından emin olmak için bir şans.”

Sağlık sanatı ve bilimi

Darülaceze bakımının dört seviyesi vardır. Rutin bakım, ağrı veya mide bulantısı gibi kontrol edilebilir semptomları olan stabil bir hasta için genellikle evde sağlanan en yaygın bakım düzeyidir. Genel yatarak tedavi, akut semptomların kısa süreli yönetimi için kriz düzeyinde bakım sağlar ve genellikle bir hastanede veya bakımevinde sağlanır. Sürekli evde bakım, evde kısa süreli olarak sağlanan kriz düzeyinde bakımdır. Bu arada geçici bakım, bir aile üyesinin bakıma ara verebilmesi için geçici bakım sağlar.

Medalogix’in Muse ürünü, ABD’deki beş bakımevi hastasından birini temsil eden 50 darülaceze bakım sağlayıcısına veya müşterisine hizmet vermektedir.

Wood, bir hastanın yaşamının son günlerini tahmin etmenin ek bir yararının, bakımevi sağlayıcılarının personel ihtiyaçlarını daha iyi planlamalarına yardımcı olması olduğunu söyledi.

Wood, “Muse’un amacı, hastaların doğru zamanda doğru bakımı almasını sağlamaktır” dedi.

“Dönüşümsel. Sağlık sanatı ve biliminin bir karışımıdır. Bir evde sağlık ve darülaceze olan bakım sağlayıcı AccentCare Inc.’de bakımevi başkan yardımcısı Charlotte Mather, “Bu, kutsal bakım çağrısını – ki bu yüzden girdim – veri bilimi parçasındaki bir ortakla birleştiriyor” dedi. Muse teknolojisini kullanan şirket.

“Bu araca sahip olmadan önce, şimdi sahip olduğumuz kadar kendimize güvenimiz yoktu. Bu, hastanın bakımını görmemiz için bize farklı bir mercek sağlıyor,” dedi Mather. “O son günlerde yaşam kaliteleri ile daha iyi işler yapabiliriz. İster aileye veda etme zamanı, ister kültürel inançlara veya ihtiyaçlara bakma zamanı, bu bize yolculuklarında onlara yardım etmek için zaman veriyor” dedi.

“Önümüzdeki hafta veya birkaç gün içinde görmeyi umduğumuz şeyin bu olduğuna dair güven dolu bir konuşma yapmanızı sağlıyor. Bizden neye ihtiyaç duyacaklarını tahmin etmemize yardımcı oluyor,” dedi Mather.

Muse ayrıca, kayıtlı bir hemşire veya sosyal hizmet görevlisinin hastayı hayatlarının son üç gününden ikisinde ziyaret etmesini gerektiren hizmet yoğunluğu ayarlaması adı verilen ek bir ödeme için bakımevi sağlayıcısının Medicare ve Medicaid Merkezleri (CMS) gerekliliklerini karşılamasına yardımcı olur. .

Wood, “CMS, uygun bakımı sağlamak için davranışı yönlendirmek için ödemeyi şekillendirdi” dedi.

Son günlerde bir darülaceze hastasını ziyaret eden uygun personel olmadan aileler sona kötü hazırlanabilirler. Sonuç olarak, paniğe kapılıp ambulans çağırarak hastayı istedikleri yerde ev yerine bir tesiste ölmesi için acil servise veya hastaneye koyabilirler, dedi Wood.

Bu da daha maliyetli bir sonuçtur.

Wood, “Hastanenin rolü, bu çok kötü sonuçtan kaçınmak ve son günlerde bakım ve rahatlık sağlamaktır” dedi.

Emeklilik, Sosyal Güvenlik, nerede yaşayacağınız veya bunu nasıl karşılayacağınız hakkında sorularınız mı var? [email protected] adresine yazın, sorunuzu gelecekteki bir hikayede kullanabiliriz.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: