Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta bağışıklık sistemimize kadar her şey yeterli miktarda D vitamini seviyeleri. Ve şimdi, D vitamininin ruh sağlığını da etkileyebileceğini öğreniyoruz.

Diğer vitamin ve minerallerin aksine, sadece yiyeceklerden gelmez. İnsanlar olarak, güneşe maruz kalarak D vitamini sentezliyoruz. Güneş cilde ulaştığında, bunu sentezlememize yardımcı olan bir dizi reaksiyon yaratır. temel mikro besin.

Yani güneş sadece bahçelerimize ve çimenlerimize güç sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yeterli D vitamini sağlayarak sağlığımızı da etkiliyor. sağlığımız olumlu mu?

Ve yetersiz D vitamini nasıl görünür? Bu güneş ışığı vitamininin ayrıntıları sizi şaşırtabilir.

kaçırmayın: Demansta iki buluş — biri şu anda faydalı

Yetersiz D vitamini belirtileri

D vitamini eksikliği geleneksel olarak çocuklarda raşitizm veya yetişkinlerde osteomalazi tanısı ile kendini gösterir. Her iki durum da diğer ciddi komplikasyonların yanı sıra kemiklerin kırılgan hale gelmesine ve kasların zayıflamasına neden olarak ağrıya ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Ancak yetersiz D vitamini düzeylerinin ortaya çıkmasının farklı yolları vardır. D vitamini eksikliği ya da eksikliği, kemik ya da kas rahatsızlıkları dışında da pek çok şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Örneğin, Cleveland Kliniği yetersiz D vitamininin ruh halindeki değişiklikler ve hatta artan depresyon duyguları olarak da ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, bu hayati mikro besinin ciddi eksiklikleri kalbe zarar verebilir, nöbetlere yol açabilir ve sonunda ölüme neden olabilir.

D vitamini üzerine yapılan araştırmalar, bu besin maddesinin sağlığımızı nasıl etkileyebileceğini vurgulayarak genişlemeye devam ediyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, 19 ila 70 yaşları arasındaki yetişkinlerin günde 600 IU, 70 ve daha büyük yetişkinlerin ise günde 800 IU’yu hedeflemesi gerektiğini önermektedir.

Bu, önerilen günlük ortalama D vitamini miktarıdır, ancak eksikliği olan bazı kişilerin durumlarını düzeltmek için daha fazlasına ihtiyacı olabilir. Sağlığımızı iyileştirmek için sadece görünüşte küçük miktarlarda D vitamini gerekli olsa da, onsuz güçlü fiziksel ve zihinsel sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca bakınız: Egzersiz yapmaya başlamazsanız emeklilik sizi öldürebilir. Sağlıklı bir alışkanlık başlatmak için bu 6 uzman ipucunu deneyin.

D vitamini ve akıl hastalığı

İlişkisiz gibi görünse de, D vitamini ile ruh sağlığı arasında güçlü bir ilişki vardır ve güncel araştırmalar bu bağlantıyı vurgulamaktadır. Bu yüzden artık yaşlı eşlerin sağlığımız için biraz güneş ışığı alma hikayesine güvenmiyoruz, bunun yerine gezegen genelinde kapsamlı araştırmalarda örüntüler görüyoruz.

son zamanlarda çalışmak 2021’de yayınlanan bir araştırma, bir grup kadın arasında D vitamini durumunu ve ruh sağlığını karşılaştırdı. Yaş, eğitim düzeyi, egzersiz/fiziksel aktivite, diyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) gibi farklılaştırıcı faktörlerin tümü, grubu bir bütün olarak eşitleyerek hesaba katıldı.

Araştırmacılar, daha yüksek serum D vitamini seviyelerine sahip kadınların, yetersiz D vitamini veya gerçek D vitamini eksikliği olanlara kıyasla %42 oranında daha az strese sahip olduğunu bulmuşlardır. Bu sayı çok büyük; diğer çalışmalar, daha yüksek ve daha düşük D vitamini seviyeleri arasında benzer farklılıklar göstermektedir.

Johna Burdeos, tescilli diyetisyen diyetisyen jonaşöyle açıklıyor: “Bazı araştırmalar, özellikle güneş doğal bir D vitamini kaynağı olduğu için güneşe maruz kalmanın daha az olduğu kış aylarında, düşük D vitamini seviyeleri ile mevsimsel duygudurum bozukluğu veya SAB arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.”

“Araştırmacılar ayrıca yaşlı insanlar (genç insanlar kadar dışarı çıkmayan ve güneşten D vitamini sentezleme yeteneği azalmış olan) veya evden çıkamayanlar gibi daha yüksek D vitamini riski taşıyan grupların da dikkat çekti. dışarı çıkanlar da daha yüksek depresyon riski altındadır.”

Çıkış yapmak: 81 yaşındaki Martha Stewart, Sports Illustrated’ın en yeni ve en eski mayo kılıfı modeli.

Daha fazla D vitamini nasıl alınır?

Dışarıda güneş ışığında geçirilen zaman, D vitamini durumunuzu artırmanın en iyi yoludur, özellikle küçük günlük maruziyetlerle. Dışarı çıkmak, temiz havayı solumaktan ve güzel manzaraları görmekten uykumuzu iyileştirmeye ve şimdi ruh sağlığımızı daha etkili bir şekilde yönetmeye kadar çok sayıda fayda sunar.

Bununla birlikte, herkes sadece güneş ışığı ile D vitaminini artıramaz. Yiyecekler ve içecekler de mikrobesin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kayıtlı diyetisyen Amy Archer Sağlık RD D vitamininin gıda kaynakları arasında yağlı balıklar, güçlendirilmiş gıdalar, karaciğer ve yumurta sarısı bulunur. Ne yazık ki tek başına besinlerden yeterli D vitamini almak zor olabiliyor.”

Ulusal Sağlık Enstitüleri ayrıca güçlendirilmiş süt ve diyetten daha fazla D vitamini tüketmek için peynir ve mantarın yanında kahvaltılık tahıllar.

Optimal D vitamini durumuna ulaşmak ve anksiyete veya depresyon duyguları gibi akıl hastalığı semptomlarını potansiyel olarak azaltmak için yiyecek, güneş ışığı ve hatta takviyenin bir kombinasyonu gerekli olabilir.

Görmek: Ekonomik kaygıyı azaltmak için 4 adım

Takviye, reçetesiz satılanlardan reçetelere göre değişir, bu nedenle D vitamini durumunuzu lisanslı bir tıp uzmanıyla test etmek ve sonuçları ve gerekli tedaviyi değerlendirmek en iyisidir. Gerekirse doktorunuz güneş ışığı ve D vitamini yönünden zengin besinlere ek olarak günlük veya haftalık takviyeleri tartışabilir.

Akıl sağlığınız dengesiz hissediyorsa, tıbbi ekibinize D vitamini durumunuzu sormayı düşünün. Küresel olarak stresin artmasıyla birlikte, D vitamininin ruh sağlığını yönetmede ve hastalık ile esenlik arasındaki uçurumu kapatmada gizli bir anahtar olup olmadığı incelenmeye değer.

Emily Hulse, MS, RD: Emily kayıtlı bir diyetisyen, fonksiyonel tıp uzmanı ve üç yıldan fazla deneyime sahip sağlıklı yaşam yazarıdır. Tutkusu, herkesin yararlanabileceği kaliteli beslenme ve sağlıklı yaşam bilgileri sağlamaktır. Güzel Greenville, SC’de yaşıyor

Bu makale, izniyle yeniden basılmıştır. NextAvenue.org©2023 Twin Cities Public Television, Inc. Tüm hakları saklıdır.

Next Avenue’dan daha fazlası:


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: