Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Halka arzdan 15 yıl sonra Visa hissesi: Şirket başarısını sürdürebilecek mi?

Halka arzdan 15 yıl sonra Visa hissesi: Şirket başarısını sürdürebilecek mi?

Visa Inc. hisseleri, şirketin 15 yıl önce geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen tarihi ilk halka arz fiyatından yaklaşık %1.900 arttı.

Şirket 2008 yılında, yatırım bankası Bear Stearns’in iflas etmesinden günler sonra ve ödemeler sisteminin rekabetçi görünümüne ilişkin soruların ortasında, ürkütücü bir bankacılık ortamında halka açıldı. Bir bakıma, yüksek profilli banka iflaslarının görüldüğü ve Federal Rezerv’in Temmuz ayında kendi anında ödeme hizmetini işletmeye başlayacağına dair duyurusunun görüldüğü bugünden farklı olmayan bir manzaraydı.

Visa V,
-%0,85
Halka arz benzersizdi çünkü halka açılmadan önce şirket büyük bankaların sahip olduğu kar amacı gütmeyen bir kooperatifti. O zamanlar bir Unsur.net köşe yazarı, “işlerin daha iyi olamayacağı bir zamanda bankalar Visa’yı terk etmek istiyor”, yani “yatırımcılar Visa’nın hisselerini satın aldığında işler çok daha kötüye gidebilir” anlamına geliyordu. Yavaşlayan büyüme ve Silikon Vadisi’nden gelen rekabet tehdidiyle ilgili endişelere işaret etti.

Ancak halka arz sırasında Visa hisselerinin satın alınması, yatırımcılar için büyük zaman kazandırdı. Halka arz sırasında değeri 39 milyar dolar olan Visa, şu anda 450 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve piyasa değerine göre ABD’nin dokuzuncu en büyük şirketi.

Unsur.net illüstrasyonu

Visa’yı halka arzından önce takip eden bazı endişeler (düzenleme, rekabet ve ticari davalarla ilgili korkular) bugün hala geçerli olsa da, Visa ortaya çıkan birçok sorunu etkisiz hale getirmenin veya bunlara uyum sağlamanın yollarını bulmuştur. Şirket, ABD’deki borç takasını sınırlayan Durbin değişikliğinden sağ çıktı ve PayPal Holdings Inc. PYPL gibi finansal teknoloji rakiplerine dönüştü.
+%1,16
ortaklara dönüşür.

Baird analisti David Koning, Unsur.net’a verdiği demeçte, halka arzın “bir home run” olduğu ortaya çıktı. “Temel olarak, piyasa tarihindeki en iyi işlerden birini banka katlarında işlem gören bankalardan alıp bu inanılmaz işi kamu piyasalarına getirmekti.”

‘Ne kadar güçlü bir iş’

Visa’nın halka arzı, şirketin hisselerinin bir kısmını satan bankalara ait olması nedeniyle olağandışıydı, ancak benzeri görülmemiş değildi. Daha küçük rakip Mastercard Inc. MA,
-%0,93
büyük bir şirketin bir kooperatiften kar amacı güden bir kuruluşa nasıl geçebileceğine dair bir çerçeve sunan 2006’da ilk çıkışını yaptı.

Mastercard ayrıca Visa yöneticilerine, o dönemde kredi kartı devlerinin karşı karşıya olduğu çeşitli sorunlara piyasanın nasıl tepki vereceğine dair bir önizleme verdi. Biri, yüksek ücretler nedeniyle devam etmekte olan büyük bir tüccar davasıydı.

Wedbush analisti Moshe Katri, Mastercard’ın kamusal yaşamının ilk yıllarında, “Kimse hisse senedine dokunmak istemedi çünkü bunun işi ileride etkileyeceğine dair büyük bir endişe vardı” dedi. O sırada “Bu dava gerçekten bir yere varmadı ve risk hala burada, ancak düzenleyici risk insanların Mastercard’ın halka arzına yönelik iştahını gerçekten etkiledi” dedi.

Visa, bu ticari davaya hazırlanırken Mastercard’ınkinden farklı bir yaklaşım benimsedi. Şirket, emanet modelinde işleyen ve davaları finanse etmek için kullanılabilecek finansal kuruluşlara ait özel B Sınıfı hisseler oluşturdu.

JPMorgan’da 25 yılı aşkın bir süredir analist olan Tien-tsin Huang, B Sınıfı hisse senetlerinin “bu riski masadan kaldırdığını” ve hissedarların “işin esasına odaklanmasını” sağladığını söyledi.

Visa 15 yıl önce halka açıldığında haberini yapan Renaissance Capital araştırma direktörü Nick Einhorn, o zamanlar halka arz piyasası pek güçlü olmasa da Visa’nın halka arzı için coşku olduğunu söyledi. Bear Stearns yeni çökmüştü ve S&P 500 endeksi SPX,
+%0,11
yıla göre yaklaşık %9 düşüş yaşadı.

Ancak Visa “çok güçlü bir iş” dedi ve “böyle bir şirketin zayıf bir piyasada halka açılması her zaman daha kolay” dedi. Ve daha az çalkantılı bir piyasada halka açılmak “bazen güçlü uzun vadeli performansa yol açabilir” çünkü ilk değerleme daha makul bir seviyededir, diye ekledi.

Einhorn, Visa’nın Mastercard’a indirimli olarak halka açıldığını, fiyatın 2008 kazançlarına göre 21 katı bir oranla halka açıldığını, oysa Mastercard’ın yaklaşık 28 kez işlem gördüğünü belirtti.

Dealogic’in verilerine göre Visa, halka arz yoluyla 19.65 milyar dolar topladı ve bu, o sırada bir ABD halka arzından elde edilen en büyük gelir miktarıydı. Takip eden 15 yılda, Visa sadece bir kez, Alibaba Group Holding Ltd. BABA tarafından gölgede bırakıldı.
-0.01%,
New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk çıkışında 25.03 milyar dolar kazandı.

üzerine banka

Mastercard gibi Visa da bankaya aitti ve bu yapı halka arz ihtiyacını artırmaya yardımcı oldu.

Visa ve Mastercard, ticari bankaların bir tüketici kredi kartı kullanarak alışveriş yaptığında kartı veren bankalara ödediği ücretler olan değişim oranlarını belirler. Ticari dava kızıştıkça analistler, bankaların muhtemelen hisselerinin çoğunluğunun satışını algılanan çıkar çatışmasından kaçınmanın bir yolu olarak gördüklerini söylüyorlar.

Katri, “Piyasa, bankaların işin içinde olmadıklarını söylemelerinin bir yolunun bu olduğuna inanıyordu” dedi. Artı, bazıları “ekonomik olarak çok iyi durumda değildi”, bu nedenle halka arz “onların mülkiyetinden para kazanmanın bir yoluydu.”

Halka açık ve bağımsız hale geldikten sonra Visa, bankaya ait bir kuruluş için uygunsuz olabilecek ve şirketin finansal durumlarını ve ticari beklentilerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer unsurlarda rotasını değiştirebildi.

“Tarihsel olarak, bankalar her zaman birlikte iyi çalışmadı,” dedi Koning, tüm fonların Visa sistemine fayda sağlayacak ve böylece onlara yardımcı olacak “havalı bir sınır ötesi teknoloji” gibi bir şey satın alma olasılıklarının daha düşük olabileceğini varsayarak. rakip bankalar da

“Bu işin güzelliği, bankaların daha iyi olmasına yardımcı olması, ancak bankaların kendileri muhtemelen değeri ortaya çıkarmaya istekli değildi” dedi.

Visa ayrıca, kültürel bir değişim ve aynı zamanda bir fırsat anlamına gelen, kâr amacı güden bir kamu kuruluşu olarak hayata geçmek zorunda kaldı.

Visa halka açıldıktan sonra, değerle orantılı fiyatlandırmayı artırdığı ve daha çok gider yönetimine odaklandığı için Huang’ın “demutualizasyon” olarak tanımladığı sürece geçti. “Mastercard ve Visa için marj genişlemesi ve halka arzdan elde edilen büyüme oldukça özeldi” dedi.

Visa, halka arz yılı olan Eylül’de sona eren mali 2008 için %12,8’lik bir kâr marjı elde etti ve 2009 mali yılında kâr marjı %34’e yükseldi. Şirket, en son mali yılında %51’lik bir kâr marjı kaydetti.

Şirketin işletme marjı benzer bir büyüme göstererek 2008 mali yılında %19,7’den 2009 mali yılında %51,2’ye ve 2022 mali yılında %64,2’ye yükseldi.

Katri, “Eğer onu kâr amacı güden bir işletme olarak yürütmeniz gerektiği şekilde yürütürseniz, işletmenizde ne kadar büyük bir ölçeğe sahip olduğunuzu gösterir,” dedi.

Visa, mali kriz sırasında da dirençli olduğunu kanıtladı ve 2009’da hem geliri hem de net geliri artırdı.

Katri, “Piyasa, işletmenin ne kadar nispeten savunmacı olduğunu anladı,” diye ekledi. “Visa, satış maliyeti çizgisinin altında büyük bir kısmın isteğe bağlı olduğu karlı bir iştir. İşletmenin gelir tablosundaki büyümeden etkileneceğine şüphe yok, ancak şirket, kâr tablosunu yönetmek için birçok yeteneğe sahip.”

En çok bir kredi kartı şirketi olarak bilinmesine rağmen Visa, plastiğin çok ötesine geçerek fatura ödemeleri, havaleler ve işletmeler arası ödemeler için dev pazar gibi alanlara genişledi. Şirket gücünü pandemi döneminde de gösterdi.

Huang, “Kapanan mağazaların ve bunun gibi şeylerin stresinin üstesinden gelmek için elektronik ödemelerin temelini attılar” dedi. “Visa geleceğe hazır olduklarını kanıtladı ve güncel kalmak için teknoloji ve ortaklıklar üzerine doğru bahisler yaptı, ki bunu yapmak kolay değil.”

olmak istediğin her yer

Halka arzdan bu yana Visa’nın başarısının kökleri, şirketin rekabet ve düzenlemeyle ilgili endişelerini uzak tutma becerisine de dayanmaktadır.

Visa, halka açıldığından beri hem tüccarların hem de finansal teknoloji yeni başlayanlarının işini yemeye çalıştığını gördü, ancak hiçbiri Visa ve Mastercard’ın yerini alamadı. Katri, bir grup büyük tüccarın bir noktada alternatif bir ağ kurmayı düşünürken, sonunda kullanımı teşvik etme ve kendi aralarında veri toplamayı koordine etme çabalarına değmeyeceğini anladıklarını söyledi.

“Ekonomik olarak, ödül sağlamanın maliyeti, değişim ücretlerini atlamanın faydalarından daha ağır basıyordu” dedi.

Huang’a göre, büyük ABD telekomünikasyon oyuncuları da rakip bir girişim olarak değerlendirdiler, ancak bunun yerine nispeten hızlı bir şekilde ağlarla ortak olmayı seçtiler.

Ortaklıklar, Visa’nın fintech rakiplerini de savuşturmasına yardımcı oldu. Şirket, Apple Inc.’in AAPL’si olan PayPal ile çalışmanın yollarını buldu.
+%0,25
Apple Pay ve tehdit haline gelebilecek diğer hizmetler.

Ve Visa ve Mastercard, kendilerini sürekli olarak iş ortaklarıyla alakalı hale getirmek için yenilikler geliştirdiler. Örneğin, Visa’nın belirteçleştirmeyi veya kart numaralarının mobil işlemler için dönüştürülmesini teşvik etme çalışması, Apple için yararlı oldu.

Huang, “Apple Pay piyasaya sürüldüğünde Visa, bankalarla birlikte bir ortak olarak belirgin bir şekilde gösterildi” dedi. “Rakip olarak görülen şeyin ortak olduğu ortaya çıktı. Bu, zaman içinde Visa için çok önemli bir hikaye oldu.”

Bu, Visa’nın işine yönelik tüm tecavüz tehditlerini ortadan kaldırdığı anlamına gelmez. TD Cowen analisti Jaret Seiberg’in yakın tarihli bir raporunda yazdığı gibi, Federal Rezerv yakında “tüketicilerin elektronik parayı kullanma biçiminde önemli bir değişiklik” sağlayabilecek kendi anında ödeme hizmeti FedNow’u başlatmayı planlıyor. Ve şirketin PayPal ile mobil cüzdan kullanıcılarının artık banka hesaplarıyla ödeme yapmaya yönlendirilmediği anlaşmasının Adalet Bakanlığı’nın dikkatini çektiği bildiriliyor.

Şirket ayrıca en yakın rakibi olan Mastercard’ın rekabetiyle karşı karşıya, ancak Huang, rekabetin her iki şirketi de güçlendirdiğini söylüyor.

“Mastercard, bazı kartsız ödeme alanlarında daha agresifti ve bu muhtemelen Visa’nın da aynısını yapması için aciliyet duygusunu artırdı” dedi. “Bu adamların birbirlerini daha iyi hale getirmeleri güzel.”


İlginizi Çekebilir

Fed yetkililerinin faiz indirimlerinin zamanlamasını ertelemeye devam etmesiyle petrol fiyatları düştü

Petrol vadeli işlemleri Cuma günü düştü ve bir başka Fed yetkilisinin yakın vadeli faiz indirimi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.