Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Groupon hissesi, sonuçlardaki büyük kayıp ve işten çıkarmaların ardından düştü

Groupon hissesi, sonuçlardaki büyük kayıp ve işten çıkarmaların ardından düştü

Groupon Inc. hisseleri, günlük anlaşmalar sitesinin üç aylık sonuçlarında Wall Street tahminlerini karşılamamasının ve işgücünün yaklaşık beşte birini azalttığını söylemesinin ardından Perşembe günü uzatılan oturumda düştü.

Groupon GRPN,
-%3,92
S&P 500 endeksi SPX, normal seansta %3,9 düşüşle 4,90 dolardan kapandıktan sonra hisse senetleri saatler sonra %10’a kadar düştü,
+%1,76
%1,8 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP kazandı,
+2.48%
%2,5 yükseldi.

Şirket, bir yıl önceki dönemde 29.4 milyon $ veya hisse başına 90 sent olan net gelire karşılık dördüncü çeyrekte 55.3 milyon $ veya hisse başına 1.82 $ zarar bildirdi. Hisse bazlı tazminat giderlerini ve diğer kalemleri hariç tutan düzeltilmiş zarar, bir yıl önceki dönemde hisse başına 18 sent olan kazanca kıyasla hisse başına 38 sent oldu.

Gelir, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 223,2 milyon dolardan 148,2 milyon dolara geriledi. FactSet tarafından ankete katılan analistler, 160.1 milyon $’lık gelir üzerinden hisse başına 33 sentlik bir kayıp öngörüyorlardı.

Şirket ayrıca, 2022 sonu itibarıyla 2.904 kişilik işgücünün yaklaşık %17’sini oluşturan dünya çapında 500 kişiyi işten çıkaracağını söyledi. Groupon, işten çıkarmaların Haziran biten çeyreğinin sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor. Bu ve diğer maliyet indirimleri ile Groupon, yıllık maliyetleri 250 milyon $ azaltma yolunda ilerlediğini söyledi.

Groupon, “geri dönüş stratejisi” ve belirsiz makro ortam nedeniyle yıl için tahminini geri çektiğini söyledi. Analistler, yıl için 642,9 milyon dolarlık gelir üzerinden hisse başına 56 sent net gelir tahmin etmişti.

Groupon’un CEO’su Kedar Deshpande yaptığı açıklamada, “Groupon’un tam potansiyelini ortaya çıkarmasına izin vereceğine inandığımız bir dönüşüm stratejisini yürütmenin ortasındayız” dedi. “2022’de bazı makroekonomik ters rüzgarlarla karşı karşıya kalsak da, iş modelimizi yerel tüccarlarımızın ve müşterilerimizin yeni ve ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamak için yeterince hızlı hareket etmediğimize de inanıyoruz.

“2023’e baktığımızda, tüm organizasyonu üç alana odaklıyoruz: müşteri talebini artırmak için pazarımızın arz tarafını iyileştirmek, pazarlama ve promosyon harcamalarımızı daha verimli hale getirmek için iyileştirilmiş bir envanter tabanından yararlanmak ve bunların her ikisini de Anlamlı bir şekilde modernize edilmiş bir maliyet yapısı ve çok daha iyi operasyonel titizliğin arka planı,” dedi Deshpande.

2011’de, Groupon hissesi 20 dolardan halka açıldığında ve hisse başı 28 dolardan açıldığında, şirket şu anki 149,1 milyon dolarlık değerine kıyasla yaklaşık %99 düşüşle 13 milyar dolardan fazla bir değere sahipti.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: